ממשלת איטליה רוצה הסברים: למה נמשכות התמוטטויות המבנים בפומפיי?

בסוף השבוע קרסו עוד בתים באתר המורשת העולמי, ושר התרבות זימן את מנהלי האתר לבירור ברומא. בשנים האחרונות עלו האשמות על הזנחת האתר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שר התרבות של דריו פרנצ'סקיני דרש ביום ראשון הסברים אחרי שבסוף השבוע קרסו בתים נוספים בעיר הרומאית העתיקה , מה שהגביר את החשש למצבו של אחד האתרים ההיסטוריים החשובים בעולם. פומפיי, שנשמרה מתחת לאפר געשי שפרץ בשנת 79 מהר הגעש וזוב והתגלתה מחדש במאה ה–18, נפגעה בשנים ובחודשים האחרונים שעוררו זעם בינלאומי על רומא הזנחת האתר.

בכירים אמרו כי חומת קבר בגובה 1.7 מ' ובאורך 3.5 מ' קרסה בנקרופוליס (עיר המתים) של פורטה נוצ'רה ביום ראשון לפנות בוקר. הסיבה לכך קריסה קטנה יותר של חלק מקשת שתמכה במקדש ונוס. נמסר כי הגשמים הכבדים שירדו במקום הם האחראים לקריסות אלה. מקדש ונוס נמצא באזור שכבר נסגר למבקרים; הגישה לעיר המתים נסגרה לאחר קריסת החומה.

שר התרבות פרנצ'סקיני, שנכנס לתפקידו רק בחודש שעבר כחלק מממשלתו החדשה של , זימן את הבכירים האחרים באתר לבוא לרומא בעוד יומיים לפגישת חירום. לדבריו, הוא רוצה לקבל דיווח על הסיבות לקריסות האחרונות ולוודא שאכן קיימת תחזוקה שוטפת של פומפיי, ובמקביל שיש התקדמות בפרויקט השחזור השאפתני שהחל בשנה שעברה במימון האיחוד האירופי.

פומפיי מקדש ונוס
צילום: אי-אף-פי

התקשורת האיטלקית מדגישה את הניגוד בין ניהול פומפיי לבין התערוכה המוצלחת על העיר שערך בשנה שעברה בלונדון המוזיאון הבריטי, ומשכה מספר שיא של מבקרים. בפומפיי, שהיא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, התגוררו כ–13 אלף תושבים כשנקברה מתחת לאפר וללבה.

התפרצות ההר שהחריבה אותה היתה מקבילה בעוצמתה ל–40 פצצות אטום. שני שלישים מהעיר, המשתרעת על שטח של יותר מ–660 דונם, כבר התגלו. האתר מושך יותר משני מיליון תיירים מדי שנה, והוא אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר באיטליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ