בן 16 תכנן טבח המוני בעיירה בריטית: בחדרו נמצאו בקבוקי תבערה וצלב קרס

הנער לוקה מתסמונת אספרגר וסבל מבריונות בתיכון. הוא תיאר את המבצע כ"קולומביין החדש" והסביר כי יבצע אותו כדי "להראות שגם לחלשים יש כוח"

ג'וש הולידיי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וש הולידיי, גרדיאן

נער בריטי תכנן לשחזר את הטבח בתיכון קולומביין ובאמצעות רובים וחומרי נפץ לרצוח את הנוכחים בבית הספר שלו, במסגד ובבית קולנוע. משפטו של הנער, מייקל פיגין בן ה-18, נפתח אתמול (שלישי). פיגין, שהיה בן 16 כשתיכנן את הטבח, אגר בקבוקי תבערה, רובי אוויר וכלי נשק נוספים בחדר השינה שלו בביתו שבעיר לפברו במחוז לוסטרשייר.

הנער ערך רשימת חיסול, ובה נכתב שהוא מתכנן לירות בבית הספר שלו, במסגד, בבית קולנוע, באוניברסיטת לפברו ובבניין העירייה. במחברת של צ'ה גווארה, שכוסתה במדבקות של צלבי קרס וארגון הימין הקיצוני הבריטי "ליגת ההגנה האנגלית", כתב פיגין ש"הדברים הגרועים ביותר והמשמעותיים ביותר בחיי התרחשו בבית הספר", וכי פקידי העירייה "עינו את משפחתי לאורך השנים". פיגין מכחיש את האישומים נגדו.

מייקל פיגין, מתוך עמוד הפייסבוק שלו

התובע במשפטו של פיגין אמר שארסנל הנשק שנמצא בחדרו היה "מדהים". המשטרה מצאה בחדרו של הנער תשעה בקבוקי תבערה מורכבים למחצה, רובי אוויר, מסכת גז, צלב קרס, ז'קט בצבעי הסוואה וגם ספר הדרכה להרכבת חומרי נפץ. התובע מקס היל אמר בבית המשפט: "המקהר הזה נוגע לנער צעיר, שחי בלפברו, ולמרות כל הקשיים - תסמונת אספרגר, כפי ששמעתם - היה בעל דעות קיצוניות ועד לרגע מעצרו התכוון להפוך את דעותיו למעשים קיצוניים נגד אחרים. לכן הוא עומד בפני אישומי טרור. לטרור יש הגדרה רחבה".

פיגין, לובש ג'ינס וחולצה של להקת "ארקטיק מאנקיז", הרכין את ראשו בעוד התובע אמר את דבריו. הוא רעד ובשבל מסוים הדיון הופסק כדי שיוכל לנוח. התובע הציג כראיה את המחברת של פיגין, בה הוא מפרט את תוכניתו תחת הכותרת "מבצע: הקולומביין החדש", וצייר ציור של עצמו כשהוא חמוש. הוא ציין שהטבח בתיכון קולומביין ב-1999 והירי בווירג'יניה טק ב-2007 היו שניהם "תוצאה של בריונות". פיגין הקליט ברשמקול את תחושותיו בנוגע לבריונות. "איך לעזאזל מישהו יכול לאיים על אדם אחר כפי שאנשים מאיימים עליי?", הוא אמר בהקלטה כחודש לפני מעצרו, בפברואר 2013.

בגב המחברת פיגין כתב "שיזדיין האיסלאם - נולדתי באנגליה, אני גר באנגליה, אני אמות באנגליה", וכתב שהוא מתנגד ל"פלישה האיסלאמית לאירופה". עוד אמר פיגין בהקלטות לרשמקול שלו: "הסיבה שאני עושה את המעשה הזה היא כדי להראות שאפילו לאנשים הכי קטנים וחלשים יש את הכוח להחזיר לתוקפיהם. אני מקווה שמעשיי יעזרו להביא מהפכה נגד המערכת", וגם: "אנשים חיים באשליה. גם אם לא אצליח או שאנשים יחשבו שאני רשע, אני מעדיף להלחם ולמות מאשר לחיות חיים ארוכים של סבל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ