עדכונים שוטפים |

אובמה לפוטין: יש להגיע לפתרון דיפלומטי באוקראינה

ראש ממשלת אוקראינה: מוכנים למו"מ עם רוסיה, אך עליה להסיג כוחותיה ■ פוטין: המשטר בקייב כפה החלטות לא לגיטימיות ולכן התערבנו ■ צרפת מאיימת בסנקציות נוספות על מקורבים לנשיא רוסיה ועל אנשי עסקים רוסים

אנשיל פפר, שליח "הארץ" לקרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר, שליח "הארץ" לקרים

11:20: הבית העליון של הפרלמנט הרוסי הצהיר כי לא תהיה מלחמה בין רוסיה לבין אוקראינה. "זו שטות מוחלטת", אמרה יו"ר האסיפה הפדראלית, ולנטינה מטוויינקו, "וזה כלל לא משקף את כוונותינו, תחושותינו והאמפתיה שאנו חשים כלפי העם באוקראינה". היא הוסיפה כי חברי הפרלמנט בטוחים מעל כל ספק שלעולם לא תהיה מלחמה בין רוסיה לבין "ידידתנו" אוקראינה.

10:45: שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, אמר בראיון לתחנת רדיו צרפתית כי אם סבב הסנקציות הראשון נגד רוסיה ונגד בכירים באוקראינה לא יעזור לפתור את המשבר במדינה, ישקול המערב להטיל סנקציות נוספות על אנשי עסקים רוסים ועל מקורבים לנשיא רוסיה פוטין. "אם לסנקציות לא תהיה השפעה מידית, יינקטו צעדים נוספים נגד האחראים למשבר ונגד אנשי עסקים רוסים", הזהיר פביוס.

מנגד פרסם משרד החוץ של סין הודעה בה הוא מדגיש כי הטלת סנקציות אינן הדרך הטובה ביותר כדי להביא לפתרון המשבר. בהודעה נאמר כי "סין מתנגדת לקלות בה מוטלות סנקציות בינלאומיות ובשימוש שנעשה בהן כדי לאיים מפני נקיטת פעולות". היא קוראת לכל הצדדים באוקראינה לפתור את הסכסוך דרך משא ומתן שקט ולהשיב את הסדר לאזור בהקדם האפשרי.

נשיא רוסיה פוטין ונשיא ארה"ב אובמה במפגש בשנה שעברהצילום: רויטרס

07:00: נשיא רוסיה פוטין אמר לאחר ששוחח עם נשיא ארה"ב אובמה כי עדיין יש חילוקי דעות בין רוסיה לבין ארה"ב בכל הנוגע למשבר באוקראינה. פוטין הוסיף כי המשטר בקייב, שעלה לשלטון בדרך לא חוקית ובמהפכה, כפה החלטות לא לגיטימיות על מזרח המדינה ועל חצי האי קרים ולכן נאלצה ארצו להתערב. "רוסיה לא יכולה להתעלם מקריאות לעזרה בעניין זה ולכן פעלה בהתאם, בהתאם לחוק הבינלאומי", הדגיש.

01:57: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שוחח בטלפון עם עמיתו ולדימיר פוטין, ודחק בו להגיע לפתרון דיפלומטי באוקראינה. בהודעת הבית הלבן נאמר כי אובמה הציע לנשיא רוסיה לקיים שיחות ישירות, שינוהלו על ידי הקהילה הבינלאומית, בין הממשל באוקראינה לממשל ברוסיה. עוד נמסר כי אובמה אמר כי כחלק מפתרון המשבר יש להתיר לכוח פיקוח בינלאומי להיכנס לאוקראינה, ולהחזיר את הכוחות הרוסיים לבסיסיהם. אובמה הדגיש במהלך השיחה, שנמשכה כשעה, כי ארה"ב והאיחוד האירופי רואים בפעולתה של רוסיה הפרה של ריבונותה של אוקראינה ופגיעה בשלמותה הטריטוריאלית. 

6/3/14

דגלי רוסיה וקרים על בניין הממשל המקומי בסימפרופולצילום: רויטרס

20:24: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אומר שמשאל העם בקרים על הצטרפות לרוסיה יפר את החוק הבינלאומי וחוקת אוקראינה וכי "כל דיון על עתידה של אוקראינה חייב לכלול את הממשלה הלגיטימית של המדינה". אובמה ציין כי הסנקציות האמריקאיות נועדו להעניש את רוסיה על פעילויותיה באוקראינה. "הבוקר חתמתי על צו המורה על סנקציות ומטיל הגבלות על נסיעתם של אישים מסויימים", אמר אובמה. "נקטנו את הצעדים הללו בתיאום קרוב עם בעלות בריתנו האירופיות, שהחליטו בבריסל על צעדים דומים, ואני שמח שאנו פועלים בשיתוף פעולה".

בהצהרה שמסר בבית הלבן, הדגיש אובמה כי ישנה דרך דיפלומטית לסיום המשבר וציין צעדים שרוסיה יכולה לנקוט, בהם הכנסת פקחים בינלאומיים לקרים ונקיטת צעדים לקיום הבחירות באוקראינה במאי כמתוכנן. "אך אם הפרת החוק הבינלאומי תימשך, הנחישות של ארה"ב ובעלות בריתה תישאר תקיפה", אמר אובמה.

20:05: האינטרפול מסר כי הוא בוחן בקשה של רשויות אוקראינה להוציא צו מעצר נגד נשיא אוקראינה המודח ויקטור ינוקוביץ'.

19:50: הנשיא בפועל של אוקראינה אמר כי משאל העם המתוכנן בחצי האי קרים על הצטרפות לרוסיה אינו לגיטימי, והגדיר אותו כפארסה וכפשע נגד המדינה שאורגן על ידי הצבא הרוסי. בהצהרה טלוויזיונית אמר אולכסנדר טורצ'ינוב כי הפרלמנט האוקראיני יחל בהליכים לחסום את משאל העם. 

19:30: האיחוד האירופי ישהה את השיחות עם רוסיה על מגוון רחב של עסקאות כלכליות ועל הסכם הסכם הענקת ויזת נסיעה חופשית לאזרחי רוסיה במדינות האיחוד האירופי. מנהיגי האיחוד האירופי הודיעו על ההחלטה בפסגת חירום בבריסל, ואיימו בנקיטת צעדים נוספים אם רוסיה לא תכנס בהקדם למשא ומתן לסיום המשבר ותפסיק את מהלכיה התוקפניים. נשיא המועצה האירופית, הרמן ואן רומפיי, אמר כי מהלכים נוספים עלולים לכלול הגבלת נסיעות, הקפאת נכסים וביטול פסגה משותפת של האיחוד האירופי ורוסיה.

ואן רומפיי אמר עם זאת שהאיחוד מוכן לחתום על החלק הפוליטי של הסכמי ההתאגדות עם אוקראינה, גם לפני הבחירות במדינה שיתקיימו במאי. זהו שינוי בעמדת האיחוד, לפיה יש להמתין לבחירות כדי לחתום על ההסכמים. הוא כינה את המשבר באוקראינה "האתגר הביטחוני הרציני ביותר ביבשת מאז מלחמות הבלקן" בשנות ה-90. רוסיה מנסה זה שנים להביא לחתימה על הסכם שיאפשר לאזרחיה לנסוע בחופשיות במדינות האיחוד.

15:05: נשיא ארצות הברית ברק אובמה הורה להקפיא נכסים של אישים המעורבים "באיום על ריבונותה ועל שלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה" ולהקפיא את אשרות הכניסה שלהם. בהודעה של הבית הלבן נאמר כי מטרת הצו הנשיאותי היא להעניש את הרוסים ואת האוקראינים האחראים להתערבות הצבאית הרוסית בחצי האי קרים.

הממשל מסר כי הצו הוא "כלי גמיש שיאפשר לנו להטיל סנקציות על אלה המעורבים במישרין בערעור יציבותה של אוקראינה, כולל בפעולה הצבאית בקרים, ואינו מונע צעדים נוספים אם יידרדר המצב". משרד החוץ בוושינגטון הודיע בהתאם כי הטיל הגבלות על ויזות של כמה בעלי תפקידים בכירים.

עדכונים שוטפים

13:41: מנהיגי האיחוד האירופי פתחו את פסגת החירום בבריסל שתעסוק בשאלה אם להטיל סנקציות על רוסיה בשל מעורבותה הצבאית בחצי האי קרים. ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון הכריז כי על אירופה "להעביר מסר ברור לממשלת רוסיה כי מה שקרה אינו מקובל, ושצריכות להיות לו השלכות".

נשיאת ליטא דליה גריבאוסקייטה טענה: "רוסיה כיום מסוכנת". מנגד, נשיא צרפת פרנסואה הולנד נשמע מתון יותר ואמר כי יש להגביר את הלחץ כדי לפתור את המשבר ולהתקדם לעבר גישור בין הצדדים.

12:20: הפרלמנט האזורי של חצי האי קרים בסימפרופול הצביע בעד הצטרפות של חבל הארץ לרוסיה. כמו כן, החליטו המחוקקים המקומיים להקדים את משאל העם בנושא ל-16 במארס. "זו תגובתנו לאי-סדר ולהיעדר החוק בקייב", אמר סרגיי שובאיניקוב, מחוקק בקרים, "נחליט על עתידנו בעצמנו".

הפרלמנט של קרים, הנהנה מאוטונומיה לפי החוק האוקראיני, הצביע בעד עריכת משאל העם ברוב מוחץ - 78 הצביעו בעד, 8 נמנעו, ואיש לא התנגד. במשאל יחליטו תושבי חצי האי אם להצטרף לרוסיה או להישאר באוקראינה עם אוטונומיה מוגברת.

שרי החוץ של רוסיה וארה"ב לברוב וקרי, ונשיא צרפת פרנסואה הולנד בארמון האליזהצילום: אי–פי

10:52: ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדוודב אמר כי רוסיה תקל את הליכי ההתאזרחות לדוברי רוסית שחיו ברוסיה או בברית המועצות לשעבר הגרים כעת במדינות אחרות. "אנו דנים בניסוח חוק פדרלי שיקל על אזרחים זרים, שרוסית שפת אמם, לקבל אזרחות", אמר מדוודב.

סוכנות הידיעות אינטרפקס דיווחה כי החוק יהיה תקף לגבי דוברי רוסית בחיים בשטחים שבעבר היו חלק מברית המועצות או מהאימפריה הרוסית. הקרמלין טוען כי חובתו להגן על הרוסים האתניים ועל דוברי הרוסית באוקראינה, ואם הם יחזיקו בדרכון רוסי - תוכל רוסיה לטעון כי מגנה על אזרחיה ממש.

09:30: ליז ווהל, מגישה של ערוץ החדשות הרוסי של הקרמלין RT בשפה האנגלית, התפטרה אתמול במהלך השידור, במחאה על הכשרת פעולותיה של רוסיה ושל הנשיא ולדימיר פוטין בדיווחי הערוץ.

בין היתר, הזכירה ווהל בהודעת התפטרותה בפני הצופים את העבר המשפחתי שלה. היא סיפרה כי סביה נמלטו מהונגריה ב-1956 לאחר דיכוי המהפכה במדינה בידי הכוחות הסובייטים.

יומיים לפני כן ביקרה מגישה אחרת בערוץ, אבי מרטין, את פעולותיה של רוסיה באוקראינה. היא הדגישה כי למרות המתחים ההיסטוריים, אין הצדקה לאף מדינה להתערב צבאית בשטחה של מדינה ריבונית אחרת.

09:15: האיחוד האירופי הודיע כי הקפאת הנכסים של 18 אישים באוקראינה, האחראים למעילה בכספי המדינה, כוללים את הנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ' ואת מקורביו. בין היתר, ברשימה נמצאים שר הפנים לשעבר, שר המשפטים לשעבר, התובע הכללי לשעבר ובנו של ינוקוביץ'.

שליחנו לקרים אנשיל פפר מסכם את אירועי אתמול: לאחר שנראה באמצע השבוע שהרוסים מסיגים חלק מכוחותיהם מגבולות אוקראינה ושהמשבר סביב חצי האי קרים מתחיל לדעוך, התגברה אתמול מלחמת ההצהרות בין רוסיה ומדינות המערב ובמקביל עלתה המתיחות בקרים. "הסכמנו שצריך להמשיך בדיונים הנמרצים בימים הקרובים עם רוסיה ואוקראינה, כדי לראות כיצד אפשר לייצב את המצב ולהתגבר על המשבר", אמר אתמול שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לאחר שנפגש בפריז עם עמיתיו מאוקראינה, רוסיה, בריטניה וצרפת. למרות הצהרה זו מתברר כי השר הרוסי, סרגיי לברוב, סירב לפגוש את מקבילו האוקראיני.

היום אמורים להתכנס שרי החוץ של האיחוד האירופי לפסגת חירום שבה ידונו על המשך צעדיהם בנוגע למשבר באוקראינה. למרות קריאות שנשמעות במערב לסנקציות כלכליות על רוסיה ושנתמכות בידי חלק ממדינות האיחוד, במיוחד אלה שגובלות ברוסיה, החברות המשפיעות באיחוד, גרמניה, בריטניה, צרפת ואיטליה, מתנגדות לסנקציות מתוך חשש לפגיעה באינטרסים הכלכליים שלהן.

בינתיים העיצומים המרכזיים מתרחשים במישור הביטחוני עם החלטת נאט"ו לנתק את היחסים הביטחוניים עם רוסיה, והצהרתו של שר ההגנה האמריקאי צ'אק הייגל בפני הקונגרס כי לנוכח המשבר באוקראינה, תגביר ארה"ב את האימונים המשותפים עם בעלות בריתה במזרח אירופה. במקביל הודיעה ברית נאט"ו על שיגור שישה מטוסי אף-15 ומטוס תדלוק אווירי לתגבור הכוח האווירי שמסייר מעל הים הבלטי וכן לשגר מטוסי קרב נוספים לפולין.

בשורה אחת שכן התקבלה מהאיחוד האירופי אתמול נודעת להעברת כספים משמעותית לאוקראינה. האיחוד הודיע כי בשנתיים הקרובות יעביר 15 מיליארד דולר למדינה זו. לדברי נשיא הנציבות האירופית ז'וזה מנואל בארוסו, הסיוע יכלול בין השאר 1.6 מיליארד דולר בהלוואות ו-1.4 מיליארד אירו במענקים מהאיחוד, וכמו כן 3 מיליארד אירו באשראי. עם זאת, נשיא הנציבות לא פירט מה יהיה לוח הזמן של העברת הכספים לקייב.

>>>> לעדכונים קודמים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ