האפיפיור מנסה להילחם בתדמיתו העולמית: "אני לא סופרמן"

פרנסיסקוס הבהיר שהוא סולד מראייתו כידוען ושהיא פוגענית: "האפיפיור צוחק ובוכה כמו אדם רגיל". היום יצא לאור השבועון האיטלקי "האפיפיור שלי"

אי-פי וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי וניו יורק טיימס

האפיפיור פרנסיסקוס מנסה להילחם בתדמית שנוצרה לו כ"גיבור על" חדשן שיביא לרפורמות מקיפות בכנסייה הקתולית, והדגיש כי האיסור על השימוש באמצעי מניעה וההתנגדות לנישואים של בני אותו המין לא ישונו. בריאיון לעיתון "קוריירה דלה סרה" שהתפרסם היום (רביעי) הגן האפיפיור גם על פעולות הכנסייה בטיפול בתלונות על ההתעללות המינית בילדים בידי כמרים.

מאז שנבחר לכס הקדוש לפני כשנה קידם פרנסיסקוס את הרעיון כי על הכנסייה להיות צנועה יותר ולהתמקד בצרכיהם של העניים, ובזכות זאת זכה לאהדה רבה ברחבי העולם. בצד זאת גם גברו הציפיות כי המגמה הזאת תביא לריכוך בהשקפות הכנסייה בנושאים חברתיים שנויים במחלוקת.

כנשאל האפיפיור לגבי מעמדו הציבורי הוא השיב כי הוא סולד מ"המיתולוגיה" סביבו כאדם המסוגל לעמוד בכל הציפיות: "אם אני לא טועה היה זה זיגמונד פרויד שאמר כי בכל אידיאליזציה יש תוקפנות. תיאור האפיפיור כסוג של סופרמן, מעין כוכב, נראה לי תוקפני כלפיי. האפיפיור הוא אדם שצוחק, בוכה, ישן ברוגע, ויש לו חברים כמו כל אדם רגיל".

"סופר אפיפיור": ציור גרפיטי ברומא מהחודש שעבר שקולף מהקירצילום: אי–פי

דבריו נאמרו ביום שבו מתפרסם שבועון חדש באיטליה הנקרא "איל מיו פאפא" (האפיפיור שלי), המוקדש כולו לפרנסיסקוס. את המגזין מפרסמת הוצאה לאור בבעלות ראש הממשלה לשעבר סילביו ברלוסקוני. בנוסף, בקבלת הקהל הכללית שערך, אדם מהציבור ניסה לתת לו פסלון אוסקר, שעליו נכתב "אפיפיור אוסקר".

כל גיליון של השבועון תצורף תמונה נתלשת של האב הקדוש מלווה בציטוט מדבריו. "זה מעין מגזין למעריצים, אבל מובן שהוא לא יכול להידמות לזה המיועד למעריצי One Direction (להקת פופ אהודה)", אומר עורך המגזין החדש, אלדו ויטאלי, "אנחנו שואפים להיות מכובדים יותר".

"קראנו למגזין 'האפיפיור שלי', כי כל אחד מרגיש שפרנציסקוס מדבר אליו אישית, והוא לא יהיה כתב עת סנסציוני. אנחנו לא רוצים רכילות ופפראצי, לא נרדוף אחרי סקופים", אמר.

הגיליון הראשון של השבועון "איל מיו פאפא" (האפיפיור שלי)צילום: אי–פי

עד כה, יומון הוותיקאן "ל'אוסרווטורה רומאנו", הוא שסיקר בקביעות את פעילות האפיפיור ופרסם רבים מנאומיו. "זו תופעה מעניינת כי הוא לא מגיע מהעולם הקתולי", אומר עורכו של ביטאון הוותיקאן, ג'ובאני מריה ויאן, על כתב העת החדש, "אני מעריך שהוא יפנה לציבור רחב שאין לו זמן או רציון להתעמק, אבל אין זה אומר שהוא לא יכול להיות חיובי".

לדברי העורך ויטאלי, לא מדובר בפולחן אישיות. "אנחנו רוצים להציב את האפיפיור כדוגמה" לחיים טובים יותר.

אולם נראה שבלהט העשייה, ויטאלי לא נתן את הדעת לכך שכדי להעביר את המסרים הרוחניים של האפיפיור לציבור קוראיו, עליו להסדיר קודם עם הוותיקאן בעייה ארצית של זכויות יוצרים. "מגזינים רבים מפרסמים כתבים של האפיפיור, אבל יש להם הסכם איתנו", אמר ג'וזפה קוסטה, מנהל הוצאת הוותיקאן. אולם, "איל מיו פאפא", הסכם כזה טרם נחתם. "אם הם יפרסמו את דברי האפיפיור, יהיה עליי להתערב", הבהיר האב קוסטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ