עדכונים שוטפים |

קרים: כוחות פרו רוסים כיתרו בסיס צבאי נוסף בחצי האי

ראש ממשלת אוקראינה הזמני יבקר בארה"ב במארס ■ בשיחה טלפונית אמר פוטין למרקל שהפעולות בחצי האי קרים נועדו להבטיח את קיום "האינטרסים הלגיטימיים" של התושבים ■ פעילים פרו-רוסים הכו מפגינים תומכי אוקראינה בסבסטופול ■ מנהיג הימין הקיצוני באוקראינה הודיע כי ירוץ לנשיאות

אנשיל פפר
שליח "הארץ" לקרים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לקרים

21:33: כוח חמוש פרו-רוסי, לבוש במדי צבא אך ללא סימנים המשייכים אותו ליחידה כלשהי, כיתר הערב בסיס חיל אוויר אוקראיני נוסף בחצי האי קרים, כך מסר דובר משרד ההגנה של קרים.

18:33: מהבית הלבן נמסר כי הנשיא ברק אובמה יקבל בברכה את ראש ממשלת אוקראינה ארסני יצניוק בביקורו בארה"ב ב-12 במארס. הביקור נועד להדגיש את התמיכה החזקה של ארה"ב באנשי אוקראינה, "שהפגינו אומץ מעורר השראה במשבר הנוכחי". הנשיא וראש הממשלה ידונו כיצד לפתור  בדרכי שלום את הסכסוך עם רוסיה על חצי האי קרים. השניים ישוחחו גם על אופי הסיוע שיינתן לאוקראינה מהקהילה הבינלאומית כדי שזו תוכל לצאת מן המשבר הכלכלי בו היא מצויה ולהתכונן לבחירות, שיתקיימו במאי.

16:34: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח בטלפון עם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בשיחה אמר פוטין כי ההכרזה של חברי הפרלמנט הפרו-רוסים בחצי האי קרים שהאזור הוא מעתה חלק מרוסיה, וקביעת משאל עם בנדון ב-16 במארס - אינם סותרים את החוק הבינלאומי ומטרתם להבטיח את קיום "האינטרסים הלגיטימיים" של תושבי קרים. הדברים נמסרו באופן רשמי על ידי הקרמלין, עוד נכתב בהודעה כי פוטין כעס על כך שלא נעשים מאמצים מצד הרשויות הנוכחיות בקייב להגביל את ההתנהגות האלימה של המפגינים הלאומנים בבירת אוקראינה ובאזורים אחרים במדינה. מצידה של מרקל נמסר לעיתונות כי "חרף ההבדלים בניתוח המצב באוקראינה, יש ביניהם הסכמה על אינטרס משותף לא להחמיר את המתיחות ולהגיע לנורמליזציה של המצב בהקדם האפשרי".

עדכונים שוטפים

15:30: שר ההגנה האוקראיני, איהור טניוק, אמר כי לממשלה אין כל כוונה לשלוח כוחות צבא לחצי האי קרים וכי כוחות אלה מתאמנים בבסיסיהם כחלק מהשגרה. הוא הדגיש כי הצבא נע מבסיס לבסיס כחלק מתוכנית האימונים. "אין תזוזה ואין יציאה של כוחות לאזור המדובר, הכוחות מבצעים פעולות שגרתיות", אמר טניוק לסוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס". 

14:43: פעילים פרו-רוסיים הכו מוחים תומכי אוקראינה בהפגנה בעיר סבסטופול בחצי האי קרים. הפעילים האוקראינים טוענים כי יריביהם הכו אותם בשוטים. כתב של רשת בי-בי-סי דיווח העימותים החלו באירוע לציון 200 שנה להולדתו של המשורר הלאומי של אוקראינה טראס שבצ'נקו.

הקהל הפרו-רוסי השליך חפצים על מכוניות של הפעילים האוקראינים שניסו להימלט מהמקום, וניפצו את חלונותיהן. במקום היו כ-200 איש.

13:55: ראש ממשלת אוקראינה ארסני יצניוק הודיע כי ייסע לארצות הברית לדיונים במשבר בחצי האי קרים. "אבקר בארה"ב ואקיים כמה פגישות רמות דרג כדי לפתור את המצב", סיפר יצניוק בפתיחת ישיבת ממשלה בקייב. הוא לא מסר מתי יטוס לוושינגטון.

ראש ממשלת אוקראינה ארסני יצניוק בעצרת בקייבצילום: אי-אף-פי

11:00: כוחות רוסיים השתלטו על עמדת שמירה אוקראינית במערב חצי האי קרים. דובר של משמר הגבול האוקראיני מסר כי כ-30 מאנשי משמר הגבול כלואים בפנים.

09:30: שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי הזהיר אמש את עמיתו הרוסי, סרגיי לברוב, כי צעדים של הקרמלין לסיפוח חצי האי קרים "יסגרו את האפשרות שנותרה לפתרון דיפלומטי", כך אמר גורם במשרד החוץ בוושינגטון. אזהרתו של קרי באה בתגובה לתמיכת ראשי הפרלמנט הרוסי בהתנתקות של קרים מאוקראינה ובהצטרפותה לפדרציה הרוסית.

"השר הבהיר את מוכנותה של ארה"ב לעבוד עם שותפותיה ובעלות בריתה כדי לאפשר לרוסיה ולאוקראינה לקיים מגעים ישירים", אמר הגורם האמריקאי. "בתוך כך, הוא גם הבהיר שהמשך ההסלמה הצבאית וההתגרויות בקרים ובמקומות אחרים באוקראינה, כמו גם צעדים לסיפוח קרים לרוסיה, יסגרו את המרחב האפשרי לדיפלומטיה. הוא גם דחק ברוסים לגלות איפוק מירבי".

דגל רוסי מונף בהפגנה פרו רוסית בעיר דונסק באוקראינה

09/03/2014

22:00: כוחות הנדסה של צבא רוסיה פרסו גדרות והניחו שדות מוקשים חדשים באזור המעבר בין קרים למזרח אוקראינה, על מנת למנוע מתקפה אוקראינית אפשרית, אף שהסיכוי לכך נמוך. בתקשורת האוקראינית דווח גם כי הצבת הגדר היא ניסיון רוסי לקבוע עובדות בשטח על ההפרדה בין קרים לאוקראינה.

21:41: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ניהל היום סדרת שיחות טלפוניות עם מנהיגי המעצמות באירופה וכן עם מנהיגי המדינות הבלטיות הגובלות ברוסיה על רקע המתיחות בין אוקראינה למוסקבה, כך נמסר מהבית הלבן. אובמה שוחח עם ראשי ממשלות בריטניה, צרפת, איטליה, גרמניה כמו גם עם נשיאי ליטא, לטביה ואסטוניה.

זו הפעם הראשונה שאובמה שוחח עם מנהיגי המדינות הבלטיות על המשבר באוקראינה. בשיחת הוועידה הביעו שלושת הנשיאים שמדינותיהן חברות בברית נאט"ו דאגה על פעולותיו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. וושינגטון שיגרה גם שישה מטוסי F-15 למדינות הבלטיות, כדי למנוע הפרות במרחב האווירי שלהן. האירועים האחרונים עוררו דאגה בליטא, לטביה ואסטוניה, שכן גם בהן ישנם מיעוטים רוסיים שלטענת מוסקבה זכויותיהם מופרות.

21:00: כתבנו בפולין, רומן פריסטר, מדווח כי ביום שני הקרוב ינחת בשדה התעופה הצבאי לאסק שבאזור לודז' להק של 12 מטוסי קרב אמריקאים, שישהו בפולין תקופה ממושכת על רקע המתיחות בין ורשה למוסקבה. הפולנים הביעו תמיכה בלתי מסויגת במאבק של אוקראינה על שלמותה הטריטוריאלית וזכותה לקבוע את דרכה הפוליטית.

הטייסים הזרים המגיעים ללאסק, שדה התעופה הצבאי שהותאם בשלוש השנים האחרונות לרמה הנדרשת על ידי פיקוד נאט"ו, יקיימו שורה של תרגילים משותפים עם עמיתיהם הפולנים. "אנו מבקשים להדגיש בכך שלערובות שלנו יש משמעות מעשית", הדגיש ביום ו' באזני עיתונאים שגריר ארה"ב בוורשה, סטיפן מוּל. 

הידרדרות היחסים בין ורשה למוסקבה, המצהירה באורח פומבי על כוונתה לספח חלקים של אוקראינה, הובילה בסוף השבוע שעבר לסגירת הקונסוליה הפולנית בחצי האי קרים ולהחזרת עובדיה. הפרשנים המדיניים בוורשה טוענים כי אם יצליח פוטין לקרוע מאוקראינה לא רק את קרים, אלא גם מחוזות אחרים, הוא עלול לנסות זאת גם במולדביה, ואולי גם בשלוש הארצות השוכנות לחוף הים הבלטי – ליטא, לטביה ואסטוניה. את פולין – טוענים הפרשנים, הוא ירצה להעניש בהקפאת הסחר איתה. כיום רוכשת רוסיה תוצרת חקלאית פולנית בעשרות מיליוני דולרים והקפאת הסחר תהווה מכה קשה ביותר ליצרנים המקומיים.

19:40: דמיטרו יארוש, מנהיג תנועת הימין הקיצוני האוקראינית "סקטור הימין", הודיע כי בכוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות והשתלח בממשלה החדשה. הדברים נאמרו שבועיים בלבד אחרי שהוא ואנשיו יצאו למחות ברחובות וסייעו למחנה האנטי-רוסי להפיל את הממשלה הקודמת.

יארוש, סגן ראש המועצה האוקראינית לביטחון ולהגנה, הודיע במסיבת עיתונאים על השקת מסע הבחירות שלו אף שהוא מבוקש ברוסיה בחשד להסתה לטרור. לפי דיווחים רוסיים, הוא דחק בארגוני טרור קווקזיים לבצע פיגועים ברוסיה, לנוכח התערבותה הצבאית בשטחה של אוקראינה.

חייל רוסי בבסיס של צבא אוקראינה בחצי האי קריםצילום: אי–פי

השקפותיו הלאומניות-קיצוניות, ויש האומרים אף ניאו-נאציות, של יארוש הופכות אותו לבעל סיכויים נמוכים לנצח בבחירות שייערכו ב-25 במאי, אך עמדותיו מבטאות פיצול גדל והולך בינו לבין יתר ראשי המחאה שהובילה להפלת הנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ'.

18:45: שגריר אוקראינה ברוסיה וסגן שר החוץ הרוסי קיימו היום פגישה "באווירה לבבית", כך מסר משרד החוץ במוסקבה. בהודעה לא נאמר במה דנו השגריר האוקראיני ולדימיר ילצ'נקו וסגן השר גריגורי קראסין, ואם בכלל עסקו בהתערבות הצבאית הרוסית בחצי האי קרים.

15:55: יריות אזהרה נורו לעבר קבוצה רב-לאומית של קציני צבא מהארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה, כשניסו להיכנס לצפון חצי האי קרים. כוחות חמושים פרו-רוסים ירו באוויר בנשק אוטומטי כדי לעצור את קבוצת המשקיפים הצבאיים, ואמרו כי אין לה אישור להיכנס לחצי האי. לא דווח על נפגעים.

15:20: שר החוץ הפולני, רדוסלב שיקורסקי, הודיע כי פולין פינתה את הקונסוליה שלה בעיר סבסטופול שבחצי האי קרים בשל ההפרעות המתמשכות מצד הכוחות הרוסיים באזור.

בנוסף, רוסיה הודיעה כי היא שוקלת להקפיא את הפיקוח האמריקאי על ארסנל הנשק הגרעיני שלה, בתגובה להחלטת ארה"ב להפסיק את שיתוף הפעולה עם צבאה. סוכנויות הידיעות ברוסיה פרסמו הצהרה של גורם רשמי ממשרד הביטחון במדינה, לפיה מוסקבה רואה את המהלך של ארה"ב כסיבה להשעות את הבדיקות האמריקאיות ברוסיה, כחלק מהאמנה החדשה להפחתת הנשק הגרעיני והסכם וינה מ-2011 בין רוסיה לנאט"ו, שכלל צעדי בניית אמון. 

14:50: ראש הממשלה של חצי האי קרים הגן על ההחלטה לערוך משאל עם על עתיד החבל, ואמר כי איש אינו יכול לבטל את ההצבעה. לדבריו המשאל הוכרז בהתרעה קצרה על מנת "להימנע מפרובוקציות, מאחר שהמצב באוקראינה מתוח". מנהיגי אירופה ונשיא ארה"ב אובמה אמרו בימים האחרונים כי משאל העם, שיתקיים ב-16 במארס, אינו לגיטימי ויפר את חוקת אוקראינה.

14:04: כתבנו אנשיל פפר מדווח מקרים: הסלמה במתיחות בחצי האי קרים ביממה האחרונה, לאחר שאמש כוחות רוסיים פרצו בכוח לאחד מהבסיסים הנצורים של צבא אוקראינה, והבוקר השתלטו על תחנת גבול במזרח חצי האי. במקביל הודיעה יושבת ראש הבית העליון של הפרלמנט הרוסי שאם תושבי קרים יבחרו להתנתק מאוקראינה במשאל העם בעוד שבוע, הם יתקבלו בשמחה ברוסיה. 

הבסיס שהותקף, ליד העיירה יוחארינה בלקה, כחמישה קילומטרים מעיר הנמל סבסטופול, משמש את כוחות הנ"מ של צבא אוקראינה ומזה שבוע נמצא תחת מצור של חיילים רוסים ואנשי מיליציה מקומית. אמש, בסביבות חצות, נותקו החשמל וקווי הטלפון לבסיס וכ-40 חיילים רוסים התנגשו בשער עם משאית כבדה והסתערו ממנה פנימה אל תוך הבסיס. כ-70 חיילים אוקראינים שהו בבסיס, התבצרו באחד הבונקרים וסירבו להניח את נשקם גם כשהחיילים הרוסים איימו לפתוח באש. החיילים הרוסים נסוגו כשאנשי מיליציה החלו לתקוף עיתונאים שעמדו בכניסה לבסיס וגרמו לפציעתם של שבעה כתבים. ביומיים האחרונים מתגברים דיווחים על תקיפה של צוותי עיתונות בינלאומיים, בעיקר על ידי אנשי המיליציה שרואים בתקשורת המערבית כעוינת לרוסיה.

בלילה היתה גם השתלטות של חיילים רוסים על יחידה של משמר הגבול האוקראיני בעיירה שקולקינה במזרח קרים. התוקפים השתלטו על המוצב ופינו את משפחות השומרים המתגוררות בשיכון הסמוך.  

ראשי ממשלת הבובות בקרים ביקרו אתמול במוסקבה, לאחר שהעבירו בפרלמנט המקומי בסימפרופול את ההצעה להתנתק מאוקראינה ולהסתפח לרוסיה ברוב של 78-0. הם התקבלו בכבוד רב בפרלמנט הרוסי ויושבת ראש הבית העליון, וולנטינה מטוויינקו, אמרה שאם תושבי חצי האי יצביעו במשאל העם בעד הצטרפות לרוסיה, הפרלמנט הרוסי יתמוך בבקשה. דבריה לא משקפים את דבריו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מוקדם יותר השבוע, שאמר שהצטרפות קרים לרוסיה "אינה נשקלת כעת". 

למרות ההתנגדות הנחרצת מצד מנהיגי מדינות המערב בה נתקלה הפלישה הרוסית לקרים, מתחילים להישמע גם קולות ראשונים המכירים בסיפוחה לרוסיה כעובדה. סגן ראש ממשלת בריטניה, ניק קלג אמר בראיון לעיתון "גרדיאן" שיש להכיר בתפקידה המיוחד של רוסיה בענייניה הפנימיים של קרים, אך הוסיף כי קודם הנשיא פוטין צריך "לנטוש את מנטליות הק.ג.ב. שלו".

12:00: שר החוץ בפועל של אוקראינה אומר כי מדינתו לא תוותר על קרים, ותעשה כל שביכולתה כדי לפתור את המשבר בחצי האי בדרכי שלום. "קרים היא טריטוריה אוקראינית וכך תהיה בעתיד, לא נוותר עליה", אמר אנדריי דשיצייה במסיבת עיתונאים בקייב. "אנו עושים מאמצים לפתור את המשבר באמצעות דיפלומטיה - היו לנו מספיק קורבנות עד כה", הוסיף. 

11:20: שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, אמר כי מוסקבה מוכנה לדיאלוג עם בעלות בריתה הבינלאומיות בנוגע למשבר באוקראינה, אך הוסיף כי רוסיה אינה צד בסכסוך והכחיש שהיא ממלאת תפקיד ישיר במשבר. הוא ציין עם זאת כי ממשלת אוקראינה מקבלת הוראות מגורמים קיצוניים. "הממשלה הזמנית אינה עצמאית. היא נסמכת לצערנו על לאומניים קיצוניים שביצעו הפיכה צבאית", אמר לברוב במסיבת עיתונאים במוסקבה.

לברוב שוחח אמש עם עמיתו האמריאי ג'ון קרי, הזהיר את ארה"ב שלא לנקוט "צעדים פזיזים" בתגובה למצב בקרים שעלולים לפגוע ביחסים בין שתי המדינות. לברוב אמר כי הטלת סנקציות על מוסקבה "תחזור כבומרנג לארה"ב עצמה". משרד החוץ האמריקאי מסר כי קרי "הדגיש את החשיבות שבמציאת פתרון למצב בדרך דיפלומטית, שיתחשב באינטרסים של האוקראינים, הרוסים והקהילה הבינלאומית". השניים הסכימו להמשיך את ההתייעצויות בימים הקרובים.

7/3/14

23:50: דובר הפנטגון העריך כי 20 אלף חיילים רוסים נמצאים בחצי האי קרים, אך הוסיף כי המידע שבידי ארה"ב חלקי. מוקדם יותר היום מסר בכיר במשמר הגבול האוקראיני כי 30 אלף חיילים רוסים נמצאים בקרים, לעומת 11 אלף חיילי הצי השחור הרוסי שהוצבו בבסיס בסבסטופול לפני שהחל המשבר באוקראינה.

22:40: חיילים פרו-רוסים הסתערו על בסיס צבאי אוקראיני מחוץ לעיר הנמל סבסטופול, ולפי דיווחים נסוגו זמן קצר לאחר מכן. כתב רשת בי-בי-סי דיווח כי שתי משאיות צבאיות רוסיות נראו מחוץ לשערי הבסיס וסביבן חמושים ומפגינים פרו רוסים. עם זאת, לא נורתה אף יריה ולפי דיווחים החמושים עזבו את המקום לאחר "משא ומתן" עם החיילים האוקראינים. שני עיתונאים שניסו לצלם תמונות במקום הוכו באופן קשה, כך דווח בבי-בי-סי.

סוכנות הידיעות אינטרפקס-אוקראינה דיווחה מוקדם יותר כי משאיות צבאיות פרצו את שערי הבסיס, המשמש להגנה מפני טילים, וכי 20 לוחמים נכנסו לשטחו והשליכו רימוני הלם. החיילים האוקראינים התבצרו בתוך אחד הבניינים ומפדם החל במשא ומתן עם החמושים הרוסים, נמסר. עם זאת, כתבים שונים הנמצאים במקום אמרו כי לא נראה שהשערים נפרצו, ואין סימן לכך שהבסיס נכבש.

בהמשך, מסר קצין אוקראיני כי העימות הסתיים לאחר "השיחות", וכי המשאיות הרוסיות ועמה עשרות חיילים רוסים נסוגו מהמקום.

21:30: הספורטאים האוקראינים שהשתתפו בטקס הפתיחה של המשחקים הפאראלימפיים בסוצ'י, הפגינו בדרך סמלית את מחאתם על מעשיה של רוסיה בחצי האי קרים. המשחקים נפתחו היום בטקס בהשתתפות 45 מדינות, ואוקראינה הודיעה כי שחקניה ישתתפו בתחרויות על אף העימות בין המדינות.

במצעד המסורתי שנערך בטקס, החליטה המשלחת כי רק ספורטאי אוקראיני אחד יעלה לאצטדיון לייצג אותה, מבין 31 המשתתפים במשחקים. מחליק הסקי הנורדי מייכאילו טקצ'נקו נשא את דגל אוקראינה לבדו, וזכה לתרועות חזקות מהקהל. ראש הוועידה הפאראלימפית האוקראינית אמר מוקדם יותר היום כי המשלחת תפרוש מהמשחקים אם רוסיה תפלוש למזרח אוקראינה.

19:55: דוברו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מסר כי רוסיה חוששת מטיהור אתני במקרה שהכוחות האחראים להפיכה בקייב יגיעו לקרים. עוד אמר הדובר, דמיטרי פסקוב, כי הקריאות למגעים בין רוסיה ואוקראינה בתיווך מערבי "גורמות לנו לחייך". עם זאת הצהיר הדובר כי למרות הפערים בין רוסיה והמערב, שני הצדדים יגיעו לעמק השווה ואין סכנה למלחמה קרה.

"קיימות מחלוקות קונספטואליות עמוקות ביותר בין רוסיה לאיחוד האירופי וארצות הברית", אמר פסקוב, שהוסיף כי אם זאת "ישנה עדיין תקווה שיימצאו נקודות ל הסכמה כתוצאה מדיאלוג, ששותפנינו, תודה לאל, עדיין לא דחו". פסקוב אמר כי הקריאות לשיחות בין רוסיה לאוקראינה עם המערב כמתווך "גורמות לנו לחייך". לדבריו מדינות המערב נכשלו לפעול לפי ההסכם שנחתם בין נשיא אוקראינה המודח ויריביו, וכי עובדה זו פוגעת באמינותן.

15:40: חמושים רוסים מנעו ביום השני ברציפות מפקחים של הארגון לביטחון ושיתוף פעולה באירופה (OSCE) להיכנס לקרים. הפקחים נעצרו במחסום דרכים בדרך מאוקראינה לקרים. אתמול ניסו אנשי הארגון להיכנס לקרים פעמיים, אך נאלצו לשוב על עקבותיהם.

14:30: משמר הגבול של אוקראינה מעריך כי לרוסיה יש 30 אלף חיילים בחצי האי קרים, כמעט פי שניים מההערכה שנתנה ממשלת אוקראינה מוקדם יותר השבוע. המספר כולל את חיילי צי הים השחור של רוסיה המוצבים כאורח קבע בחצי האי, וכן כוחות חדשים. רוסיה ממשיכה להכחיש ששלחה חיילים לקרים, וטוענת כי מדובר בקבוצות מקומיות שפועלות להגנה עצמית.

12:30: דוברו של נשיא רוסיה פוטין אמר כי מאמציו להרגיע את המשבר באוקראינה לא מתקבלים בהבנה. "מדי יום מנסה נשיא רוסיה להסביר את עמדתה של ארצו בנוגע למשבר אך הוא נתקל בחומה", אמר דובר הנשיא, דמיטרי פסקוב. "זה עלול להוביל להשלכות רעות", הזהיר פסקוב והוסיף כי מוסקבה לא עומדת מאחורי האירועים האחרונים באוקראינה, "אלא ההפך".

במקביל, אמר ראש הממשלה הזמני של אוקראינה, ארסני יצניוק, כי אוקראינה מוכנה למשא ומתן עם רוסיה, אבל היא חייבת להסיג את כוחותיה מחצי האי קרים ולהפסיק את תמיכתה ב"בדלנים וטרוריסטים", כדבריו.

הוא ציין כי ביקש לשוחח בטלפון עם ראש ממשלת רוסיה דימיטרי מדבדב פעם שנייה, לאחר שהשניים שוחחו כבר ביום שבת. יצניוק התייחס למשאל העם שייערך החודש בחצי האי קרים על ידי הפרלמנט המקומי ואמר כי אף מדינה בעולם המערבי לא תכיר בתוצאות של המשאל מטעמם.

12:00: המשחקים הפאראלימפיים ייפתחו היום אחר הצהריי בסוצ'י. בעוד כמה מדינות, בהן בריטניה, החליאו שלא לשלוח שרים או נציגים רשמיים לרוסיה, לא נשמעו גם קריאות להחרמת המשחקים. כ-700 ספורטאים מ-44 מדינות צפויים להתחרות כמתוכנן. 

ראש המשלחת האוקראינית, ואלרי סושקביץ', אמר היום כי הספורטאים האוקראינים ישתתפו במשחקים, "כדי שהם יזכרו אותנו, יזכרו את אוקראינה - מדינה ריבונית ששולחת לכאן את ספורטאיה". עם זאת, הוא ציין כי "אם משהו משמעותי יקרה, אוקראינה תעזוב את המשפחקים באופן מיידי".

11:20: הבית העליון של הפרלמנט ברוסיה גיבה את החלטת הפרלמנט בקרים לערוך משאל עם על עתידו של חבל הארץ. יו"ר האסיפה הפדראלית, ולנטינה מטוויינקו, אמרה כי לפרלמנט בקרים יש כל זכות להחליט על משאל העם. "הפרלמנט בקרים הוא רשות לגיטימית, ויש לו את הזכות הזו - זכותם הריבונית של האנשים לקבוע את עתידם", אמרה מטוויינקו, הנחשבת לאחת הפוליטיקאיות החזקות ברוסיה.

מטוויינקו הצהירה כי לא תהיה מלחמה בין רוסיה לבין אוקראינה. "זו שטות מוחלטת, וזה כלל לא משקף את כוונותינו, תחושותינו והאמפתיה שאנו חשים כלפי העם באוקראינה". היא הוסיפה כי חברי הפרלמנט בטוחים מעל כל ספק שלעולם לא תהיה מלחמה בין רוסיה לבין "ידידתנו" אוקראינה.

10:45: שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, אמר בראיון לתחנת רדיו צרפתית כי אם סבב הסנקציות הראשון נגד רוסיה ונגד בכירים באוקראינה לא יעזור לפתור את המשבר במדינה, ישקול המערב להטיל סנקציות נוספות על אנשי עסקים רוסים ועל מקורבים לנשיא רוסיה פוטין. "אם לסנקציות לא תהיה השפעה מידית, יינקטו צעדים נוספים נגד האחראים למשבר ונגד אנשי עסקים רוסים", הזהיר פביוס.

מנגד פרסם משרד החוץ של סין הודעה בה הוא מדגיש כי הטלת סנקציות אינן הדרך הטובה ביותר כדי להביא לפתרון המשבר. בהודעה נאמר כי "סין מתנגדת לקלות בה מוטלות סנקציות בינלאומיות ובשימוש שנעשה בהן כדי לאיים מפני נקיטת פעולות". היא קוראת לכל הצדדים באוקראינה לפתור את הסכסוך דרך משא ומתן שקט ולהשיב את הסדר לאזור בהקדם האפשרי.

07:00: נשיא רוסיה פוטין אמר לאחר ששוחח עם נשיא ארה"ב אובמה כי עדיין יש חילוקי דעות בין רוסיה לבין ארה"ב בכל הנוגע למשבר באוקראינה. פוטין הוסיף כי המשטר בקייב, שעלה לשלטון בדרך לא חוקית ובמהפכה, כפה החלטות לא לגיטימיות על מזרח המדינה ועל חצי האי קרים ולכן נאלצה ארצו להתערב. "רוסיה לא יכולה להתעלם מקריאות לעזרה בעניין זה ולכן פעלה בהתאם, בהתאם לחוק הבינלאומי", הדגיש.

נשיא רוסיה הדגיש בשיחה את חשיבותם של יחסי רוסיה וארה"ב, ואמר כי הוא מקווה שהם לא יתדרדרו בשל "חילוקי הדעות" בנושאים מסויימים.

01:57: נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שוחח בטלפון עם עמיתו ולדימיר פוטין, ודחק בו להגיע לפתרון דיפלומטי באוקראינה. בהודעת הבית הלבן נאמר כי אובמה הציע לנשיא רוסיה לקיים שיחות ישירות, שינוהלו על ידי הקהילה הבינלאומית, בין הממשל באוקראינה לממשל ברוסיה. עוד נמסר כי אובמה אמר כי כחלק מפתרון המשבר יש להתיר לכוח פיקוח בינלאומי להיכנס לאוקראינה, ולהחזיר את הכוחות הרוסיים לבסיסיהם. אובמה הדגיש במהלך השיחה, שנמשכה כשעה, כי ארה"ב והאיחוד האירופי רואים בפעולתה של רוסיה הפרה של ריבונותה של אוקראינה ופגיעה בשלמותה הטריטוריאלית.

>>> לעדכונים קודמים

שליחנו לקרים אנשיל פפר מסכם את אירועי אתמול: הפרלמנט הפרו־רוסי של חצי האי קרים הצביע אתמול פה אחד להתנתק מאוקראינה ולהצטרף לרוסיה. המהלך זכה לגינויים חריפים מצד ארה"ב וממשלות מערביות נוספות שהכריזו אתמול על סבב ראשון של סנקציות דיפלומטיות נגד רוסיה.

ההצבעה בפרלמנט בבירת המחוז בסימפרופול עברה ברוב של 0–78 עם שמונה נמנעים. בקרים יתקיים בעוד תשעה ימים משאל עם בו התושבים ישאלו האם ברצונם להתאחד עם רוסיה או להישאר חלק מאוקראינה, שצפוי לעבור ברוב גדול. בעוד ההצבעה מקתיימת בפרלמנט, ברחבה בחוץ התקיימה הפגנת תמיכה פרו-רוסית במהלכו הותקפו וגורשו באלימות שתי מפגינות מהקבוצה הפמיניסטית־רדיקלית "פמן" שביקשו למחות נגד הכיבוש הרוסי. מלבדן, לא ניכרה במקום התנגדות להחלטת הפלרמנט, אבל אחד מראשי המיעוט הטטארי בקרים, ריפאת שובארוב, הודיע שהטטארים שמתנגדים להתחברות לרוסיה צפויים להחרים את משאל העם. הוא קרא אתמול לאו"ם לשלוח משלחת שלום לקרים.

ראש ממשלת אוקראינה, ארסני יצניוק, כינה את החלטת הפרלמנט בקרים "פארסה" וכמוהו תקפו את ההחלטה מנהיגים במערב. נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר במסיבות עיתונאים שמשאל העם "יפר את חוקת אוקראינה ואת החוק הבינלאומי". אובמה חתם אתמול על צו נשיאותי שמונע מאנשים ש"נקטו בצעדים כדי לחתור תחת שלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה" מלקבל ויזות לארה"ב. בשלב הבא הממשל מתכן להחרים נכסים של אנשים אלה בארה"ב. עם זאת, לא פורסמה רשימת אישים אליהם הצו מתייחס.

במקביל, מנהיגי מדינות האיחוד האירופי נפגשו בבריסל אבל נמנעו מלהכריז על סנקציות כלכליות נגד רוסיה או אישים רוסיים. זאת למרות העובדה שחלק מהמדינות, במיוחד פולין שגובלת עם רוסיה, דחקו במנהיגים להטיל כבר עתה סנקציות. ההתנגדות מגיעה בעיקר מבריטניה, צרפת, איטליה וגרמניה להן קשרים פיננסיים ומסחריים ענפים עם רוסיה.

נשיא המועצה האירופית, הרמן ואן רומפיי, אמר עם זאת שהאיחוד מוכן לחתום על החלק הפוליטי של הסכמי ההתאגדות עם אוקראינה, גם לפני הבחירות במדינה שיתקיימו במאי. זהו שינוי בעמדת האיחוד, לפיה יש להמתין לבחירות כדי לחתום על ההסכמים.

עד כה, ההחלטה האירופית כוללת את השעיית השיחות עם רוסיה על הסדרי ויזה חדשים, הפסקת השיחות על הסכם חדש בין האיחוד ורוסיה וביטול השתתפותם של מנהיגי האיחוד בפסגת הג'י–8 שרוסיה היתה אמורה לארח בעוד שלושה חודשים בסוצ'י. האיחוד צפוי לאשר גם חבילת סיוע כלכלית לאוקראינה בסך 15 מיליארד דולר, בנוסף למיליארד שהממשל האמריקאי כבר אישר.

בינתיים, המתיחות בין חיילים רוסיים לאוקראינים המתבצרים בבסיסים בחצי האי נמשכת. עד כה הרוסים לא פתחו באש או נקטו בכוח משמעותי כדי לפרוץ לבסיסים. במה שהיה כנראה ניסיון לגבות את טענות הקרמלין שחיילי רוסיה אינם פועלים כלל בקרים, רק "קבוצות מקומיות להגנה עצמית", בחלק מהמקומות הוסגו החיילים לאחור כשאת במקומם בכניסות לבסיסים תפסו אנשי מיליציה פרו־רוסיים. באחד הבסיסים, הסבו הרוסים נזק למטוסי קרב של חיל האוויר האוקראיני. חיילים רוסים ואנשי מיליציה גם מנעו אתמול מערוצי טלוויזיה אוקראינים להמשיך ולשדר מקרים.

מטוס F15 של חיל-האוויר האמריקאי בליטא בסוף השובעצילום: אי-אף-פי
דמיטרו יארוש במסיבת העיתונאים שערך היום, קייבצילום: אי-אף-פי
פוטין עם ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב בטקס פתיחת המשחקים הפאראלימפיים בסוצ'י, היוםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ