השמרנים באירופה בחרו בר"מ לוקסמבורג לשעבר כמועמד לנשיאות הנציבות

ז'אן קלוד יונקר, שתומך בהרחבת סמכויות האיחוד והקמת מדינה פדרלית באירופה, יתמודד מול מרטין שולץ בבחירות לנציבות האירופית שייערכו במאי

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

השמרנים באירופה בחרו אתמול (שישי) בראש ממשלת לוקסמבורג לשעבר ז'אן קלוד יונקר, כמועמדם לנשיאות הנציבות האירופית בבחירות שייערכו במאי. יונקר הביס את מישל ברנייה מצרפת, המפקח על השווקים הפנימיים באיחוד, ברוב של של 382 מול 245 מבין חברי הקונגרס של מפלגת העם האירופית (EPP) שהתכנסו בדבלין.

"אני גאה מאוד להיות המועמד המוביל של המפלגה הנהדרת הזו", אמר יונקר, בן 59, בוועידה בה השתתפה בין היתר קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. "הוויכוחים הפנימיים הסתיימו, ואנחנו כעת בנקודת ההתחלה של הקמפיין שלנו. איבדנו זמן רב לסוציאליסטים אבל נסגור את הפער בקרוב מאוד", הוסיף.

הבחירות שייערכו בין 22 ל-25 במאי יקבעו את זהות מחליפו של חוסה מנואל ברוסו כראש הזרוע המבצעית של האיחוד. הסוציאליסטים בפרלמנט האירופי בחרו במרטין שולץ הגרמני, נשיא הפרלמנט האירופי, כמועמדם לפני חודשים, אך ההכרזה הרשמית על מועמדותו נמסרה לפני שבוע.

יונקר שימש כראש ממשלת לוקסמבורג במשך 19 שנה עד שהובס בבחירות בשנה שעברה, ובכך הוא המנהיג האירופי שכיהן במשך תקופת הזמן הארוכה ביותר.  הוא נחשב למעורב ביותר בנעשה באיחוד האירופי, וצבר ניסיון כששימש נשיא קבוצת שרי האוצר של גוש האירו במהלך שנות המשבר הכלכלי החמור ביותר שידע האיחוד. הוא תומך נלהב של רעיון הקמת מדינה פדרלית באירופה.

לאחר ההצבעה אמר יונקר אמר במסיבת עיתונאים כי הוא רוצה להשתמש במסע התעמולה על מנת "להסביר את אירופה טוב יותר", כך מדווחת סוכנות הידיעות הצרפתית. "יש לי רושם שיש פער גדול בין הנהגת אירופה, האיחוד האירופי והעמדות הציבוריות השונות במדינותינו. כעת עלינו לצמצם את הפער הזה שמתקיים בכל אחת מהמדינות החברות", אמר. הוא ציין כי יש מחסור בסולידריות באירופה וכי קיים כעת צורך הכרחי בביסוס כלכלי והנהגת "מדיניות צמיחה".

מפלגת העם האירופית היא הקבוצה הפוליטית הגדולה ביותר באירופה המורכבת מ-74 מפלגות מ-39 מדינות, והיא המפלגה השנייה בגודלה בפרלמנט האירופי עם 273 חברים. חבריה מנהיגים כעת את הנציבות האירופית בראשה עומד ברוסו, ואת המועצה האירופית שנשיאה הוא הרמן ואן רומפיי.

לאחר שהוביל את קבוצת שרי החוץ של גוש האירו במשבר הכלכלי, התמודד יונקר עם ביקורת גוברת מבית על כך שהשקיע את מירב זמנו באירופה ולא בבעיות מדינתו. בתפקידו הצליח פעמים רבות לפשר בין העמדות השונות של צרפת וגרמניה, שתי הכלכלות הגדולות באיחוד. מרקל אמרה לכתבים בדבלין כי היא מאמינה שיונקר יוביל "קמפיין בחירות חזק" עבור המפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ