בן 93 נעצר בגרמניה בחשד שסייע לרצח כפרמדיק באושוויץ

החשוד הודה כי שירת במחנה ההשמדה, אך טען שלא ידע לאיזו מטרה נועד. המעצר הוא חלק ממאמץ נרחב להעמיד לדין שומרים במחנה לפני מותם

עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
ברלין

אדם נוסף נעצר השבוע בגרמניה במסגרת פעילות הרשויות נגד גרמנים החשודים שהיו שומרים במחנה ההשמדה אושוויץ. העצור הוא בן 93, תושב העיר שוורין, בירת מדינת מקלנבורג-מערב פומרניה שבצפון גרמניה. האיש חשוד כי שירת כפרמדיק במחנה אושוויץ-בירקנאו בספטמבר 1944 במסגרת האס-אס. בתקופת שירותו במחנה הגיעו אליו שמונה טרנספורטים ונרצחו בתאי הגז 1,721 בני אדם - כך עולה מהמידע שבידי התביעה בגרמניה.

כפי שנהוג בגרמניה, שמו המלא של האיש לא פורסם. הוא יועמד לדין בחשד לסיוע לרצח המוני. מהתביעה נמסר כי בחקירתו הודה כי שירת במחנה ההשמדה, אך "אמר כי לא ידע למה נועד המחנה". דובר התביעה בשוורין מסר כי האיש נבדק בידי רופא, שמצא אותו כשיר למעצר חרף גילו. עם זאת, הוא נמצא תחת פיקוח רפואי בשעה שהרשויות משלימות את החקירה בעניינו.

בספטמבר 2013 פתחו הרשויות בגרמניה במבצע נרחב למעצר חשודים ששירתו במחנה אושוויץ, בניסיון אחרון להעמידם לדין לפני מותם. הרשימה שגיבש "המשרד המרכזי לחקירות פשעי הנאצים בגרמניה" כוללת כ-30 בני אדם כבני 90. עד כה, לפי הדיווחים בגרמניה, נעצרו שלושה מהם, אך לאחר חקירתם הם שוחררו, בין היתר מסיבות בריאותיות.

גל המעצרים הנוכחי החל בעקבות התקדים שקבע משפטו של ג'ון דמיאניוק, שהורשע ב-2011 בסיוע לרצח המוני במחנה ההשמדה סוביבור אף שלא נמצאו עדויות נגדו. הרשעתו התאפשרה לאחר שהשופטים השתכנעו כי עצם שירותו כשומר במחנה בתקופה בה נרצחו בו יהודים מספיק כדי להרשיעו ב"סיוע לרצח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ