"הארץ"

מדינות המערב הודיעו היום כי הן לא מקבלות את סיפוח חצי האי קרים לשטחה של רוסיה, ולא מכירות בו.

הבית הלבן פרסם היום הודעה ובה נאמר כי הם מגנים את "המהלך של רוסיה לספח באופן רשמי את אזור קרים של אוקראינה", והוסיפו כי "הפעולות של נשיא רוסיה פוטין מהוות איום על השלום והבטחון הבינלאומי". דובר הבית הלבן אמר כי סנקציות נוספות יוטלו.

שר החוץ הרוסי, סרגיי לבוב הודיע כי שוחח היום עם מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, ואמר לו כי הסנקציות של המערב לא מקובלות, "ולא ישארו ללא השלכות".

"הצעדים שנקט היום נשיא רוסיה פוטין הם הפרה בוטה של החוק הבינלאומי, ששולחת מסר מצמרר דרך יבשת אירופה", אמר ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון. "לחלוטין לא מקובל שרוסיה תשתמש בכוח כדי לשנות את גבולותיה, על בסיס משאל דמה שנערך בקצה קנה של אקדח רוסי. לפוטין לא צריך להיות כל ספק - רוסיה ניצבת בפני השלכות רציניות", אמר קמרון.

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרוןצילום: אי–פי

ארצות הברית ובנות בריתה, חברות הג'י-7, יוועדו בשבוע הבא בהאג כדי לדון בתגובה לסיפוח. הפגישה תתקיים במסגרת פסגת הבטחון הגרעיני, בה עתיד להשתתף גם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. "הפגישה תתמקד במצב באוקראינה, ובצעדים נוספים שחברות הג'י-7 עשויות לנקוט בתגובה להתפתחויות, וכתמיכה בקייב", אמרה דוברת המועצה לבטחון לאומי בארה"ב, קייטלין היידן.

שבע החברות בקבוצת הג'י-7, ארה"ב, גרמניה, בריטניה, קנדה, צרפת יפן ואיטליה כבר הודיעו כי הן משהות את השתתפותן בוועידת הג'י-8, הכוללת גם את רוסיה ואמורה להתקיים ביוני בעיר הרוסית סוצ'י, אך כעת, כאמור, קיומה מוטל בספק.

קאנצלרית גרמניה שוחחה היום בטלפון עם נשיא ארה"ב. מרקל אמר כי היא ואובמה הסכימו שהסיפוח של רוסיה הוא "הפרה שאינה מתקבלת" של שלמותה הטריטוריאלית של אוקראינה.

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקלצילום: בלומברג

האיחוד האירופי "לא יכיר בסיפוח" אמרו בכירי האיחוד, הרמן ואן רומפיי וחוסה מנואל ברוסו, בהצהרה משותפת. "האיחוד לא מכיר בסיפוח הלא חוקי ולא לגיטימי, ולא בתוצאותיו", הוסיפו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ