אוקראינה: פעולה צבאית ראשונה של רוסיה מחוץ לקרים

משמר הגבול האוקראיני: 120 חיילים השתלטו על תחנת חלוקת גז. רוסיה הטילה וטו על החלטה במועצת הביטחון שכינתה את משאל העם מחר "בלתי חוקי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נראה כי רוסיה החלה הערב (שבת) בפעולה צבאית ראשונה מעבר לתחומי קרים באוקראינה. דובר של משמר הגבול האוקראיני מסר כי כוחות רוסיים השתלטו על תחנה לחלוקת גז טבעי ליד קרים, במחוז חרסון שבדרום המדינה, בניגוד להודעה מוקדמת יותר שבה נאמר החיילים הרוסים נהדפו.

הדובר אולג סלובודיאן אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי כ-120 חיילים תפסו את התחנה הנמצאת בסטרלקובה. משרד ההגנה האוקראיני הודיע קודם לכן כי ניסיון רוסי להשתלט על התחנה נהדף, בין היתר בידי מטוסי קרב וכוחות צנחנים, אך סלובודיאן אמר ההודעה הזאת התבססה על מידע לא מעודכן.

לדיווח הזה התווספה הודעה מדאיגה, מבחינת השלטון החדש בקייב, ממשרד החוץ של רוסיה. בהודעה נאמר כי הקרמלין שוקל בקשות של אזרחים בלתי אלימים באוקראינה להגנה עליהם  - עוד סימן אפשרי לכך שבמוסקבה מתכננים להרחיב את הפעולה הצבאית. תיעוד של מסוקים רוסיים ליד חרסון:

מוסקבה, שחייליה השתלטו בשבוע שעבר על חצי האי קרים שמרבית תושביו רוסים אתנים, אומרת כי היא מוכנה לנקוט צעדים להגנת בני עמה גם באזורים נוספים באוקראינה. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, הכחיש כי בכוונת מוסקבה לפלוש למזרח אוקראינה. לברוב נפגש אתמול עם מקבילו האמריקאי ג'ון קרי בלונדון, אך השיחות הסתיימו ללא פריצת דרך. בסיומן אמר לברוב כי למוסקבה ולמערב "אין חזון משותף" בנוגע לאוקראינה ואילו קרי הבהיר כי הקהילה הבינלאומית לא תקבל את תוצאותיו של משאל העם בחצי האי קרים.

במקביל לעימות ליד הגבול עם קרים הטילה רוסיה וטו על החלטה של מועצת הביטחון של האו"ם שבה נאמר כי משאל העם שייערך מחר בחבל בלתי חוקי. אולם, סין, הנחשבת לבעלת ברית קרובה לרוסיה, רק נמנעה ולא הצביעה עם מוסקבה - דבר המעיד לדברי פרשנים על בידודה הבינלאומי של רוסיה. סין רגישה מאוד לסוגיית השלמות הטריטוריאלית, בין היתר בשל טיבט ואזורים אחרים עם נטיות בדלניות.

מועצת הביטחון מצביעה נגד רוסיה. משמאל: השגריר הרוסי באו"ם ויטלי צ'ורקיןצילום: אי-אף-פי

תומכי ההצעה האמריקאית אמרו כי ידעו שרוסיה תשתמש בזכות הווטו שלה, אבל העלו אותה לדיון כדי להראות את עוצמת ההתנגדות להשתלטות הרוסית על קרים. 13 חברות המועצה האחרות הצביעו בעד ההחלטה. אילו היתה מתקבלת ההצעה, היתה המועצה מאשררת את מחויבותה לריבונותה, עצמאות ושלמות הטריטוריאלית של אוקראינה.

במסמך גם נכתב כי משאל העם, שבו יחליטו תושבי קרים אם להצטרף לרוסיה או להישאר באוקראינה עם אוטונומיה נרחבת יותר, "נעדר תוקף, ולא יכול להיות בסיס לכל שינוי במעמד קרים".

מוקדם יותר היום השתתפו עשרות אלפי בני אדם השתתפו בהפגנה במוסקבה נגד התערבותה של רוסיה באוקראינה. המפגינים נשאו את דגלי רוסיה ואוקראינה וקראו "אוקראינה בלי פוטין" ו"הכיבוש של קרים הוא הבושה של רוסיה". מארגני ההפגנה אמרו כי 50 אלף איש השתתפו בה, אך המשטרה מסרה כי מספר המשתתפים עמד על 3,000. סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס דיווחה כי המשטרה עיכבה כמה מפגינים שהשתמשו בסמלים נאצים. 

הפגנה במוסקבה נגד התערבות רוסיה באוקראינה, היוםצילום: אי-אף-פי

הבוקר האשימו הרשויות באוקראינה את רוסיה בהתגרות שהובילה למהומות אלימות הלילה בעיר המזרחית חרקוב. לפחות שני בני אדם נהרגו ו-26 נפצעו בעימותים בין מפגינים פרו-רוסים ותומכי הממשלה החדשה בקייב. שר הפנים ארסן אבקוב מסר כי שתי הקבוצות השתמשו בתחמושת חיה ולפחות 30 בני אדם נעצרו.

האלימות החלה בכיכר החירות בעיר אמש ולאחר מכן התפשטה למשרדי ארגון לאומני פרו-אוקראיני. עדי ראייה סיפרו כי תומכי רוסיה הסתערו על המפגינים היריבים, שהתבצרו בתוך הבניין. לדבריהם הקבוצות ירו בנשק והשליכו בקבוקי תבערה. האירועים בחרקוב מתרחשים לאחר שביום חמישי נהרג מפגין בעיר דונייצק, גם היא במזרח אוקראינה.

"האירועים הלילה הם פרובוקציה מתוכננת של פעילים פרו-רוסים", מסר המושל. לדברי שר הפנים, בעלי בריתו של הנשיא המודח ינוקוביץ' ממנים את המהומות במזרח אוקראינה.

שוטרים אוקראינים חוסמים את הכניסה למשרדי ארגון פרו-אוקראיני, היוםצילום: אי-אף-פי
מפגיות פרו-רוסיות בעצרת תמיכה בעיר דונייצק, שבמזרח אוקראינה, אתמול צילום: אי־פיצילום: AP
צילום: אי־פיצילום: AP
צילום: אי־אף־פיצילום: AFP
צילום: רויטרסצילום: REUTERS

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ