הפלישה הרוסית לקרים: באיחוד האירופי שוקלים צעדים

היום אמורים להתכנס שרי החוץ של האיחוד האירופי לפסגת חירום בנושא אוקראינה. קריאות לסנקציות כלכליות על רוסיה לא משכנעות את המעצמות

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

לאחר שנראה באמצע השבוע שהרוסים מסיגים חלק מכוחותיהם מגבולות אוקראינה ושהמשבר סביב חצי האי קרים מתחיל לדעוך, התגברה אתמול מלחמת ההצהרות בין רוסיה ומדינות המערב ובמקביל עלתה המתיחות בקרים. "הסכמנו שצריך להמשיך בדיונים הנמרצים בימים הקרובים עם רוסיה ואוקראינה, כדי לראות כיצד אפשר לייצב את המצב ולהתגבר על המשבר", אמר אתמול שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לאחר שנפגש בפריז עם עמיתיו מאוקראינה, רוסיה, בריטניה וצרפת. "אל תניחו כי לא קיימנו שיחות רציניות שהניבו רעיונות יצירתיים והולמים לפתרון", הוסיף, "יש כמה רעיונות שאנו דנים בהם". עם זאת, למרות הצהרה זו מתברר כי השר הרוסי, סרגיי לברוב, סירב לפגוש את מקבילו האוקראיני.

יש לציין כי בשלב מסוים הוציאו הרוסים הודעה שלפיה הושגה הסכמה כי על הצדדים באוקראינה למלא אחר ההסכם שנחתם ב-21 בפברואר בתיווך האיחוד האירופי. האמריקאים הכחישו כעבור זמן קצר את אמיתות הודעה זו.

היום אמורים להתכנס שרי החוץ של האיחוד האירופי לפסגת חירום שבה ידונו על המשך צעדיהם בנוגע למשבר באוקראינה. למרות קריאות שנשמעות במערב לסנקציות כלכליות על רוסיה ושנתמכות בידי חלק ממדינות האיחוד, במיוחד אלה שגובלות ברוסיה, החברות המשפיעות באיחוד, גרמניה, בריטניה, צרפת ואיטליה, מתנגדות לסנקציות מתוך חשש לפגיעה באינטרסים הכלכליים שלהן. בינתיים העיצומים המרכזיים מתרחשים במישור הביטחוני עם החלטת נאט"ו לנתק את היחסים הביטחוניים עם רוסיה, והצהרתו של שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל בפני הקונגרס כי לנוכח המשבר באוקראינה, תגביר ארה"ב את האימונים המשותפים עם בעלות בריתה במזרח אירופה. במקביל הודיעה ברית נאט"ו על שיגור שישה מטוסי אף-15 ומטוס תדלוק אווירי לתגבור הכוח האווירי שמסייר מעל הים הבלטי וכן לשגר מטוסי קרב נוספים לפולין.

בשורה אחת שכן התקבלה מהאיחוד האירופי אתמול נודעת להעברת כספים משמעותית לאוקראינה. האיחוד הודיע כי בשנתיים הקרובות יעביר 15 מיליארד דולר למדינה זו. לדברי נשיא הנציבות האירופית ז'וזה מנואל בארוסו, הסיוע יכלול בין השאר 1.6 מיליארד דולר בהלוואות ו-1.4 מיליארד אירו במענקים מהאיחוד, וכמו כן 3 מיליארד אירו באשראי. עם זאת, נשיא הנציבות לא פירט מה יהיה לוח הזמן של העברת הכספים לקייב.

אנדרטה סובייטית בסופיה, בירת בולגריה, אתמול. הכיתוב: "פוטין לך הביתה" מוחה על כניסת רוסיה לקריםצילום: רויטרס

בצד זאת, אמר אתמול ראש ממשלת אוקראינה, ארסני יצניוק כי הוא עדיין חושש שרוסיה תרחיב את המבצע הצבאי מקרים ותפלוש לשטחים במזרח אוקראינה. "כוחות רוסיים מוצבים בקרים", אמר יצניוק לסוכנות הידיעות אי־פי. "אנחנו לא מבינים מה הסיבה להימצאותם באוקראינה וזה ברור כשמש שהם נשלחו בפקודתו האישית של הנשיא פוטין". אתמול נמשכו הפגנות אלימות של תומכי רוסיה בערים מזרחיות באוקראינה כשהמפגינים קוראים להתנתק מממשלת קייב ולערוך משאל עם על הצטרפות לרוסיה. בדונייצק הם התנגשו עם מפגינים נגד הפלישה הרוסית. הפגנות קטנות יותר נערכו בקרים עצמה כשקומץ מפגינים שיצאו נגד הפלישה הרוסית הוברחו באלימות.

הרוסים מצדם המשיכו אתמול, בהצהרות נפרדות של לברוב וגם של שר ההגנה סרגיי שויגו, לטעון כי חייליהם אינם נמצאים בקרים, וזאת למרות העובדה שהחיילים רעולי הפנים נוסעים בכלי רכב הנושאים לוחיות זיהוי של הצבא הרוסי וכל כלי הנשק והציוד שלהם הוא רוסי. בחלק מהמקרים, אף הודו חיילים באוזני העיתונאים שהם רוסים. אתמול, ניכר בכמה מקומות ניסיונם של הרוסים לצמצם את נוכחותם הפומבית, כשאת מקומם של החיילים שצרו על בסיסי הצבא האוקראיני שחייליהם נשארו נאמנים לממשלת קייב, תפסו קבוצות של מיליציה מקומית פרו־רוסית וכן מתנדבים קווקאזים ואופנוענים תומכי הקרמלין שזרמו בימים האחרונים מרוסיה אל קרים.

בשני מקרים לפחות, אנשי המיליציה גם תקפו משקיפים בינלאומיים. בבירת המחוז, סימפרופול, הם ניסו לחטוף את רוברט סרי, שליחו המיוחד של מזכ"ל האו"ם לאזור, ואילצו אותו להתפנות מהעיר ולעלות על טיסה חזרה לקייב. במקרה אחר, הם מנעו מקבוצה של 35 משקיפים, חברי הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE) שבאו לבחון את המצב על פי הזמנת ממשלת אוקראינה. הם מנעו מהמשקיפים להיכנס דרך המעבר היבשתי מאוקראינה לקרים. למרות שלא הצליחו להיכנס, ברחובות סימפרופול היתה אתמול אווירה של כעס כלפי הארגון וקבוצה של אזרחים מקומיים, תומכי רוסיה, נעמדו להפגנה מחוץ לבית מלון מרכזי בעיר בו היו המשקיפים אמורים להתאכסן וקראו "OSCE החוצה" ו"לא הותקפנו (על ידי רוסיה)".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ