קרים הכריזה על עצמאות, רוסיה הצהירה על הכרה בה

האיחוד האירופי הטיל סנקציות על 21 רוסים ואוקראינים. רוסיה קוראת לאוקראינה להפוך לפדרציה עם עצמאות רבה למחוזות; אוקראינה אישרה גיוס 40 אלף חיילים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

הפרלמנט של קרים הכריז היום (שני) על חצי האי כעל מדינה עצמאית מאוקראינה, בהצבעה בה תמכו 85 מתוך 99 חברי פרלמנט. ההכרזה מגיעה לאחר שתוצאות משאל העם שנערך בחצי-האי אתמול העלו כי 96.77% מהתושבים הצביעו בעד סיפוח חצי האי לרוסיה. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הצהיר כי רוסיה מכירה בקרים כבמדינה ריבונית. בתוך כך החליטו שרי החוץ של האיחוד האירופי להטיל על 21 אזרחי רוסיה ואוקראינה ובהם חברי דומה ומפקדים בצבא סנקציות, הכוללות מגבלות תנועה ברחבי האיחוד והקפאת נכסים. זמן קצר לאחר מכן הודיעה ארה"ב על הטלת סנקציות על שבעה בכירים רוסים.

בהצהרה בבית הלבן, אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה כי וושינגטון מוכנה להטיל סנקציות נוספות על רוסיה בשל התערבותה בחצי האי קרים ובוחנת מחדש את בקשת אוקראינה לסיוע צבאי, אך הדגיש כי ישנה עדיין דרך לפתרון דיפלומטי למשבר. לדברי אובמה, הוא הדגיש בפני נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי העולם לא יכיר בתוצאות משאל העם. לשאלה אם ייתכן שעל פוטין עצמו יוטלו סנקציות בהמשך, השיב הבית הלבן כי הממשל "אינו מתכוון להחריג יחידים". 

למרות ההצהרות המתלהמות מקרים, רוסיה מסמנת כי היא עדיין פתוחה לפשרה. משרד החוץ הרוסי קרא לאוקראינה להפוך למדינה פדרלית ולערוך בחירות חדשות. בהצהרה שהמשרד הרוסי פרסם היום הוא הפציר בפרלמנט האוקראיני להתכנס ולכונן חוקה חדשה שתהפוך אותה לפדרציה, שלמחוזותיה השונים תוענק עצמאות רבה יותר. כמו כן הם דורשים כי רוסית תהיה שפה שנייה רשמית באוקראינה. הוא הסביר כי ההצעה היא חלק מהמאמצים הרוסיים להפיג את המתיחות בין שתי המדינות בערוצים דיפלומטיים והתעקש כי על אוקראינה לאמץ מדיניות צבאית נייטרלית - כלומר להימנע מהצטרפות לנאט"ו.

המחוקקים בקרים הגישו לאו"ם בקשה להכיר בעצמאותו של חצי האי. במקביל, משלחת של מחוקקים תגיע למוסקבה כדי לדון בפרטים הטכניים של הסיפוח לרוסיה. הרשויות בקרים אף החלו לדון בהקמת מערכת פיננסית עצמאית מאוקראינה.

יו"ר הפרלמנט בקרים אמר שכוחות הצבא האוקראיני בחצי האי יפורקו, אך החיילים רשאים להישאר, כך מסרה סוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס". "נשתלט על כל יחידות הצבא שבשטח קרים", אמר ולדימיר קונסטנטינוב. במקביל הכריז הפרלמנט שכל הרכוש והמוסדות הלאומיים של אוקראינה בחצי האי יוחרמו ויהפכו להיות הרכוש של הרפובליקה של קרים. ראש ממשלת קרים סרגיי אקסיונוב אמר שחצי האי יאמץ את הרובל הרוסי בנוסף לגריבנה האוקראינית. עוד הוחלט בפרלמנט שהחל מ-30 במארס השעה בקרים תהיה זהה לזו במוסקבה, זאת אומרת שהשעון יזוז שעתיים קדימה.

אתמול מסר יו"ר הוועדה לעניין משאל העם בפרלמנט של קרים, מיקאלי מאלישב, כי אחוז ההצבעה במשאל עמד על 83.1. הפרלמנט באוקראינה, לעומת זאת, שהכריז כי אינו מכיר במשאל העם - אישר את בקשת הנשיא מהשבוע שעבר בדבר גיוס של 40 אלף, חצי מתוכם כחיילי מילואים וחצי עבור משמר לאומי חדש.

עיתונים בקרים מדווחים על תוצאות משאל העםצילום: רויטורס

בכיר בממשל האמריקאי טען היום כי ישנן עדויות לזיופים לפני ובמהלך משאל העם. "יש השערות וכמה עדויות ברורות לכך שפתקי ההצבעה שהגיעו לקרים סומנו מראש בערים רבות", אמר הבכיר. לדבריו בהתבסס על מרשם התושבים של העיר סבסטופול, 123% מתושביה הצביעו במשאל בעד הצטרפות לרוסיה, מה שמעיד על אי סדרים בהצבעות.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, אמר לבי-בי-סי שבריטניה לא מכירה במשאל העם של קרים ובתוצאותיו. "אנחנו קוראים לרוסיה להיכנס לדיאלוג עם אוקראינה ולפתור את המשבר במגבלות החוק הבינלאומי", אמר.

גם הבית הלבן פרסם הודעה שלפיה "חלפו הימים בהם העולם שותק כשמדינה אחת משתלטת בכוח על טריטוריה של אחרת". ואולם בשיחת טלפון שערכו נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הסכימו השניים שחרף המחלוקות ביניהם, הם מכירים בצורך המשותף למצוא דרכים לייצב את המצב, כך נמסר בהודעה משותפת. מהקרמלין נמסר גם שפוטין הלין על כך שהרשויות באוקראינה לא מעוניינות למתן את האלימות נגד דוברי הרוסית באוקראינה, והציע שגורמים אירופיים יישלחו לאוקראינה כדי לשמור שם על הסדר. עוד אמר פוטין כי משאל העם תואם את החוק הבינלאומי.

אובמה הודיע כי ארה"ב מטילה סנקציות על שבעה בכירים רוסים. באיחוד האירופי גינו גם כן את משאל העם בקרים והגדירו אותו "בלתי חוקי". כמו כן, הצעדים שנוקטים באיחוד נגד רוסיה עלו מדרגה היום, עם הטלת סנקציות נגד בכירים ברוסיה ובקרים בגין מעשים "שמאיימים על השלמות והריבונות הטריטוריאלית של אוקראינה".

חלוקת הייצוא הרוסי. סנקציות כלכליות לא יהיו יעילות

ההחלטה על הטלת סנקציות על 21 בכירים, 13 מהם ברוסיה ושמונה בממשל בחצי האי קרים, לא צפויה לגרום לפוטין לשנות את התנהלותו. בין הבכירים עליהם הוטלו הסנקציות נמצאים מפקד הצי הרוסי בים השחור, שני קצינים אחרים וחברים בפרלמנט הרוסי, הדומא. האיחוד הודיע גם כי ייתכן שיוטלו סנקציות על בכירים נוספים בהמשך השבוע. בין הבכירים שנכללים ברשימה האמריקאית החדשה אפשר למצוא שני מקורבים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לצד נשיא אוקראינה המודח ויקטור ינוקוביץ'.

הצורך להשיג קונסנסוס בין 28 חברות האיחוד האירופי מקשה על גיבוש סנקציות חריפות. בולגריה הודיעה עוד לפני כינוס שרי החוץ כי היא מתנגדת להטלת סנקציות נרחבות על מוסקבה. אולם גם אם יסכים האיחוד בהמשך להטיל סנקציות כלכליות נרחבות יותר על הקרמלין, הנתונים מראים כי תהיה להם השפעה מועטה על רוסיה, מכיוון שהייצוא שלה מתחלק בין מדינות רבות.

מאז נמלט ינוקוביץ' לרוסיה, קרים היתה תחת שליטה של כוחות מיליציה מקומיים וחיילים חמושים שלפי הערכות מקבלים הוראות ממוסקבה. אתמול אמרו מקורות רשמיים אוקראינים כי כוחות רוסיים המגובים במסוקים חמושים וכלי רכב משוריינים התקדמו כעשרה ק"מ מעבר לגבול קרים אל אזור אוקראיני נוסף, ושם השתלטו על כפר המחזיק בתחנת גז טבעי. דובר הקרמלין דימיטרי פסקוב הודיע היום כי רוסיה לא רואה סיבה לשנות את מדיניות החוץ שלה כתגובה לביקורת על התנהלותה בקרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ