חייל אוקראיני נהרג מאש רוסית |

ראש ממשלת אוקראינה: העימות עבר מהשדה הפוליטי לשדה הצבאי

שעות אחרי סיפוח חצי האי קרים לרוסיה, חיילים אוקראינים טוענים כי הבסיס שלהם נמצא תחת מתקפה: "מבקשים מאיתנו להניח את הנשק, אך לא ניכנע"

"הארץ"
"הארץ"

חיילים רוסים פתחו בירי בבסיס צבאי בסימפרופול והרגו קצין אוקראיני, כך מסר דובר הצבא בקייב. חיילים אוקראינים שהיו בבסיס, אמרו לסוכנות הידיעות אינטרפקס כי הבסיס נמצא תחת מתקפה: "המפקדות נכבשו. הם מבקשים מאיתנו להניח את הנשק אך אנחנו לא מתכוונים להיכנע". 

בראיון לבי-בי-סי אמר דובר משרד ההגנה האוקראיני, ולאדיסלב סלזניוב, כי התוקפים החמושים השתמשו במפקד יחידה בצבא האוקראיני כ"מגן אנושי" על מנת שיוכלו להיכנס לבניין. זמן קצר לאחר האירוע, הודיע משרד הביטחון האוקראיני כי אישר לחייליו להשיב אש.

עם זאת, המשטרה בקרים מציגה תרחיש שונה, ומסרה כי באירוע הירי נהרגו שני בני אדם - קצין אוקראיני ואזרח חצי האי החבר בארגון "כוח ההגנה העצמית" הפרו-רוסי. לפי המשטרה, צלף שעמד על גג הבניין ירה לכיוונים שונים, ובכך גרם למותם של השניים.

סוכנות הידיעות אי-פי פרסמה סרטון בו נראים חמושים על גג מבנה בבסיס הצבאי בקרים.  צפו: חמושים רוסים בבסיס צבאי בקרים

ראש ממשלת אוקראינה, ארסני יצניוק, אמר בתגובה: "חיילים רוסים פתחו באש לעבר חיילינו, זהו פשע מלחמה. העימות עם מוסקבה בקרים עבר מהשדה הפוליטי לשדה הצבאי". הוא קרא לשיחות בינלאומיות, שימנעו את הסלמת הקונפליקט.

נשיא אוקראינה בפועל אמר כי  הסיפוח מזכיר פעולות של גרמניה הנאצית כשהתשתלטה על אוסטריה וחבל הסודטים בצ'כוסלובקיה לפני מלחמת העולם השניה.

גם הבית הלבן התייחס היום לירי, ופרסם הודעה בה נאמר כי ארה"ב מודאגת עד מאד, ומגנה כל אלימות בקרים. "הדיווחים הללו מפריכים את טענותיו של הנשיא פוטין שהתערבות הצבא הרוסי בקרים הרגיעה את המצב הבטחוני שם", נכתב בהודעה, "דיפלומטיה נשארה האמצעי המתקבל היחיד לפתירת המשבר, ואנו מוכנים לכפות על רוסיה מחיר נוסף".

מוקדם יותר היום (שלישי) נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הראה למערב כי הסנקציות שהוטלו על בכירי ממשלו אתמול לא יסיטו אותו ממסלולו. פוטין נשא נאום תקיף בפני הפרלמנט הרוסי והבהיר כי קרים היתה ותהיה חלק מרוסיה, גינה במלים חריפות את התנהלות המערב באוקראינה ואת "הצביעות" הבינלאומית ביחס לקרים. דקות ספורות לאחר הנאום חתם עם ראש ממשלת קרים וראש העיר סבסטופול על הסכם לקבלת חצי האי לתוך הפדרציה הרוסית. חותמת הגומי היחידה שנותרה עתה להפוך את הסיפוח לרשמי היא הצבעת הפרלמנט הרוסי בנושא.

הסיפוח ייכנס לתוקף באופן מיידי, אבל עד סוף השנה זוהי תקופת מעבר במהלכה יושלם הסיפוח וקרים וסבסטופול יהפכו להיות החברות ה-84 וה-85 בפדרציה.

פוטין התחיל את הנאום בהצגת המשלחת מחצי האי קרים שנכחה באולם בתור "אזרחי רוסיה, תושבי קרים", הצהרה שנענתה במחיאות כפיים סוערות, הפעם הראשונה מתוך רבות בנאום. הנשיא המשיך ואמר כי לשאלת קרים יש חשיבות היסטורית עבור רוסיה. הוא טען פעם נוספת שהמשאל נערך בהתאם לחוק הבינלאומי ושהמספרים בקרים "מאוד משכנעים". לפי הרשויות בקרים, יותר מ-96% מהמצביעים תמכו בהצטרפות קרים לרוסיה. "כדי להבין את הסיבה להחלטה, חשוב להכיר את ההיסטוריה של קרים ורוסיה. קרים גדושה בהיסטוריה רוסית ומייצגת את הבסיס המשותף של רוסיה ואוקראינה", אמר פוטין. "יש בקרים מקומות רבים שהם חשובים לעם הרוסי ומייצגים את הניצחונות הצבאיים שלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ