פוטין וראש ממשלת קרים חתמו על סיפוח קרים לרוסיה

לאחר משאל העם בקרים, בו הוחלט ברוב מוחץ על ניתוק מאוקראינה, הכריזו בחצי האי על עצמאות. פוטין הכריז בנאום בשידור חי כי קרים "צריכה להישלט על ידי שלטון יציב ואמין. העובדות מראות שזוהי רוסיה"

"הארץ"
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
"הארץ"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הראה למערב כי הסנקציות שהוטלו על בכירי ממשלו אתמול לא יסיטו אותו ממסלולו. פוטין נשא היום (שלישי) נאום תקיף בפני הפרלמנט הרוסי בו הוא הבהיר כי קרים היתה ותהיה חלק מרוסיה, גינה במלים חריפות את התנהלות המערב באוקראינה ואת "הצביעות" הבינלאומית ביחס לקרים. דקות ספורות לאחר הנאום חתם עם ראש ממשלת קרים וראש העיר סבסטופול על הסכם לקבלת חצי האי לתוך הפדרציה הרוסית. חותמת הגומי היחידה שנותרה עתה להפוך את הסיפוח לרשמי היא הצבעת הפרלמנט הרוסי בנושא.

הסיפוח ייכנס לתוקף באופן מיידי, אבל עד סוף השנה זוהי תקופת מעבר במהלכה יושלם הסיפוח וקרים וסבסטופול יהפכו להיות החברות ה-84 וה-85 בפדרציה. ממשלת אוקראינה גינתה בחריפות את הצעד. סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הודיע שבקרוב יוטלו סנקציות נוספות על רוסיה. שר החוץ הבריטי הודיע שבריטניה משעה את שיתוף הפעולה הצבאי עם רוסיה.

עיקרי הדברים של פוטין:

■ בלבם של הרוסים, חצי האי קרים תמיד היה חלק מרוסיה

■ היחסים עם אוקראינה חשובים לנו. טעינו לחשוב שהיא תהיה שכנה טובה

■ הקרמלין אינו מעוניין לספח חלקים נוספים מאוקראינה

■ תודה לחיילי אוקראינה על שלא בחרו בדרך של שפיכות דמים

■ המערב אומר שאנחנו מפרים את החוק הבינלאומי, טוב שהם נזכרו שיש חוק כזה

■ כוחות הצבא הרוסים לא נכנסו לקרים, כבר היינו שם לפני כן

■ זכויות כל המיעוטים בקרים יישמרו, כולל השפות השונות

■ רוסיה לא תתחיל עימות עם המערב, אבל תגן על האינטרסים שלה

■ לאומנים, נאו-נאצים, שונאי רוסיה ואנטישמים הם העומדים מאחורי ההפיכה באוקראינה

ולדימיר פוטין בנאום אודות קריםצילום: רויטרס

פוטין התחיל את הנאום בהצגת המשלחת מחצי האי קרים שנכחה באולם בתור "אזרחי רוסיה, תושבי קרים", הצהרה שנענתה במחיאות כפיים סוערות, הפעם הראשונה מתוך רבות בנאום. הנשיא המשיך ואמר כי לשאלת קרים יש חשיבות היסטורית עבור רוסיה. הוא טען פעם נוספת שהמשאל נערך בהתאם לחוק הבינלאומי ושהמספרים בקרים "מאוד משכנעים". לפי הרשויות בקרים, יותר מ-96% מהמצביעים תמכו בהצטרפות קרים לרוסיה. "כדי להבין את הסיבה להחלטה, חשוב להכיר את ההיסטוריה של קרים ורוסיה. קרים גדושה בהיסטוריה רוסית ומייצגת את הבסיס המשותף של רוסיה ואוקראינה", אמר פוטין. "יש בקרים מקומות רבים שהם חשובים לעם הרוסי ומייצגים את הניצחונות הצבאיים שלנו".

נשיא רוסיה ענה לחששות שהביעו תושבי קרים הטטארים מההשתלטות הרוסית על השטח. "ברוסיה לא נעלם אף לאום, וכולם מוזמנים להמשיך ולשמור על התרבות שלהם", אמר פוטין. "היתה תקופה בהיסטוריה הרוסית במהלכה היו רדיפות של טטארים בקרים, אבל אנחנו מבטיחים לשקם את העם הטטארי. ראוי שיהיו בקרים שלוש שפות - רוסית, אוקראינית וטטארית".

נאומו של פוטין היה עשיר בהתייחסויות להיסטוריה של רוסיה, ברית המועצות וחצי האי קרים, והנשיא לא חסך ביקורת מקודמיו. לדבריו, בלבם של הרוסים, חצי האי קרים תמיד היה חלק מרוסיה. פוטין המשיך ואמר כי בניגוד לסיפוח הנוכחי של קרים לרוסיה, כשחצי האי סופח לאוקראינה, בהחלטת מנהיג ברית המועצות ניקיטה חרושצ'וב, לא שאלו את התושבים אם זהו רצונם, פשוט הציבו בפניהם עובדה. "אז אנשים ראו את ההחלטות האלה כפורמליות, שכן השטחים הועברו בתוך ברית המועצות. אי אפשר היה לתאר אז שאוקראינה ורוסיה לא יהיו יחד, או יהפכו למדינות נפרדות. אך זה מה שקרה".

"ומה שנראה כבלתי אפשרי הפך למרבה הצער למציאות. ברית המועצות התפרקה. האירועים התרחשו כה מהר שאזרחים מעטים הבינו את החשיבות של מה שאירע אז ואת ההשלכות של האירועים. רבים ברוסיה, באוקראינה, וגם במדינות האחרות שהיו שייכות לברית המועצות קיוו שחבר המדינות יהפוך להיות 'צורה חדשה' של ברית המועצות. הבטיחו להם מטבע, מרחב כלכלי, צבא אחיד. אולם, כל זה נשאר רק בגדר הבטחה, והמדינה הגדולה נעלמה. ואז כשקרים הפכה פתאום לחלק ממדינה אחרת, רוסיה הרגישה ששדדו אותה".

אלכסיי צ'אלי, ולדימיר פוטין, ולדימיר קונסטנטינוב וסרגיי אקסיונובצילום: רויטרס

לאחר מכן עבר פוטין לתקוף את התנהלות הממשל החדש בקייב. "היחסים עם אוקראינה חשובים לנו, אבל סברנו שאוקראינה תהיה שכנה טובה, ושהיא תגן על זכויות התושבים הרוסים. אבל במקום זה, ניסו להטמיע אותם בתוך אוקראינה. לאומנים, נאו-נאצים, שונאי רוסיה ואנטישמים הם העומדים מאחורי ההפיכה באוקראינה. וגם אם הרשויות באוקראינה התחלפו, היחס שלהם לתושבים נשאר כפי שהיה קודם - לא אכפת להם מהתושבים הפשוטים". כאן הוא פירט: "למשל, החוק הראשון (שאושר בפרלמנט האוקראיני לאחר הדחת הנשיא ויקטור ינוקוביץ') היה הגבלה של השפה הרוסית".

פוטין הקדיש חלק ניכר מהנאום לגנות את "הצביעות" של המערב ביחס לאוקראינה, קרים והסנקציות שהוטלו. "הם אומרים שאנחנו מפרים את החוק הבינלאומי, טוב שהם נזכרו שיש חוק כזה. כוחות הצבא הרוסים לא נכנסו לקרים, כבר היינו שם לפני כן, על פי החוק הבינלאומי. נכון שתגברנו את הכוחות, אך לא מעבר למכסה".

"גם כשאוקראינה השתחררה מברית המועצות, היא הכריזה עצמאות, אז למה אוקראינה רשאית ותושבי קרים לא? כשקוסובו הכריזה על עצמאות, גם זה התקבל בעולם. החוק הבינלאומי אינו אוסר על הצהרת עצמאות. אני מצטט את עמדת ארה"ב בעניין קוסובו: 'הצהרת עצמאות יכולה להפר רק חוק מקומי' לפיכך, אין הפרה של החוק הבינלאומי. הם כתבו את זה בעצמם, ועכשיו מתרעמים. למה מה שמותר לאלבנים בקוסובו אסור לרוסים, לאוקראינים ולטטארים בקרים? מה הייחוד של המקרה הזה? כי בקוסובו היו הרבה הרוגים? זה כבר לא מוסר כפול, זו ציניות".

כאן הפתיע פוטין וביקש להודות לחיילי אוקראינה על שלא בחרו בדרך של שפיכות דמים, ולאחר מכן הזכיר את המלחמה הקרה, וטען שהמצב הגיאו-פוליטי הנוכחי מביא לאי יציבות בעולם: "אחרי ההיעלמות של החלוקה הדו-קוטבית (המערב מול הגוש הסובייטי), אין יותר סדר בעולם. האמריקאים מאמינים שבכוחם לקבוע מה קורה בעולם, שרק הם צודקים ושאם לא מקשיבים להם זה בהכרח אומר שמתעלמים מהאו"ם וממועצת הביטחון".

האולם מלא בזמן נאומו של פוטין אודות קריםצילום: רויטרס

"למרות שאנחנו רוצים שיתוף פעולה ואמון עם המערב, הם מרמים אותנו עם התרחבות נאט"ו למזרח. ועוד אומרים לנו שזה לא נוגע לנו. עכשיו הם מאיימים עלינו בסנקציות, אבל אנחנו גם ככה חיים תחת מגבלות", המשיך הנשיא בהתייחסות למגבלות על רוסיה שעוד נותרו מימי המלחמה הקרה ומה שהוא מכנה "המדיניות נגד רוסיה במאות ה-18, ה-19 וה-20".

"אבל יש גבול להכול", המשיך נשיא רוסיה, "הם ידעו שבאוקראינה חיים מיליון רוסים, שאנחנו בגבול שאי אפשר לסגת ממנו. אם מכווצים קפיץ, יגיע הרגע בו הוא ייפתח. לרוסיה יש אינטרסים כמו למדינות אחרות, ויש להתחשב בהם ולכבד אותם". לאחר מכן הוא הודה לעם הסיני וההודי על תמיכתם, שמנהיגיהם "רואים את המצב בקרים ואוקראינה בקונטקסט היסטורי". בשלב זה הוא פנה באופן ישיר לאזרחי ארה"ב: "אני פונה אליכם, שמתגאים בחירותכם. האם החירות של תושבי קרים אינה חשובה גם כן? אני בטוח שתבינו אותי".

הפנייה הבאה היתה לעם האוקראיני, בה הצהיר פוטין כי הקרמלין אינו מעוניין לספח חלקים נוספים מאוקראינה: "איננו רוצים לפגוע בכם. תמיד כיבדנו את השלמות של אוקראינה, אבל המנהיגים שלכם מפלגים את המדינה. אינננו מעוניינים לפלג את אוקראינה. לגבי קרים, חצי האי יישאר גם רוסי, גם אוקראיני וגם טטארי. הוא לעולם לא יהיה שייך לתנועת הבנדרה (השלטון האוקראיני העצמאי ששיתף פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השנייה)".

"קרים הוא נקודה אסטרטגית, שצריכה להישלט על ידי שלטון יציב ואמין. העובדות מלמדות שזוהי רוסיה. כמו כן, בקייב כבר דיברו על הצטרפות אוקראינה לנאט"ו. המשמעות של זה עבור קרים היא איום על כל דרום רוסיה. אנחנו בעד שיתוף פעולה עם נאט"ו, אבל מתנגדים לכך שארגון צבאי זר ישלוט ליד הגדר שלנו. אני לא יכול לתאר אפשרות בה אנחנו נצטרך להתארח אצל חיל הים של נאט"ו בסבסטופול".

חגיגות שמחה על עצמאות קרים בסבסטופול צילום: אי-אף-פי

לאחר מכן שב פוטין להתייחסותו להיסטוריה הרוסית. "קייב היא אם כל הערים הרוסיות, ובאוקראינה חיים כמיליון רוסים", המשיך, "אנחנו תמיד נגן עליהם, דיפלומטית וחוקתית, אבל גם אוקראינה צריכה להגן עליהם. השלמות הטריטורילית של אוקראינה תלויה בזה", איים פוטין. "אנו רוצים שיהיה שלום באוקראינה, אבל רק תושבי אוקראינה יכולים ליצור סדר בביתם".

פוטין סיים את נאומו בפנייה לאזרחי רוסיה, והודה להם על הפטריוטיות שהפגינו. "עלינו להחליט אם אנחנו יכולים להגן על האינטרסים שלנו, או שתמיד נוותר כשמאיימים עלינו". הוא ציין שוב כי משאל העם בקרים היה פתוח והוגן, ותושבי קרים אמרו בברור שהם רוצים להיות חלק מרוסיה. בקרים מיהרו לפרק את השלט הישן של הפרלמנט:

"גם רוסיה צריכה לקבל החלטה בעניין. מהי הדעה של אזרחי רוסיה? כמו בכל דמוקרטיה יש מכלול דעות, אך 95% מהתושבים מאמינים שיש להגן על הרוסים ועל הלאומים האחרים בקרים. 93% מאמינים כי יש לעשות זאת גם אם זה יקשה על יחסינו על מדינות אחרות. כמעט 93% בעד צירוף קרים לרוסיה. גם רוב תושבי קרים וגם רוב תושבי רוסיה בעד איחוד מחדש. היום, בהתאם לרצון העם אני מבקש לבחון קבלה של שתי רשויות חדשות - קרים והעיר סבסטופול. אני בטוח בתמיכתכם".

סקר דעת קהל שפרסם היום מכון סקרים רוסי קבע כי 91% מאזרחי רוסיה בעד סיפוח קרים. סקר שערך מכון המחקר העצמאי "לבדה" בקרב בקרב 1,603 אנשים, ותוצאותיו פורסמו בשבוע שעבר, מצביע על כך ש-72% מרוצים מעבודתו של פוטין כנשיא.

הבוקר, לפני הנאום והחתימה, אישר פוטין את צו המורה על סיפוח קרים, כאחד מתוך שורה של צעדים בסופם תהפוך קרים לחלק מרוסיה. אתמול הכריז הפרלמנט של קרים על חצי האי כעל מדינה עצמאית מאוקראינה, בהצבעה בה תמכו 85 מתוך 99 חברי פרלמנט. המחוקקים בקרים הגישו לאו"ם בקשה להכיר בעצמאות חצי האי. משלחת של מחוקקים מקרים הגיעה למוסקבה ודנה שם בפרטים הטכניים של הסיפוח לרוסיה.

בכיר בממשל האמריקאי טען אתמול כי ישנן עדויות לזיופים לפני ובמהלך משאל העם. "יש השערות וכמה עדויות ברורות לכך שפתקי ההצבעה שהגיעו לקרים סומנו מראש בערים רבות", אמר הבכיר. לדבריו בהתבסס על מרשם התושבים של העיר סבסטופול, 123% מתושביה הצביעו במשאל בעד הצטרפות לרוסיה, מה שמעיד על אי סדרים בהצבעות.

אמש החליטו שרי החוץ של האיחוד האירופי להטיל סנקציות על 21 אזרחי רוסיה ואוקראינה ובהם חברי דומא ומפקדים בצבא. הסנקציות כוללות מגבלות תנועה ברחבי האיחוד והקפאת נכסים. זמן קצר לאחר מכן הודיעה ארה"ב על הטלת סנקציות על שבעה בכירים רוסים וארבעה אוקראינים. לדברי נשיא ארה"ב ברק אובמה, הוא הדגיש באוזני פוטין כי העולם לא יכיר בתוצאות משאל העם. לשאלה אם ייתכן שעל פוטין עצמו יוטלו סנקציות בהמשך, השיב הבית הלבן כי הממשל "אינו מתכוון להחריג יחידים".

בלילה נודע כי פוטין מתכוון להגיב לאיומים מהבית הלבן בהטלת סנקציות משל עצמו על גורמים אמריקאים. רוסיה תאסור על מספר סנאטורים וגורמים רשמיים מוושינגטון, ביניהם גם אובמה, את הכניסה לשטחה. הרשימה המלאה תפורסם ככל הנראה היום ותהווה תמונת מראה לרשימה האמריקאית.

ראש ממשלת אוקראינה ארסני יאצניוק הכריז היום כי הממשלה באוקראינה החליטה על רפורמה מקיפה בשלטון, שתעביר יותר סמכויות למחוזות. בסרטונים שהועלו לערוץ היוטיוב של יאצניוק באוקראיניות ורוסית, הוא אומר שלצד ההפגנות הפרו-רוסיות שהתקיימו בחודש האחרון בערים מרכזיות באוקראינה, ואורגנו לדבריו על ידי שליחי הקרמלין, הוא יודע כי ישנם גם תושבים אוקראינים שהגיעו להפגנות ביוזמתם מתוך דאגה למעמד השפה הרוסית, הכנסייה, ויחסי אוקראינה-רוסיה. "האנשים שבאמת ובתמים באים להפגנות- אנו מקשיבים לכם", אמר יאצניוק.

"הממשלה יצרה את משרת סגן ראש הממשלה, שתפקידו העיקרי יהיה ביזור השלטון. זוהי רפורמה מקיפה שתשמור על אחידות אוקראינה אך בה בעת תעביר סמכויות מקיפות לערים ולמחוזות, כמו גם כספים הנדרשים לפיתוחם. בראש המטרות תהיה הגנה על בריאותם של התושבים, הקמת משטרה מחוזית וכמובן שניקח בחשבון את האופי המקומי בנושאי חינוך, תרבות והיסטוריה".

יאצניוק הודיע כי כל החידושים יתבטאו בחוקה החדשה. "הרפורמה תאפשר לייצג את כל המחוזות. בעוד שנה תוכלו לבחור ראשי עירייה ומועצות מקומיות עם סמכויות גדולות יותר, והם ישלטו במחוזות במקום השליטים מקייב", אמר. בעניין השפה הרוסית,  יאצניק הודיע כי בכל המחוזות בהם יש רוב רוסי, הרוסית תישאר השפה הרשמית. "אשתי דוברת רוסית", הוא אמר, "וכמו מיליוני דוברי רוסית נוספים, היא לא זקוקה להגנת הקרמלין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ