הפרלמנט בקרים תומך בהצטרפות לרוסיה; האיחוד לא הטיל סנקציות על רוסיה

מול בניין הפרלמנט בחצי האי נערכה עצרת תמיכה גדולה ברוסיה. ר"מ אוקראינה כינה את ההצבעה "פארסה", אך האיחוד עם רוסיה צפוי לעבור גם במשאל עם

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לחצי האי קרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לחצי האי קרים

הפרלמנט הפרו־רוסי של חצי האי קרים הצביע אתמול פה אחד להתנתק מאוקראינה ולהצטרף לרוסיה. המהלך זכה לגינויים חריפים מצד ארה"ב וממשלות מערביות נוספות שהכריזו אתמול על סבב ראשון של סנקציות דיפלומטיות נגד רוסיה.

ההצבעה בפרלמנט בבירת המחוז בסימפרופול עברה 0–78 עם שמונה נמנעים. בקרים יתקיים בעוד תשעה ימים משאל עם בו התושבים ישאלו האם ברצונם להתאחד עם רוסיה או להישאר חלק מאוקראינה, שצפוי לעבור ברוב גדול. בעוד ההצבעה מקתיימת בפרלמנט, ברחבה בחוץ התקיימה הפגנת תמיכה פרו-רוסית במהלכו הותקפו וגורשו באלימות שלי מפגינו מהקבוצה הפמיניסטית־רדיקלית "פמן" שביקשו למחות נגד הכיבוש הרוסי. מלבדן, לא ניכרה במקום התנגדות להחלטת הפלרמנט, אבל אחד מראשי המיעוט הטטארי בקרים, ריפאת שובארוב, הודיע שהטטארים שמתנגדים להתחברות לרוסיה צפויים להחרים את משאל העם. הוא קרא אתמול לאו"ם לשלוח משלחת שלום לקרים.

ראש ממשלת אוקראינה, ארסני יצניוק, כינה את החלטת הפרלמנט בקרים "פארסה" וכמוהו תקפו את ההחלטה מנהיגים במערב. נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר במסיבות עיתונאים שמשאל העם "יפר את חוקת אוקראינה ואת החוק הבינלאומי". אובמה חתם אתמול על צו נשיאותי שמונע מאנשים ש"נקטו בצעדים כדי לחתור תחת שלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה" מלקבל וויזות לארה"ב. בשלב הבא הממשל מתכן להחרים נכסים של אנשים אלה בארה"ב. עם זאת, לא פורסמה רשימת אישים אליהם הצו מתייחס.

מפגינים פרו־רוסים מחוץ לפרלמנט בחצי האי קריםצילום: אי–פי

במקביל, מנהיגי מדינות האיחוד האירופי נפגשו בבריסל אבל נמנעו מלהכריז על סנקציות כלכליות נגד רוסיה או אישים רוסיים. זאת למרות העובדה שחלק מהמדינות, במיוחד פולין שגובלת עם רוסיה, דחקו במנהיגים להטיל כבר עתה סנקציות. ההתנגדות מגיעה בעיקר מבריטניה, צרפת, איטליה וגרמניה להן קשרים פיננסיים ומסחריים ענפים עם רוסיה.

נשיא המועצה האירופית, הרמן ואן רומפיי, אמר עם זאת שהאיחוד מוכן לחתום על החלק הפוליטי של הסכמי ההתאגדות עם אוקראינה, גם לפני הבחירות במדינה שיתקיימו במאי. זהו שינוי בעמדת האיחוד, לפיה יש להמתין לבחירות כדי לחתום על ההסכמים.

עד כה, ההחלטה האירופית כוללת את השעיית השיחות עם רוסיה על הסדרי וויזה חדשים, הפסקת השיחות על הסכם חדש בין האיחוד ורוסיה וביטול השתתפותם של מנהיגי האיחוד בפסגת הג'י–8 שרוסיה היתה אמורה לארח בעוד שלושה חודשים בסוצ'י. האיחוד צפוי לאשר גם חבילת סיוע כלכלית לאוקראינה בסך 15 מיליארד דולר, בנוסף למיליארד שהממשל האמריקאי כבר אישר.

רוסיה בינתיים מסרבת לשתף פעולה עם כל גורם חיצוני, מדינה או ארגון, בעניין המשבר האוקראיני. חיילים רוסיים מנעו מפקחים של הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE) להיכנס שלשום דרך היבשה לקרים והם נאלצו לשוב לאוקראינה.

בינתיים, המתיחות בין חיילים רוסיים לאוקראינים המתבצרים בבסיסים בחצי האי נמשכת. עד כה הרוסים לא פתחו באש או נקטו בכוח משמעותי כדי לפרוץ לבסיסים. במה שהיה כנראה ניסיון לגבות את טענות הקרמלין שחיילי רוסיה אינם פועלים כלל בקרים, רק "קבוצות מקומיות להגנה עצמית", בחלק מהמקומות הוסגו החיילים לאחור כשאת במקומם בכניסות לבסיסים תפסו אנשי מיליציה פרו־רוסיים. באחד הבסיסים, הסבו הרוסים נזק למטוסי קרב של חיל האוויר האוקראיני. חיילים רוסים ואנשי מיליציה גם מנעו אתמול מערוצי טלוויזיה אוקראינים להמשיך ולשדר מקרים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ