תוצאות ראשונות: 95.5% מתושבי קרים בעד הסתפחות לרוסיה

תוצאות חצי מהקלפיות מצביעות על תמיכה נרחבת בהתנתקות מאוקראינה לטובת הפדרציה הרוסית. ר"מ קרים יגיש בקשה רשמית להצטרף לרוסיה

אי־פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים66
אי־פי ורויטרס

מספירת חצי מהקלפיות בקרים עולה ש-95.5% מהמצביעים תמכו באיחוד עם רוסיה, כך נמסר מסוכנויות הידעות הרוסיות. על רקע התוצאות הראשונות במשאל העם בקרים, הודיע ראש ממשלת קרים, פרו רוסי בעמדותיו, שמחר (שלישי) יגיש בקשה רשמית להצטרף לרוסיה. המדגמים הראו ש-93% מתושבי חצי האי הצביעו בעד התנתקות מאוקראינה והסתפחות לפדרציה הרוסית. הקלפיות של משאל העם, שנערך היום, נסגרו בשעה 18:00 בערב ומאז מתבצעת ספירה של הקולות. שיעור ההצבעה עמד על 73.4%. 

ראש ממשלת קרים, הפרו רוסי, הכריז שזהו "יום היסטורי". לעומת זאת, ממשלת אוקראינה הצהירה כי משאל העם שנערך היום בקרב תושבי קרים אינו חוקי והם אינם מכירים בתוצאותיו. ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר לרשת BBC שבריטניה לא מכירה במשאל העם של קרים ובתוצאותיו. "אנחנו קוראים לרוסיה להיכנס לדיאלוג עם אוקראינה ולפתור את המשבר במגבלות החוק הבינלאומי", אמר.

גם הבית הלבן פרסם הודעה לפיה "חלפו הימים בהם העולם שותק כשמדינה אחת משתלטת בכוח על טריטוריה של אחרת". ואולם בשיחת טלפון שערכו נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הסכימו השניים שחרף המחלוקות ביניהם, הם מכירים בצורך המשותף למצוא דרכים לייצב את המצב, כך נמסר בהודעה משותפת. מהקרמלין נמסר גם שפוטין הלין על כך שהרשויות באוקראינה לא מעוניינות למתן את האלימות נגד דוברי הרוסית באוקראינה, והציע שגורמים אירופאיים יישלחו לאוקראינה כדי לשמור שם על הסדר. עוד אמר פוטין כי משאל העם תואם את החוק הבינלאומי.

חגיגות בקרים לאחר היוודע תוצאות משאל העםצילום: אי-פי

באיחוד האירופי גינו גם כן את משאל העם בקרים והגדירו אותו "בלתי חוקי". כמו כן, הצעדים שנוקטים באיחוד נגד רוסיה צפויים לעלות מדרגה היום, עם הטלת סנקציות נגד בכירים ברוסיה ובקרים בגין מעשים "שמאיימים על השלמות והריבונות הטריטוריאלית של אוקראינה".

דיפלומטים אירופים גיבשו עד שעות הלילה המאוחרות של יום ראשון את רשימת שמותיהם של הבכירים שיבוטלו אשרות הכניסה שלהם ויוקפאו נכסיהם במדינות המערב. הרשימה הראשונית, שכוללת 120-130 שמות, בהם בכירים בצבא ובממשל הרוסי, תצומצם ל-10 עד 20 שמות לפני ששרי החוץ של האיחוד האירופי יאשרו את הטלת הסנקציות באופן רשמי בהמשך היום.

60 שנה לאחר שהמנהיג הסובייטי ניקיטה חרוצ'ב, אוקראיני במוצאו, העניק את קרים לרפובקליקה האוקראינית מתוך גחמה, נראה עתה שחצי האי ישוב להיות רוסי. עם היוודע תוצאות המדגם, אלפים נהרו אל כיכר לנין במרכז סימפרופול, בירת קרים, כשהם מניפים דגלים של רוסיה ושל קרים. "זה לא יכול להיות גרוע ממה שזה עכשיו", אמרה לודמילה סרגייבנה, ילידת סימפרופול בת 64. "אני אוקראינית, אבל הצבעתי על איחוד עם רוסיה. יש לי בן, בת ושני נכדים שגרים איתי בדירה קטנה. אני מקווה שדברים ישתפרו עכשיו".

ילדה מנופפת בדגל רוסיה בקלפי בסימפרופולצילום: אי-אף-פי

נשיא אוקראינה הזמני, אלכנסדר טורצ'ינוב, אמר שהתוצאות "נכתבו מראש בקרמלין, שזקוק תשתית כלשהי כדי להציב כוחות רוסיים על אדמתנו ולפתוח במלחמה, שתהרוס את חייהים של תושבי קרים ואת הכלכלה שלה".מרבית תושביה של קרים הם רוסים אתנים, וחלקם חוששים כי הממשלה החדשה בקייב, שהורכבה לאחר הפלת הנשיא הפרו־רוסי ויקטור ינוקוביץ', תפעל לדיכויים. תושבי קרים התומכים בחבירה לרוסיה תולים את תמיכתם בין היתר בפתיחת אפשרויות כלכליות ובהצטרפות למדינה בעלת נוכחות מרכזית בזירה הבינלאומית.

אך אחרים מבין 1.5 מיליון בעלי זכות הבחירה, רואים את משאל העם כחלק מוויכוח גיאו־פוליטי במסגרתו מנסה הקרלמין לנצל את חולשתה הכלכלית והצבאית היחסית של אוקראינה, שממשלתה החדשה תומכת בהתקרבות לאירופה והתרחקות מרוסיה. בין המתנגדים למשאל העם גם תושביו המוסלמים הטטארים של חצי האי, המהווים 12% מאוכלוסייתו, שהודיעו כי יחרימו את ההצבעה למרות הבטחת הרשויות לסייע להם כלכלית.

בתוך כך שרי החוץ של אוקראינה ורוסיה הסכימו על הפסקת אש בחצי האי קרים עד 21 במארס, כך אמר היום שר ההגנה של אוקראינה. "שום אמצעים לא יינקטו נגד מתקנינו הצבאיים בקרים בתקופה זו, ולכן הם ימשיכו בחידוש המלאי", אמר. ואולם מאוחר יותר הערב הכריזו מנהיגי אוקראינה הזמניים על גיוס 20,000 איש למשמר לאומי חדש, "שיגן מפני האלימות הרוסית".

מצביעה בקלפי בסבסטופולצילום: רויטרס

הקלפיות נפתחו בשעה 8:00 בבוקר ונסגרו ב-18:00. התוצאות הסופיות יתקבלו בעוד יום או יומיים, אבל כבר עתה אפשר לראות לאן הרוחות נושבות בעקבות המדגמים הראשונים. בעיר הנמל סבסטופול, בוא נמצא בסיס של צי הים השחור של רוסיה, ניכרה הבוקר התלהבות גבוהה ממשאל העם ומצביעים נאספו מחוץ לקלפיות עוד לפני שנפתחו. "זהו יום חשוב לכל קרים, אוקראינה ורוסיה", אמר אחד המצביעים, "אני חושב שאנשים מצפים שרוב המצביעים יצביעו 'כן'. המשמעות היא שאנשים מאמינים וחושבים שהם צריכים להיות חלק מרוסיה", אמר.

"זהו יום חג", אמרה מצביעה אחרת בסבסטופול, ורה סברקונובה, בת 66. כשנשאלה כיצד הצביעה, פרצה בשיר מלחמה פטריוטי: "אני רוצה לחזור הביתה לרוסיה, עבר זמן כה רב מאז שראיתי את אמי".

גם בקלפי שהוצבה בבית ספר בסימפרופול, בירת חצי האי, חיכו עשרות אנשים בתור מהשעות המוקדמות של הבוקר. "זה מה שחיכינו לו. אנחנו משפחה אחת ואנחנו רוצים לחיות עם אחינו. אנחנו רוצים לעזוב את אוקראינה משום שהאוקראינים אומרים לנו שאנחנו אנשים נחותים. איך אפשר להישאר במדינה כזאת?", שאלה.

שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב, שוחח אמש עם מקבילו האמריקאי ג'ון קרי והדגיש כי משאל העם עומד בכללי החוק הבינלאומי. בהצהרה שפורסמה היום נאמר האמריקאים יזמו את השיחה, שהיתה המשך לפגישתם של השניים בלונדון ביום שישי. "השר אמר שהתוצאות יהוו נקודת פתיחת לקביעת עתידו של חצי האי", מסר משרד החוץ. "הוא הדגיש שהרשויות בקייב חייבות לרסן את האלימות המשתוללת של קיצונים לאומיים וקבוצות רדיקליות המטילות טרור על האזרחים דוברי הרוסית, בני עמנו".

מאז נמלט ינוקוביץ' לרוסיה, קרים היתה תחת שליטה של כוחות מיליציה מקומיים וחיילים חמושים שלפי הערכות מקבלים הוראות ממוסקבה. אתמול אמרו מקורות רשמיים אוקראינים כי כוחות רוסיים המגובים במסוקים חמושים וכלי רכב משוריינים התקדמו כעשרה ק"מ מעבר לגבול קרים אל אזור אוקראיני נוסף, ושם השתלטו על כפר המחזיק בתחנת גז טבעי. דובר הקרמלין דימיטרי פסקוב הודיע היום כי רוסיה לא רואה סיבה לשנות את מדיניות החוץ שלה כתגובה לביקורת על התנהלותה בקרים.

מצביעים בבחצ'יסראי שבדרום קריםצילום: אי-אף-פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ