אובמה: יתכן שפוטין מפר את החוק הבינלאומי, הוא לא משטה באיש

שר החוץ האמריקאי, המבקר בקייב, אמר כי רוסיה מחפשת תירוץ כדי להרחיב את פלישתה לאוקראינה ■ פוטין: השימוש בכוח - בהתאם לחוק הבינלאומי, אני מניח שלא נצטרך להתערב במזרח המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לקרים

רוסיה סיימה את התרגיל הצבאי על גבול אוקראינה והסיגה את הכוחות. אבל בחצי האי קרים המתיחות גוברת - אתמול צבא רוסיה השתלט על עמדת משמר הגבול בצד האוקראיני של התעלה שבין רוסיה לקרים, והחל להעביר חיילים במעבורות לאוקראינה; והבוקר ירה חייל רוסי יריות אזהרה מעל ראשיהם של חיילים אוקראינים בבסיס אוקראיני עליו השתלט אתמול הצבא הרוסי. כל זאת חרף גינויים ממדינות המערב ואף החלטה של ארגון המדינות המתועשות G8 להשעות את ההכנות לפסגה הצפויה להתקיים ביוני בסוצ'י שברוסיה.

21:10: רוסיה ירתה בהצלחה טיל בליסטי בין-יבשתי היום, אך יידעה את ארה"ב קודם לשיגור. גורם אמריקאי אמר כי ההודעה הרוסית על הניסוי בטיל התקבלה עוד לפני ההתערבות הרוסית בקרים. הטיל מסוג "RS-12M טופול" נורה מהאזור הדרומי אסטרחן הסמוך לים הכספי, ופגע במטרה בקזחסטאן, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית הממשלתית RIA מפי דובר משרד ההגנה.

20:00: מגישת חדשות של הערוץ הרוסי Russia Today באנגלית, דיברה בגלוי נגד הפלישה הרוסית לאוקראינה. אבי מרטין אמרה בזמן השידור כי היא "צריכה לומר משהו מתוך לבה". "מה שרוסיה עשתה שגוי", אמרה, "לא אשב פה ואתנצל או אגן על התוקפנות הצבאית". הרשת הממומנת על ידי הקרמלין סופגת ביקורת על כך שהיא למעשה אמצעי תעמולה למהלכיו של פוטין באוקראינה. 

בתגובה, אמרה הנהלת הערוץ כי מרטין "הוטעתה על ידי התקשורת האמריקאית". הערוץ גם ציין שההתבטאות מראה כי עובדיו רשאים לבטא את עמדותיהם. עם זאת, בהצהרה נמסר כי "מרטין ציינה שאין לה ידע עמוק על המצב בקרים. לכן נשלח אותה לקרים כדי לתת לה הזדמנות לגבש את עמדתה במוקד ההתרחשות".

19:20: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר כי טענתו של פוטין שאין חיילים רוסים בקרים "אינה משטה באיש", וכי יתכן שרוסיה מפירה את החוק הבינלאומי. "יש אמונה רחבה בעולם שהפעולה של רוסיה מפירה את החוק הבינלאומי. נדמה שלפוטין יש עורכי דין שאומרים אחרת, אבל אני לא חושב שהוא משטה באיש", אמר אובמה. 

"אנו מוכנים להבטיח שזכויותיהם של כל האוקראינים נשמרות. העובדה שאנחנו עדיין רואים חיילים בקרים היא עדות לכך שמה שקורה שם לא מבוסס על דאגה אמיתי לאזרחים ממוצא רוסי, אלא מהווה ניסיון של רוסיה להפעיל כוח על שכנותיה", הוסיף. "זוהי אינה הדרך בה החוק הבינלאומי אמור לפעול". 

קרי מדליק נר לזכר המפגינים שנהרגו, היום בקייבצילום: אי-אף-פי

אובמה ציין כי התערבותו של פוטין באוקראינה היא לא סימן לעוצמתה של רוסיה, אלא משקפת את דאגתן העמוקה של שכנותיה של רוסיה בשל התערבותה. לדבריו רוב העולם מסכים עם ארה"ב, שמדינה ריבונית צריכה לקבל החלטות משלה על עתידה. "פוטין יכול לומר הרבה דברים, אך העובדות בשטח מראות כי הוא לא פועל לפי העיקרון הזה", אמר.

18:55: שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, גינה את תוקפנותה של רוסיה באוקראינה, ואמר כי מוסקבה, שהשתלטה על חצי האי קרים, מחפשת תירוץ לפלוש לחלקים נוספים במדינה. קרי, המבקר בקייב במטרה להביע תמיכה במנהיגים החדשים של אוקראינה, אמר כי אין שום עדות התומכת בגרסתה של מוסקבה, לפיה דוברי הרוסית באוקראינה נמצאים בסכנה.

"ארה"ב מבטאת מחדש את מחויבותה לריבונות של אוקראינה ולשלמותה הטריטוריאלית בהתאם לחוק הבינלאומי. אנו מגנים את המהלך התוקפני של רוסיה", אמר קרי במסיבת עיתונאים בבירת אוקראינה, לאחר שיחות עם הנשיא וראש הממשלה החדשים של אוקראינה. קרי שיבח את הממשלה החדשה, ואמר כי היא "פועלת באופן אחראי ביותר בכך שמעודדת את השקט, ולא רוצה ליצור כל פרובוקציה". לדבריו רוסיה "מתחבאת מאחורי שקרים, איומים ופרובוקציות".

"אין זה הולם לפלוש למדינה תחת איומים ולהכתיב את מה שאתה מנסה להשיג. אין זה האופן בו מתנהגים במאה ה-21", אמר קרי. הוא סיפר כי נפגש עם מפגינים בכיכר העצמאות בקייב, שהיתה מוקד המחאה נגד הממשל הקודם. "ברחובות היום לא ראיתי איש שחש מאוים, מלבד מאפשרות הפלישה הרוסית".

פוטין מדבר עם כתבים במעונו

18:05: ראש ממשלת אוקראינה, ארסניי יטסניוק, אישר כי ממשלתו פתחה במגעים עם ממשלת רוסיה בדרגים הגבוהים ביותר. הוא חזר על כך שרוסיה צריכה להסיג את בחזרה לבסיסיהם ולעצור את הפעולות בחצי האי קרים, שלדבריו מאיימות על האזור.

17:05: ספינות רוסיות חוסמות את שני הצדדים של מצר קרץ' המפריד בין קרים לרוסיה, כך אמרו אנשי משמר הגבול האוקראיני. לדבריהם חמושים רוסיים שולטים על הצד האוקראיני של התעלה, וכי משורינים רוסים נראו בצד הרוסי שלה. "המצר חסום חסום על ידי שתי ספינות רוסיות - אחת מצפון ואחד מדרום", מסר סגן מפקד משמר הגבול האוקראיני.

עדכונים שוטפים

מצר קרץ' מספק גישה לים השחור עבור ספינות המעבירות סחורה מאזורים בדרום רוסיה. אתמול הורה ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב לבנות גשר באורך 4.5 ק"מ שיחצה את המיצר, כך שיחבר בין קרים לרוסיה. 

14:52: שר החוץ של ארצות הברית ג'ון קרי הגיע לקייב והכריז על חבילת סיוע כלכלי וטכני, בצעד שנועד בין היתר להביע תמיכה בממשלה החדשה באוקראינה, לאור ההסלמה במתיחות מול רוסיה. קרי צפוי להישאר במדינה לחמש שעות, ואחריו יגיע לשם צוות מומחים שיסייע לאוקראינים לאתר נכסים, שלטענתם גנבו הנשיא המודח ינוקוביץ' ומקורביו. לטענת הממשלה הזמנית, נגנבנו נכסים בשווי עשרות מיליארדי דולרים.

בכיר בממשל האמריקאי שתדרך כתבים בדרך קלייב אמר כי ממשל אובמה יעבוד עם הקונגרס כדי לאשר ערבויות להלוואות עבור אוקראינה בכמיליארד דולר, במטרה להפחית את הלחץ התקציבי על המדינה. מוקדם יותר אשרר הפרלמנט האוקראיני הלוואה מהאיחוד האירופי, שעליה הוסכם ב-2013, של 610 מיליון אירו.

13:35: ולדימיר פוטין התייחס לבחירות הצפויות באוקראינה במאי, והביע חשש מעליית גורמי ימין קיצוני, כמו אלה שהתפרעו ברחובות קייב: "יכול להיות שיזנק איזה שטן מהתיבה שם, איזה נאצי אנטישמי. ראינו שהם מסתובבים עם סרטים נאציים מסביב ליד. כמובן מדריכים מהמערב היו מעורבים שם".

ראש ממשלת אוקראינה לשעבר יוליה טימושנקו לאחר שחרורה מהכלאצילום: רויטרס

נשיא רוסיה התייחס גם למצבו של עמיתו המודח מאוקראינה ויקטור ינוקוביץ': "ינוקוביץ' בחיים? ראיתי אותו פעם אחת לפני יומיים, והוא היה חי ובריא. הוא עוד יצטנן בלוויה של מי שרוצה במותו".

13:17: בין היתר, תקף נשיא רוסיה פוטין בשיחתו עם הכתבים במעונו את ארצות הברית ואת המערב, וטען כי בניגוד לרוסיה, הפעילויות הצבאיות שלהן לרוב אינן לגיטימיות. "כשאני שואל אם הכל אצלם לגיטימי, אני נאלץ להזכיר לארה"ב את עירק, את אפגניסטן ואת לוב. עמיתינו בארה"ב תמיד מגדירים את האינטרס הגאו-פוליטי שלהם, ואומרים שמי שלא איתנו נגדנו - וכך מכריחים את כולם להיות איתם".

נשיא רוסיה טען בדבריו כי ההשתלטות הצבאית על חצי האי קרים היא פעולה אותנטית של תושביו הרוסים. "כשלפני כמה ימים חמושים ניסו להשתלט על קרים זה הדאיג את התושבים, ולכן הם הקימו ארגונים להגנה על עצמם כדי למנוע מקרים ללכת בדרך של קייב. אולם, עכשיו, בלי שום ירייה, השליטה בידי העם בקרים".

"אלה היו כוחות של הגנה של קרים. לשאלה אם הם היו רוסים - יש הרבה מדים במדינות פוסט-סובייטיות שנראים כמו רוסים, וגם אפשר לקנות מדים כאלה בחנות. לא השתתפנו באימון הכוחות האלה", הוסיף הנשיא הרוסי.

12:40: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ניסה להצדיק בדבריו לעיתונות את ההתערבות הצבאית בחצי האי קרים. "אנו רואים נאצים ואנטישמיים שמתפרעים באזורים באוקראינה ובקייב. זה מדאיג את האוקראינים, הרוסים, ודוברי הרוסית באוקראינה, ואם הם יפנו עלינו בבקשת עזרה, וכבר יש לנו את הבקשה הרשמית של נשיא אוקראינה, נשתמש בכל האמצעים שברשותינו, וזה יהיה לגיטימי". 

מחאה נגד הפלישה הרוסית לאוקראינה בקרנבל בגרמניהצילום: אי-אף-פי

נשיא רוסיה נשמע בטוח כי המצב לא יידרדר לעימות צבאי: "הם שכנינו וחברנו לנשק, ואני בטוח שהחיילים לא יהיו בשני צדי המתרס, אלא באותו הצד. לא היה אף עימות בקרים, ואף יריה. חיזקנו את ההגנה על הבסיסים שלנו, כי הם היו תחת איום, וטוב שעשינו את זה בזמן. אני מניח שלא נצטרך לעשות זאת במזרח אוקראינה".

12:25: האתר של Ruptly, אתר הווידיאו של סוכנות הידיעות הרוסית הרשמית RT, במתקפת האקרים. כך נמסר בהודעה בטוויטר. קודם לכן מסר Ruptly כי יעביר בשידור חי דברים של הנשיא ולדימיר פוטין מביתו על ההתפתחויות באוקראינה.

12:10: לפני כשעה דווח כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמור למסור הודעה באשר למצב באוקראינה, אולם נראה כי זו מתעכבת לפי שעה. השידור החי של ההודעה באתר של סוכנות הידיעות הרוסית RT ירד מהאוויר לפני שפוטין החל לדבר.

11:52: שר החוץ של גרמניה פרנק ולטר שטיינמאייר בירך על הדיווחים על נסיגת הכוחות הרוסיים שהשתתפו בתרגיל צבאי במערב רוסיה, ליד הגבול הצפוני והמזרחי של אוקראינה עם זאת, הוא ציין כי אין אישור רשמי לכך.

שטיינמאייר אמר כי קיים שיחה "קשה, ארוכה ורצינית" אתמול עם עמיתו הרוסי סרגיי לברוב: "חשוב למצות כל אפשרות למנוע הידרדרות לאלימות. אני סבור שאם לא תהיה התקדמות ב-36 השעות הקרובות במטרה לגבש הסכמה בינלאומית, למשל  על הקמת פורום הידברות עם רוסיה, אני סבור שהדיונים במועצת אירופה יביאו לנקיטת צעדים". שטיינמאייר התייחס בדברים האלה לאפשרות הטלת סנקציות על מוסקבה.

11:25: ראשת ממשלת אוקראינה לשעבר יוליה טימושנקו אמר בריאיון לרשת סי-אן-אן כי העולם חייב להבין כי אוקראינה לבדה אינה יכולה לפתור את המשבר עם רוסיה: "אני פונה באופן אישי לכל מנהיגי העולם בבקשה להשתמש בכל האמצעים כדי לדאוג שלא נאבד את קרים".

"אם אוקראינה תאבד את קרים, יהיה זה מסר לכל האנשים בעולם שחיים תחת איום של אגרסיה רוסית, שהם אינם מוגנים ועליהם להפוך לכפופים לרוסיה", הוסיפה טימושנקו.

טימושנקו, שנכלאה תחת הנשיא ויקטור ינוקוביץ' לאחר שהורשעה בשחיתות, אמרה כי בשל הפרשי הכוחות בין רוסיה לאוקראינה, עימות צבאי בין המדינות יהיה "שפיכות דמים", אך הוסיפה כי "אם ארצות הברית, בריטניה, והאיחוד האירופאי ישאירו אותנו לבד במצב הקשה ואם התוקפנות תגיע לכדי סיפוח קרים, הגברים שהתגייסו ימותו בשביל אוקראינה".

09:23: שליח "הארץ" לחצי האי קרים מוסר כי לפני מספר דקות נורו יריות אזהרה אל עבר טור של חיילי צבא אוקראינה, שצעדו לכוון מסלולי ההמראה בבסיס חיל האוויר האוקראייני בלבק.

מפגינים אוקראינים אוחזים שלטים בגנות הפלישה הצבאית הרוסית לאוקראינהצילום: אי-אף-פי

אתמול השתלטו כוחות מיוחדים של הצבא הרוסי על מטוסי הקרב של בריגדת האוויר של סבסטופול האוקראינית, ומאות מחיילי וקציני הבסיס המשיכו להתבצר בבניין המפקדה ובבנייני המגורים הצמודים לבסיס. נשות הקצינים שהו כל הלילה ליד שער הבסיס, משמשות כמגן אנושי מפני כניסת הרוסים.

הבוקר הוביל קולונל יולי ממצ'ור טור של 300 חיילים וקצינים אוקראינים ללא כלי נשק חזרה אל מסלולי ההמראה. לפני היציאה לדרך אמר אחד הקצינים במסדר הבוקר: "הנשים שלנו מגנות עלינו ואני לא מוכן לקבל מצב כזה. אנחנו נגן על הבסיס שלנו ועל הארץ שלנו ונצעד חזרה אל המטוסים".

הטור התקדם בצמוד למסלול ההמראה כשלוחמים רוסיים צופים עליו דרך כוונות. עם הגעת הטור אל חניית המטוסים חסמו את דרכם ג'יפים רוסים נושאי מקלעים, ואחד החיילים ירה בנשקו האישי מעל ראשי החיילים האוקראיניים, ואיים לירות ברגליהם. החיילים נעצרו ליד הכניסה לחניית המטוסים, וכעת הקולונול ממצ'ור נושא ונותן עם הכוחות הרוסיים כדי לאפשר את חזרת אנשיו אל מטוסיהם.

7 מתוך 7 |
הפגנה נגד פוטין בניו יורקצילום: אי-אף-פי
1 מתוך 7 |
כלי רכב צבאיים רוסיים בקריםצילום: רויטרס
2 מתוך 7 |
חמוש פרו-רוסי, ככל הנראה מצבא רוסיה, סמוך לסימפרופולצילום: רויטרס

08:22: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה לכוחות הצבא הרוסי שהשתתפו בתרגיל הצבאי על גבולה הצפון-מזרחי אוקראינה בשבוע שעבר לשוב אל בסיסיהם. מדובר בכוחות נפרדים מאלה שנשלחו להשתלט על חצי האי קרים. סוכנויות הידיעות הרוסיות ציטטו את דובר הקרמלין באומרו כי התרגיל הצבאי, שרוסיה הכחישה את הקשר בינו לבין האירועים באוקראינה, הסתיים בהצלחה. הדובר לא התייחס ולו במילה לפלישת כוחות הצבא הרוסים לקרים.

רוסיה הציבה 150 אלף חיילים ומאות טנקים בגבול המזרחי והצפוני בין המדינות בשבוע שעבר לתמרונים צבאיים לאחר חילופי השלטון בקייב. רבים חששו שהכוחות מתכוננים לפלישה עתידית לאזורים באוקראינה, שמעבר לחצי האי קרים, שם מוצבים בנפרד כ-16 אלף חיילים רוסים.

בתקשורת הרוסית דווח כי התרגיל הצבאי הסתיים כמתוכנן, וביומו האחרון הגיע פוטין לצפות בו. 

02:56: משרד ההגנה האמריקאי הודיע על הקפאת שיתוף הפעולה הצבאי עם רוסיה - לרבות תמרונים משותפים - על רקע המצב באוקראינה. עם זאת הבהיר הפנטגון כי אין שינוי בפריסת כוחות הצבא האמריקאי באירופה או באזור הים התיכון. כמו כן הודיעה ארה"ב כי תקפיא את השיחות בנושא סחר עם רוסיה.

01:44: נשיא ארה"ב ברק אובמה כינס דיון במצב באוקראינה בהשתתפות בכירי הממשל. בין הנוכחים בפגישה שר החוץ ג'ון קרי, שר ההגנה צ'אק הייגל, הרמטכ"ל מרטין דמפסי היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס ושר האוצר ג'ק לו. דווח כי הפגישה עסקה בדרכים שבהן יכולות ארה"ב והקהילה הבינלאומית להביא לבידודה של רוסיה. מוקדם יותר הודיע יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, רוברט מננדז, כי הוועדה מקדמת חקיקה שתאפשר מתן סיוע כלכלי בסך מיליארד דולר לפחות לאוקראינה. עוד אמר מננדז כי הוועדה שוקלת להטיל סנקציות על יחידים רוסים ואוקראינים.

3.3.2014

23:26: נשיא אוקראינה המודח, ויקטור ינוקוביץ', פנה למוסקבה בבקשה שיפרסו כוחות צבאיים במדינתו, במטרה להגן על העם מפני "קיצונים לאומניים", כך אמר היום שגריר רוסיה לאו"ם, ויטלי צ'ורקין. 

בדיון חירום של מועצת הבטחון של האו"ם, אמר השגריר כי הנשיא המודח ינוקביץ' שלח מכתב לממשלת רוסיה, ואף הציג עותק של המסמך. "המנצחים רוצים להשתמש בפירות הצלחתם לרמיסת זכויות האדם", אמר השגריר צ'ורקין, כשהוא מכנה את השינוי הפוליטי "צעד מפתיע" ו"השתלטות מזויינת על ידי גורמים קיצוניים".

23:00: צבא רוסיה השתלט על עמדת משמר הגבול בצד האוקראיני של התעלה שבין רוסיה לקרים, והחל להעביר חיילים במעבורות לאוקראינה, כך אומר שוטר משמר הגבול לאי-פי. הרוסים מכתרים את הנמל מזה ימים אך עד היום לא השתלטו על עמדת משמר הגבול. 

22:00: ספי קרופסקי מדווח מבריסל: שרי החוץ של האיחוד האירופי קיימו היום ישיבת חירום בבריסל שנמשכה שעות ארוכות בעקבות חוסר היציבות באוקראינה. בתום הפגישה ערכה שרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, מסיבת עיתונאים שבה איימה כי האיחוד שוקל להכיל צעדים מדודים נגד רוסיה, אם היא לא תסיג את כוחותיה מאדמת אוקראינה.

אשטון ביקרה בחריפות את צעדיה האחרונים של רוסיה באוקראינה וקראה לה לציית לחוקים הבינלאומיים. היא ציינה כי מדובר ב"אקט אגרסיבי שפוגע בריבונותה של אוקראינה". עם זאת, אשטון הבהירה במסיבת העיתונאים כי האיחוד מנסה להגיע לפתרון דיפלומטי למשבר. השרה תיפגש מחר עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, ותדון עמו במצב בין המדינות.

בתום הדיון פרסמו השרים את ההבנות שהגיעו אליהן במסמך רשמי. בין השאר, החליטו השרים המייצגים מדינות החברות בג'י-8 להשעות כל פעילות הקשורה להכנות לפסגה הצפויה להתקיים ביוני בסוצ'י שברוסיה. בנוסף, יישלח צוות מטעם האיחוד כדי לבדוק את המצב בשטח.

במקביל לישיבת שרי החוץ, נערך דיון של שרי המשפטים של האיחוד, שבמהלכו נידונה האפשרות שכתוצאה מההתפתחויות באוקראינה אזרחים ינסו לעזוב ויצטרכו להיקלט כפליטים במדינות שכנות. 

21:05: ארה"ב ואירופה הבהירו כי הן עושות את הצעדים על מנת להטיל סנקציות על רוסיה. "בשלב זה אנו לא רק שוקלים הטלת סנקציות בהתחשב בפעולות של רוסיה, אלא סביר שנטיל את הסנקציות ואנחנו מכינים את הקרקע לכך", אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקאית, ג'ן פסקי, בשיחה עם כתבים. "יש לנו טווח רחב של אופציות על השולחן".

בכירי האיחוד האירופי יפגשו מחר לישיבת חירום על הנעשה באוקראינה בה ידונו על הטלת סנקציות. שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, אמר היום לקראת הפגישה כי היא תתרכז ב"השעיית כל הצעדים כמו השיחות על הויזה, השעיית הסכמים כלכליים וניתוק קשרים במגוון נושאים". שר החוץ הפולני אישר ל"רויטרס" כי הפגישה מחר תעסוק גם בהטלת סנקציות.

20:50: נשיא אוקראינה הזמני, אוליכסנדר טורצ'ינוב, האשים את רוסיה בהסלמת המצב הביטחוני בחצי האי קרים, וציין בין השאר את כיתור הספינות האוקראיניות והגברת כוחותיה באזור. טורצ'ינוב אמר לכתבים שצי הים השחור של רוסיה חוסם את הנמל האוקראיני בסבסטופול, והוסיף שמספר החיילים הרוסים בחצי האי רק הולך וגדל. 

19:30: בחברת הגז הממשלתית של רוסיה, גזפרום, המספקת יותר מרבע מצריכת הגז של אירופה, התייחסו היום לאיום הטלת סנקציות כלכליות על מוסקבה בעקבות המשבר באוקראינה. בתגובה לאיומים המערביים, הבהירו בחברה כי אירופה תהפוך לתלויה עוד יותר באספקה של גזפרום בשנים הבאות.

"כבר הגדלנו את נתח השוק שלנו בשווקים באירופה אחרי שתעשיית אספקת הגז המקומית ביבשת קרסה במדינות כמו בריטניה ונורבגיה... אנחנו לא רואים שום סימנים לכך שהמצב הזה הולך להשתנות", אמר הסמנכ"ל, אלכסנדר מדבדב. מוקדם יותר היום דווח כי גזפרום הזהירה את אוקראינה כי היא עשויה להעלות את מחיר הגז לקייב אחרי הרבעון הראשון של 2014.

19:00: במשרד ההגנה הרוסי הכחישו את המידע לפיו הם קבעו אולטימטום לכוחות צבא אוקראינה בקרים, ואמרו כי מדובר "בשטות גמורה".

רוסיה ביקשה לקיים כינוס חירום שלישי במספר של מועצת הביטחון של האו"ם בנוגע למשבר באוקראינה. לדברי דיפלומט בלוקסמבורג, ישיבת המועצה מתוכננת להתחיל בעוד כמה שעות. המועצה התכנסה גם ביום שישי ובשבת כדי לדון במשבר במזרח אוקראינה, אך לא נקטה בשום פעולה רשמית בנושא.

17:55: סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, שוחח הערב בטלפון עם ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבדב – שדיבר על הצורך "להגן" על הרוסים באוקראינה. מדבדב הצהיר כי "יש צורך להגן על האינטרסים של כל האזרחים האוקראינים, ובהם תושבי חצי האי קרים, ואזרחי רוסיה שנמצאים באוקראינה".

17:50: שרי החוץ של האיחוד האירופי החליטו להשעות את השיחות עם רוסיה בנושאי ויזה בעקבות פלישתה לחצי האי קרים. רוסיה והאיחוד דנים בסוגיה מאז 2007, כשרוסיה להוטה להשיג ויזה חופשית לאזרחיה לכל המדינות החברות באיחוד האירופי.

17:20: מפקד הכוחות הרוסיים בקרים, אדמירל צי הים השחור, העביר לפני שעה קלה אולטימטום לכוחות האוקראינים שנותרו בחצי האי, לפיו אם לא יניחו את נשקם וייכנעו עד מחר (שלישי) ב-5:00 בבוקר (שעון ישראל), יפתחו הרוסים במתקפה עליהם.

למרות זאת, גורם במשרד ההגנה במדינה אמר כי הם לא שמעו על אף אולטימטום שהציבה להם רוסיה בשעות האחרונות. "זו כנראה הסחת דעת נוספת שמטרתה לעורר בעיות", אמר בשיחה עם הגרדיאן.

בשלושת הימים האחרונים מתנהלים עימותים במספר מוקדים ברחבי קרים בין כוחות רוסים ואוקראינים. האוקראינים מסרבים לפנות את בסיסיהם למרות עליונותו של כוח האש הרוסי, והעובדה שממשלת הבובות החדשה בקרים הזמינה את הכוחות רוסים להיכנס לחבל הארץ, במסגרת ניסיונותיה להתנתק מאוקראינה. 

בין השאר, נערך ביומיים האחרונים מצור על בסיס חיל האוויר בלבק, שלפי הדיווחים האחרונים החיילים האוקראינים שם נכנעו והעבירו את הבסיס לשליטת כוחות מיוחדים של צבא רוסיה. בבסיס נמצאים מסוקים ימיים ומטוסי תובלה. ממשלת קרים הוציאה הנחיה לפיה כל חייל אוקראיני שייכנע יועבר חזרה לאוקראינה, אך עיקר המאבק עכשיו הוא על המתקנים הצבאיים, כלי הנשק, המטוסים והספינות שעוד נותרו בקרים. מרבית ספינות חיל הים האוקראיני שעגנו בנמל סבסטופול עזבו בעוד מועד ועברו לנמלים אוקראינים.

במקביל, משרד הפנים של אוקראינה הודיע אחר הצהריים שיש בידיו מידע לפיו צפויות להתבצע הלילה "פרובוקציות", במסגרתן יהרגו חיילים רוסים על אדמת קרים. אירוע כזה ישמש עילה לרוסים להרחיב את המבצע הצבאי שלהם ולפלוש גם למזרח אוקראינה.

כמו כן, רוסיה פצחה היום בתרגילים צבאיים מול חופי העיר קלינינגרד, מובלעת רוסית קטנה בין פולין לבין ליטא, החברות בברית נאט"ו. 3,500 חיילים מהצי הבאלטי של רוסיה לוקחים חלק בתרגיל. העיר היתה סגורה לתיירים עד 1989, ושימשה עיר אסטרטגית צבאית עקב קרבתה לנמל היחיד באזור שאינו קופא בחורף.

17:00: גורמים במוסקבה ביקרו בחריפות את החלטת שבע המדינות החברות בג'י-8 לבטל את פגישות ההכנה לקראת הפסגה המתוכננת בסוצ'י שברוסיה – על רקע פלישת הכוחות הרוסיים לחצי האי קרים. ממשרד החוץ הרוסי נמסר כי "אין בסיס" להחלטת המדינות להשעות את ההכנות לפסגה שאמורה להיערך ביוני, וכי "זה מזיק לא רק למדינות הג'י-8, אלא גם לקהילה הבינלאומית כולה".

15:57: אתר "באזפיד" מדווח כי לוחמים מוסלמים קיצוניים, שעוינים את רוסיה בשל מלחמותיה בצ'צ'ניה ותמיכתה במשטר הסורי, מתחילים לראות בפלישה בקרים, שם ישנו מיעוט של מוסלמים טטארים, כחלק ממאבקם הגדול יותר.

לפי הדיווח, מומחים למודיעין אמרו כי כי אף מנהיג משמעותי לא קרא עדיין ללוחמים להגן על בני המיעוט הטטארי, אולם בפורומים שונים ברשת הושמעו קריאות ל"ג'יהאד" בקרים נגד הכוחות הרוסים הפולשים. יש לציין כי בתקשורת הרוסית הופצו בימים האחרונים ידיעות שווא לפיהן מנהיגי המחאה באוקראינה קוראים לאיסלמיסטים בקווקז להצטרף למאבקם.

15:40: מפגינים פרו-רוסיים השתלטו על הקומה הראשונה בבניין הממשלה המקומית בעיר דונייצק שבמזרח אוקראינה. לפי דיווחים נוספים, פעילים מתנגדי הממשלה החדשה באוקראינה ניסו גם להסתער על בניין הממשלה באוקראינה.

שר ההגנה הרוסי אמר כי מטוסים רוסיים נכנסו לשטח האווירי של אוקראינה פעמיים במהלך הלילה.

15:20:  הערוץ הממשלתי הרוסי TV1 החליט ברגע האחרון לבטל את שידור טקס האוסקר, כנראה מחשש כי שחקני הוליווד יזכירו את המצב באוקראינה בנאומיהם. הרוסים שמעו על ההחלטה המפתיעה כאשר שעות ספורות לפני תחילת הטקס, מנחה רוסי שהיה אמור לסקר את השידור פרסם בעמוד הפייסבוק שלו כי גורמי הערוץ הודיעו לו כי השידורים מבוטלים. מאוחר יותר, באתר של הערוץ פורסם כי "בעקבות הכמות הגדולה של החדשות הקשורות למצב בקרים ואוקראינה, ועם העלייה בעניין הציבור לחדשות, הערוץ הראשון אינו יכול לשדר את טקס האוסקר במשך 5 שעות, במיוחד בשעות הבוקר, בהן המהדורות חדשות רבות עולות לשידור".

כבר בתחילת הטקס, השחקן האמריקאי ג'ארד ליטו התייחס באופן ישיר לסכסוך באוקראינה. "אני רוצה להגיד לכל בעלי התקווה שצופים בנו הלילה ממקומות כמו ונצואלה ואוקראינה, שאנחנו כאן ואנו חושבים עליכם בזמן שאתם נאבקים כדי לממש את החלומות שלכם ולעשות את הבלתי אפשרי" אמר השחקן. הנאום הופץ באתרי המפגינים האוקראינים.

14:05: כתבנו אנשיל פפר מדווח מסבסטופול: מתיחות צבאית גוברת בקרים, כשצבא רוסיה מתגבר ב-24 השעות האחרונות את כוחותיו בחצי האי, מתעמת עם כוחות אוקראינים שנותרו בבסיסיהם ועל פי החשד גם נערך לאפשרות של כניסה אל מזרח אוקראינה.

לאחר שבסוף השבוע שלחה כ-6,000 חיילים אל קרים, רוסיה ממשיכה להזרים כוחות לאזור ובכבישי חצי האי ניכרת תנועה ערה של שיירות רוסיות, הנושאות לוחמים חמושים רעולי פנים ללא תגים מזהים על מדהים. התקשורת הרוסית הרשמית ממשיכה להתייחס אל החיילים בקרים כ"כוחות להגנה עצמית של קרים". בבירה סימפרופול נערכו הבוקר שורה של הפגנות נגד הממשלה הזמנית בקייב, ונפתחו דוכנים לרישום אזרחים למיליציה המקומית.

שלושה בסיסים של אוקראינים בקרים נמצאים כרגע תחת מצור. בבסיס פריולנויה ליד הבירה סימפרופול ממשיכים עשרות חיילים להתבצר מול כוח גדול של כמה מאות לוחמים רוסים, ולמרות ניסיונות של אנשי כמורה להשיג הסדר המצור נמשך. גם סביב הבסיס הימי של הצי האוקראיני בסבסטופול מתרחש מצור, ובבסיס חיל האוויר בלבק שצפונית לסבסטופול כוחות מיוחדים רוסים מנסים להשתלט על המסלולים והמטוסים והמסוקים המוצבים שם. את דרכי הגישה לבסיס חוסמים אנשי מיליציות קרים הטוענים שבמקום מתקיים תרגיל של כוחות מקומיים. עם זאת, סביב לבסיס יש נוכחות גלויה של כוחות מיוחדים רוסיים.

הפיקוד העליון האוקראיני מבקש להעביר את המטוסים והמסוקים אל בסיס בתוך אוקראינה, אבל הרוסים טוענים שכעת זהו רכוש חבל קרים. לכוחות האוקראינים ניתן אולטימטום להיכנע עד שעה ארבע אחר הצהריים. עד כה, בכל העימותים המדוברים לא נפתחה אש. הצבא האוקראיני קיבל פקודה להימנע מכניסה לעימות ישיר עם הרוסים, בכדי לא לספק "פרובוקציות" שישמשו את הרוסים לפלישה נוספת אל מזרח אוקראינה.

הנמל בסבסטופול נמצא מאז התפרקות ברית המועצות ב-1991 בשימוש משותף של הצי האוקראיני וצי הים השחור של רוסיה, המשגר מהנמל כוחות לים התיכון. על פי ההסכם, יש לרוסים אישור להמשיך להשתמש בנמל עד 2042.

מרבית האוניות האוקראינות עזבו את סבסטופול אך מספר ספינות שבנמל נמצאות במחלוקת כשהרוסים טוענים שגם הן שייכות לקרים. בקייב ובנאט"ו גובר החשש שהתגבורת של הכוחות הרוסים בקרים היא השלב הבא לקראת כניסה למזרח אוקראינה, שם במספר ערים גדולות מתקיימות זה שבוע הפגנות פרו-רוסיות גדולות ונשמעות קריאות לקיום משאל על התנתקות מאוקראינה.

במעבר היבשתי בין קרים למזרח אוקראינה, מתקיימים בשני הצדדים בימים האחרונים בניית תעלות וביצורים לקראת אפשרות שאחד הצדדים ינסה לפרוץ את המעבר.

13:00: בתקשורת הרוסית מדווחים כי ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבדב, הורה לבנות גשר מרוסיה אל קרים.

12:50: שר החוץ של רוסיה, סרגי לברוב, דיבר בפני מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה, הצדיק את ההתערבות הרוסית הצבאית בחצי האי קרים, וטען כי זוהי חובתה של מוסקבה להגן על המיעוט הרוסי נגד לאומניים אוקראינים קיצוניים. "זוהי שאלה של הגנה על אזרחינו ובני ארצינו, והבטחת זכויות אדם, במיוחד הזכות לחיים", אמר.

הוא אמר כי ישנם מאפיינים דומים בין הפעילים האוקראינים למורדים בסוריה וטען כי "חשוב ביותר להתנער מקיצוניים שמנסים להשתלט על המצב בדרך לא חוקית ומזינים את האלימות". לברוב אמר למועצת הביטחון של האו"ם כי העיקרון שאין לעודד החלפת משטר בכוח צריך להיות מיושם בסוריה, אוקראינה ומדינות אחרות.

"אנו קוראים לגישה אחראית, לשים בצד את החישובים הגיאופוליטיים, ולשים מעל לכל את האינטרסים של העם האוקראיני", אמר לברוב. "לאף מדינה אין את הזכות להקים נורמות חדשות ולכפות על אחרים את הצורה בה הם מבינים זכויות האדם. זה רק יוצר קונפליקט תרבותי ודתי ומסיט לעימות בין ציוויליזציות. בזמן האחרון במספר מדינות התצעמו גורמים ליברליים קיצוניים המקדמים הדוניזם המנוגד לערכי כל הדתות. זה מחריב את החברה ומשפיע לרעה על הדור הצעיר", אמר לברוב.

11:30: ה"ניו יורק טיימס" מדווח הבוקר כי קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה לנשיא ארה"ב אובמה בטלפון אתמול, לאחר ששוחחה עם פוטין, כי היא אינה בטוחה שנשיא רוסיה בקשר עם המציאות. לדברי אנשים שעודכנו בפרטי השיחה, מרקל אמרה שפוטין נמצא "בעולם אחר".

11:20: בריטניה אומרת כי היא מודאגת ביותר מהאפשרות שהקרמלין ישלח חיילים לאזורים נוספים באוקראינה, והזהירה את פוטין כי ארצו תשלם מחיר כבד אם לא תשנה את פעילויותיה. שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, אמר כי התערבות רוסית באוקראינה היא המשבר החמור ביותר באירופה במאה הזאת עד כה. לדבריו, לרוסיה יש כעת שליטה מבצעית באזור קרים למרות שאין לה שום זכות חוקית להציב חיילים באזור. "אנו מודאגים מאוד מאפשרות של תנועה נוספת של רוסיה באזורים אחרים באוקראינה, אך זה לא אומר שהמצב באוקראינה יציב", אמר הייג בראיון לבי-בי-סי.

11:00: חמושים פרו-רוסיים השתלטו על טרמינל מעבורות בחלק המזרחי ביותר של קרים, שמשמש כנקודת הפלגה לספינות רוסיות רבות. ההשתלטות על הטרמינל בצד האוקראיני של תעלת קרץ', מעלה את החשש כי רוסיה מתכננת להביא חיילים נוספים לאזור. מוקדם יותר דיווח משמר הגבול באוקראינה כי כלי רכב משוריינים נאספו בצד הרוסי של התעלה.

09:30: דובר משמר הגבול הוסיף כי ספינות רוסיות נעות בתוך ומסביב לעיר הנמל סבסטופול, בה נמצא בסיס צי הים השחרות של רוסיה, וכי כוחות רוסיים אחרים חוסמים את שירותי הטלפון בכמה אזורים.

09:00: הבנק הרוסי המרכזי העלה את הריבית במדינה מ-5.5% ל-7%, ונימק את החלטתו בסיכון מוגבר ליציבות הפיננסית ולאינפלציה. במקביל הרובל הרוסי צנח ב-2.5% לשפל של כל הזמנים מול הדולר האמריקאי.

03:30: נציגי שבע המדינות החברות בג'י-8 ביטלו את פגישות ההכנה לקראת הפסגה המתוכננת בסוצ'י שברוסיה בחודש יוני, כך הודיע הבית הלבן. בהודעה נמסר עוד כי מנהיגי המדינות בהן, קנדה, צרפת, גרמניה, איטליה, יפן, בריטניה וארה"ב וכן בכירים באיחוד האירופי, "מגנים פה אחד את הפרת ריבונותה של אוקראינה בידי רוסיה".

02:20: קנצלרית גרמניה מרקל שוחחה הלילה עם נשיא ארה"ב אובמה בטלפון והשניים הסכימו כי "התערבותה הבלתי מתקבלת" של רוסיה בחצי האי קרים הינה "הפרה של החוק הבינלאומי". מלשכתה של מרקל נמסר כי השניים קראו לפתרון פוליטי של המשבר. בהודעה נאמר עוד כי אובמה ומרקל הסכימו שחשוב שהקהילה הבינלאומית תציג עמדה מאוחדת בנושא וכי אפשר שלאזור ישוגרו מתווכים לקראת משא ומתן בין הצדדים מטעם הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה.

01:35: ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הזהיר את נשיא רוסיה פוטין כי ארצו תישא מחיר כבד אם לא תשנה את התנהלותה כלפי המשבר באוקראינה. דובר לשכת ראש הממשלה הבריטי הודיע כי קמרון ונשיא ארה"ב אובמה שוחחו והסכימו שפעולותיה של רוסיה "אינן מתקבלות על הדעת" וכי יש צורך מידי בהרגעת ההסלמה באזור ובמשא ומתן ישיר בין רוסיה לבין הממשלה הזמנית בקייב.

>>> לעדכונים הקודמים

------------------------------------------------------------------------------------------

הצבא הרוסי, ששולט מיום שישי בנמל התעופה המרכזי של חצי האי קרים, השתדל מאוד אתמול לצמצם נוכחות ולהחזיר את השגרה לשדה הקטן. מטוסים המריאו ונחתו לפי לוח הטיסות, על המסלול חנו זה לצד זה איירבוס של חברת איירופולוט הרוסית ובואינג של אוקראיין איירליינס, כאילו שהמדינות לא נמצאות במצב מלחמה.

בטרמינל היתה אווירה רגועה, נכחו מעט אנשי ביטחון ולא ניכרה בהלה. בחוץ כבר לא עמדו משוריינים רוסים, וגם מספר החיילים החמושים פחת. לא יותר מעשרה עמדו על המשמר, חמושים ברובי סער ובמקלעים, חגורים באפודי קרב, רעולי פנים ולראשם קסדות. עבור רוב התושבים בשדה הם היו בגדר אטרקציה. רבים עמדו בתור להצטלם איתם, חלק הגישו להם פרחים ובחורות פלירטטו עם הלוחמים. פחות מ-48 שעות מאז השתלטה רוסיה על קרים, ובחלקים נרחבים מחצי האי הכיבוש מעולם לא נראה יותר נוח.

בתוך העיר סימפרופול, שנמצאת במרכז קרים, כמעט ולא נראו חיילים, וחלק מאלה שכן הסתובבו הרשו לעצמם ללכת בלי כלי נשק ובפנים גלויות. השדרה שליד בניין הפרלמנט של קרים - שראה בשבוע שעבר הפגנות זעם נגד ממשלת קייב - שלווה לגמרי. על הבניין מונפים דגל רוסיה ודגל קרים, שניהם בעלי צבעים זהים. את הדגל הכחול־צהוב של אוקראינה כמעט ולא ניתן לראות ברחבי העיר. על הסדר שומרים שוטרים מקומיים ואנשי מיליציה לא־חמושה שהוקמה כדי להגן על מבני השלטון. כולם פועלים בשיתוף עם הרוסים שאין להם צורך לבלוט בכלל בשטח. ממש נורמליזציה של הכיבוש.

ברחבי העיר מתאספים מדי כמה דקות קבוצה של כמה עשרות צעירים ופנסיונרים, מניפים דגלי רוסיה וקוראים: "קרים רוסית". ההפגנות הספונטניות למראה מחויכות ושמחות. הערוץ הבינלאומי שבשליטת הקרמלין, Russia Today, עדיין מתעקש משום מה לכנות את החיילים שהשתלטו על קרים "אנשי קבוצות הגנה עצמית", אבל בשטח אף אחד לא טורח להסתיר את זהותם. "אני שמח מאוד שהם הגיעו", אומר סרגיי פרדיונוב, סטודנט להנדסה וחבר גאה במיליציה החדשה. "קרים הוא חלק מרוסיה ואין מישהו בעולם שיכול לטעון אחרת. אמריקה היא זאת שפלשה למדינות אחרות. הצבא הרוסי בסך הכל חזר הביתה".

ההיעדרות המוחלטת של אנשי אופוזיציה אתמול מרחובות סימפרופול לא אומרת שהם לא קיימים. הם פשוט נעלמו מהרחובות. כ–20% מתושבי קרים הם טטארים מוסלמים, שאבותיהם גורשו בימי סטאלין אלפי קילומטרים אל החבלים האסייתים המרוחקים של רוסיה. מסוף שנות ה–80 הם החלו לחזור לקרים והם לא מתגעגעים לשלטון הקרמלין. ועם זאת, למרות שביום חמישי שעבר הם קיימו הפגנה גדולה ליד בניין הפרלמנט, מסוף השבוע הם שומרים על פרופיל נמוך בהוראת מנהיגיהם. ברוסיה חיים כיום חמישה מיליון טטארים, חציים ברפובליקה הסמי־אוטונומית טטארסן, ויש להם קשרים טובים כיום עם השלטון. כעת שהסיפוח לרוסיה הוא כמעט ודאי, הם ימצאו את הדרך להמשיך לשרוד במציאות החדשה.

ועדיין, גם אתמול נותרו מוקדים גלויים של התנגדות ברחבי קרים, בעיקר בשני בסיסים צבאיים אוקראינים שליד עיר הנמל סבסטופול, שהיא גם הבסיס המרכזי של הכוחות הרוסיים בחצי האי. אחרי שהמפקדים בשורה של בסיסים אחרים, ביניהם בסיס חיל האוויר קירוב, הניחו את נשקם ופתחו את השערים בפני החיילים הרוסים, בשני הבסיסים האחרונים נעמדו חיילים וקצינים בשערים וסירבו להניח לכובשים לעבור. למרות המתיחות הקשה, שני הצדדים הסכימו לא לכוון נשק אחד כלפי השני והמשא ומתן נמשך אמש אל תוך הלילה כדי למצוא מוצא.

בזמן שקציני חיל הים האוקראיני עמדו מול לוחמי היחידות המיוחדות הרוסיות בגבורה, המפקד העליון שלהם, האדמירל דניס ברזובסקי, שרק בשבת מונה למפקד הצי האוקראיני, נכנע במקומם. ברזובסקי העביר למעשה את כל אוניות חיל הים לידי הרוסים, כשבצעד מפתיע הצהיר אמונים לראש הממשלה החדש של חבל קרים, סרגיי אקסיונוב - האיש שהזמין את הרוסים להשתלט על חצי האי, וקבע משאל עם בעוד ארבעה שבועות לאישור סיפוחה של קרים לרוסיה. הצעד של ברזובסקי, שבינתיים פוטר מתפקידו על ידי ממשלת קייב והוכרז כבוגד, נוטל למעשה מידי הצבא האוקראיני כמעט את כל יכולותיו הימיות.

ההתפתחות הזאת לא מבשרת טובות לגבי כושר עמידתה של אוקראינה, אם תידרש להתמודד מול רוסיה בשדה הקרב. ערוצי התקשורת הרוסיים הרבו לדווח אתמול על יחידות שלמות בצבא אוקראינה שמניחות את נשקן ומצהירות אמונים לקרים ולרוסיה. הדיווחים האלה משרתים כמובן את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אבל כנראה שיש בהם גרעין של אמת. צבא אוקראינה מפולג לא פחות מהמדינה. הממשל האוקראיני לא יכול בשום מקרה לסמוך שכולם ימלאו פקודה אם תתפתח לחימה של ממש בין שני הצדדים.

הממשלה בקייב לא הודיעה עד כה שהיא מתכוננת להורות לצבא לנסות להחזיר את השליטה בקרים בכוח, אבל ראש הממשלה הזמני, ארסניי יטסניוק, הכריז אתמול בבוקר על גיוס מילואים מלא של כמיליון חיילים, ואמר שרוסיה "למעשה הכריזה מלחמה על המדינה שלנו. אנחנו קוראים לפוטין למשוך בחזרה את החיילים שלו ולכבד הסכמים". לעת עתה, יטסניוק הורה לחיילים האוקראינים להימנע מלהיגרר אחרי "פרובוקציות" רוסיות, כדי לא לגרום למרחץ דמים. נרטיב ה"פרובוקציות" משמש את שני הצדדים, ודוברים רשמיים רוסים וכן אמצעי התקשורת שבשליטת הקרמלין מרבים לדבר דווקא על "פרובוקציות אוקראיניות" של פגיעה ברוסים־אתנים. הפגיעות האלה לכאורה היו הבסיס להצבעת הפרלמנט הרוסי בשבת, שאישר לפוטין להפעיל את הצבא בכל רחבי אוקראינה כדי "להגן על אזרחי רוסיה".

פוטין הגן אתמול על פעולות ארצו באוקראינה "נגד הכוחות הלאומניים". בהודעה מטעם הקרמלין נאמר כי בשיחת טלפון שניהל הנשיא עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הוא "הפנה את תשומת לבה לאיום הבלתי פוסק באלימות נגד אזרחים רוסים ונגד כל האוכלוסייה דוברת הרוסית בקרים". בהודעה של משרדה של מרקל נאמר מנגד כי היא אמרה שרוסיה מפרה את החוק הבינלאומי בפעולתה הצבאית באוקראינה, וכי ההתערבות הרוסית "אינה מקובלת". בהודעתה נאמר גם שפוטין הסכים להצעתה להקים צוות בדיקה למשימת "בירור עובדות", לצורך גיבוש פורום הידברות מדיני.

לצד כ–20 אלף איש שהשתתפו אתמול בעצרת תמיכה בקרמלין ברחובות מוסקבה, ובירכו על החלטת הפרלמנט לאשר את השימוש בכוח בקרים, עלו קולות במדינה שמחו נגד הצעד הכוחני. המשטרה עצרה אתמול יותר מ–300 מוחים מתוך כ–1,500 שהפגינו נגד הנשיא בבירה. באירוע צעקו המוחים סיסמאות כמו: "הסירו את הידיים מאוקראינה, ו"מלחמה לפוטין, שלום לעם". בשלב זה קשה לראות כיצד הגלגל חוזר אחורה ורוסיה נסוגה מקרים. מנהיגי המערב אמנם גינו את הפלישה, אבל אף מדינה לא חולמת לשלוח כוחות כדי להתייצב מול הרוסים. ממשלת אוקראינה אולי זוכה לסימפטיה מהמערב, אבל היא עומדת לבדה.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ועמיתיו דייוויד קמרון מבריטניה ופרנסואה הולנד מצרפת, נשאו כולם נאומים תקיפים ושוחחו בטלפון עם פוטין, ובריטניה אף שיגרה לקייב את שר החוץ שלה, וויליאם הייג, במפגן הזדהות. יחד עד זאת, עד כה הסנקציה היחידה שהצליחו להוציא אל הפועל היא ביטול השתתפותם בפסגת הג'י–8 שרוסיה מארחת בסוצ'י בעוד שלושה חודשים. קשה להאמין שפוטין מייחס חשיבות רבה לפורום שאמור לחבר בין שמונה הדמוקרטיות הגדולות בעולם כשהוא בעצמו לא טרח להגיע לפסגה שהתכנסה ב–2012 בארה"ב.

בעל התפקיד הרשמי היחיד שהתבטא עד כה בדבר הטלת סנקציות כלכליות על רוסיה הוא שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, שכינה אתמול את ההתערבות הרוסית בקרים "מעשה תוקפנות בלתי ייאמן". הוא איים על רוסיה ב"השלכות חמורות" מצד ארצו שיכללו סנקציות שיבודדו אותה מבחינה כלכלית. השר התייחס גם לאפשרות כי יבוטלו אשרות כניסה של רוסים לארה"ב ויוקפאו נכסים רוסיים במערב, והודיע כי הוא מתכוון לבקר בקייב מחר. למרות דברי קרי, אין כרגע תוכנית רצינית שמתגבשת לפגיעה בכלכלה הרוסית.

בהיעדר השפעה בינלאומית על המתרחש באוקראינה, ההחלטה על עתיד המדינה נמצאת אך ורק ביד השחקנים המקומיים. גם הכוחות הרוסיים וגם חיילים אוקראינים עסקו ביומיים האחרונים בחפירת תעלות באזור המעבר היבשתי בין קרים ליתר אוקראינה. כל צד נערך למגננה ולא ברור אם ישנן הכנות גם למתקפה. כל ההצהרות מקייב מדברות על החזרתה המיידית של קרים, אבל קשה לראות צעד צבאי שמגבה את זה. אוקראינה יכולה לנקוט מהלך הפוך, לנתק את היחסים הכלכליים עם רוסיה ועם קרים, כולל גם את אספקת המים והחשמל הקריטיים לחצי האי היבש ודל התשתיות. אבל תהיה זו גם הודאה מצד קייב בכך שקרים התנתקה ממנה סופית. רוסיה של פוטין, לעומת זאת, נמצאת כעת בעמדה צבאית המאפשרת לה לעלות צפונה ומערבה מקרים ולתפוס שטחים נרחבים מאוקראינה, בהם מרבית האוכלוסייה דוברת רוסית. ההפגנות האלימות בימים האחרונים והנפת דגלי רוסיה על בנייני ממשל בדונייצק, בחרקוב ובערים נוספות במזרח אוקראינה, עשויים לספק את ה"פרובוקציה" הדרושה לצעד כזה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ