חותמות ששימשו לקעקוע מספרים על אסירי אושוויץ התגלו באזור המחנה

האוסף שנמצא כולל שלוש ספרות בלבד, אולם חשיבותו ההיסטורית רבה משום שהוא השני מסוגו שנשמר מתקופת מלחמת העולם השנייה

עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
עופר אדרת
ברלין

חותמות מתכת ששימשו לקעקוע אסירים יהודים במחנה ההשמדה הגיעו באחרונה לאוסף המוזיאון הפועל באתר ההנצחה שבו שכן המחנה. אתר המוזיאון , שבהן מופיעות מחטים בצורת מספרים, אך לא מסר פרטים על הרקע למציאתן. הפרט היחיד שנמסר הוא שהן נמצאו באזור המחנה.

קעקוע אסירים החל ב-1941 כדי לזהות אסירים סובייטים. המספר קועקע על תחילה בצד שמאל של החזה של האסיר. באביב 1942 החליטו הגרמנים לקעקע את המספר על הזרוע השמאלית. אושוויץ היה המחנה היחיד שבו קועקעו מספרים על האסירים. "האוסף אינו שלם. הוא כולל את הספרות "0", "3" ו-"6" או "9"", אמרה אליזבטה צזר, ראש מחלקת האוספים במוזיאון.

למציאת החותמות יש חשיבות היסטורית, מחקרית ותיעודית רבה, שכן ברחבי העולם יש רק חותמת אחת מסוג זה, ששמורה במוזיאון הרפואה הצבאי בסנט פטרבורג . העתק שלה מוצג בבלוק 14 באתר מחנה אושוויץ. "זה אחד הממצאים החשובים ביותר בשנים האחרונות. לא האמנו שאפשר יהיה למצוא

אחרי כל כך הרבה שנים כלים מקוריים ששימשו לקעקוע אסירים", אמר מנהל המוזיאון, ד"ר פיוטר ציווינסקי, בהודעה לעיתונות שפרסם המוזיאון, "החותמות האלה יעשירו את התערוכה המרכזית החדשה שלנו עליה אנחנו עובדים בימים אלה".

חותמות הקעקוע שהתגלו באושוויץצילום: מוזיאון אושוויץ
אלברט וייסיד, אסיר אושוויץ לשעבר, עם המספר המקועקע על זרועוצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ