פוטין: ננקוט בכל אמצעי אפשרי כדי להגן על הרוסים באוקראינה

נשיא רוסיה שטח בפני העולם את עמדת רוסיה הרשמית, והדגיש כי ההתערבות באוקראינה לגיטימית, וכי על מזרח המדינה ודרומה מאיימים "נאצים ואנטישמים"

טלי קרופקין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי קרופקין

נשיא הציג היום (שלישי) ארשת רגועה בשעה שהציג באופן המקיף ביותר את ההצדקות של ארצו להתערבות הצבאית בחצי האי קרים ואת הגרסה של הרשמית של הקרמלין להשתלשלות האירועים שהובילה לכך. בדבריו חזרו כמה וכמה נושאים: מי שהדיח את ויקטור ינוקוביץ' מהשלטון - , השימוש בכוח באוקראינה – לגיטימי לפי החוק הבינלאומי, תגובת המערב – צביעות.

פוטין ניסה להצדיק בדבריו לעיתונות את שליחת החיילים , והדגיש כי הם הגנו על רוסיים שם, וכי באזור שולטים כוחות פרו-רוסיים מקומיים. "אנו רואים נאצים ואנטישמיים שמתפרעים באזורים באוקראינה ובקייב. בטח ראיתם בתקשורת איך קבלו את אחד המושלים ושפכו עליו מים בקור של החורף - האם זוהי דמוקרטיה? ואם נראה שזה מתחיל גם במזרח, יש לנו את הזכות להשתמש בכל האמצעים כדי להבטיח את ביטחון האזרחים הרוסים".

הוא הדגיש שההשתלטות הצבאית על חצי האי קרים היא . "כשלפני כמה ימים חמושים ניסו להשתלט על קרים זה הדאיג את התושבים, ולכן הם הקימו ארגונים להגנה על עצמם כדי למנוע מקרים ללכת בדרך של קייב. אולם, עכשיו, בלי שום ירייה, השליטה בידי העם בקרים".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במעונו. חזר ואמר שלרוסיה זכות להגן על תושבים בסכנה באוקראינהצילום: אי–פי

"אלה היו כוחות של הגנה של קרים. לשאלה אם הם היו רוסים - יש הרבה מדים במדינות פוסט-סובייטיות שנראים כמו רוסים, וגם אפשר לקנות מדים כאלה בחנות. לא השתתפנו באימון הכוחות האלה", הוסיף הנשיא הרוסי.

נשיא רוסיה נשמע בטוח כי המצב לא יידרדר לעימות צבאי: "הם שכנינו וחברנו לנשק, ואני בטוח שהחיילים לא יהיו בשני צדי המתרס, אלא באותו הצד. לא היה אף עימות בקרים, ואף ירייה. חיזקנו את ההגנה על הבסיסים שלנו, כי הם היו תחת איום, וטוב שעשינו את זה בזמן. אני מניח שלא נצטרך לעשות זאת במזרח אוקראינה, אך אני חוזר ואומר – יש לתת לכל תושבי אוקראינה, ללא קשר לאזור, את הזכות לקבוע את עתידם".

התייחס לבחירות הצפויות באוקראינה במאי, והביע חשש מעליית גורמי ימין קיצוני, כמו אלה שהתפרעו ברחובות קייב: "יכול להיות שיזנק איזה שטן מהתיבה שם, איזה נאצי אנטישמי. ראינו שהם מסתובבים עם סרטים נאציים מסביב ליד. כמובן מדריכים מהמערב היו מעורבים שם". נשיא רוסיה התייחס גם למצבו של עמיתו המודח מאוקראינה ויקטור ינוקוביץ', שדווח ביממה האחרונה כי ייתכן שנפטר מהתקף לב: "ינוקוביץ' בחיים? ראיתי אותו פעם אחת לפני יומיים, והוא היה חי ובריא. הוא עוד יצטנן בלוויה של מי שרוצה במותו".

בין היתר, תקף נשיא רוסיה בשיחתו עם הכתבים במעונו את ארצות הברית ואת המערב, וטען כי בניגוד לרוסיה, הפעילויות הצבאיות שלהן לרוב אינן לגיטימיות. "כשאני שואל אם הכל אצלם לגיטימי, אני נאלץ להזכיר לארה"ב את עיראק, את אפגניסטן ואת לוב. עמיתינו בארה"ב תמיד מגדירים את האינטרס הגאו-פוליטי שלהם, ואומרים שמי שלא איתנו נגדנו - וכך מכריחים את כולם להיות איתם".

נשיא רוסיה פוטין בשיחה עם הכתבים במעונוצילום: אי–פי

"אנו פועלים בצורה שונה - פעילותנו לגיטימית, ואם אני אחליט על פעילות צבאית היא תהיה לגיטימית לגמרי, ותגן על האנשים שקשורים אלינו היסטורית, תרבותית וכלכלית. זה האינטרס הלאומי שלנו - להגן על האנשים האלה. לא נוכל להישאר בצד אם יתחילו להשמיד אותם או להתעלל בהם", טען פוטין.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מוסר הודעה לכתבים במעונו על הנעשה באוקראינה, וניסה לספק הסברים לפעולות ארצו. "ינוקוביץ' ביחד עם עוד כמה מדינות חתמו בעל הסכם שלפיו ינוקוביץ' כבר נכנע. הוא הסכים לכל מה שאמרה האופוזיציה. הוא גם קיבל את בקשתנו ושל מדינות המערב לא להשתמש בכוח. הוא לא הורה לירות על המפגינים".

"הוא נסע לאירוע בחרקוב, וישר השתלטו על ביתו הנשיאותי. אני שואל את עצמי מדוע? הוא גם ככה וויתר על השלטון. כל עמיתי מסכימים שלא היה לו סיכוי להיבחר. הם קיבלו את ההפך ממה שציפו לו. האוקראינים רוצים שינוי, אבל עליהם להשתמש באמצעים חוקתיים, דמוקרטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ