גרמניה העבירה בעבר לסוריה 50 משלוחי כימיקלים וכלים לייצור נשק כימי

לדברי הצוות הבינלאומי שמפקח על פירוק הנשק הכימי בסוריה, כמעט מחצית מהמאגר הכימי כבר הוצא מהמדינה לצורך פירוקו

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
עופר אדרת
עופר אדרת

סייעו בבניית מאגר הנשק הכימי של במידה גדולה יותר מכפי שהיה ידוע עד כה - כך עולה מדיווח של (OPCW) ומדיווחים בתקשורת הגרמנית אתמול (רביעי). הבוקר פרסם הארגון הודעה לפיה יותר מ-45% ממאגר הנשק הכימי של סוריה כבר הוצא מהמדינה לצורך פירוקו.

לפי הדיווחים בעיתון הגרמני "זידויטשה צייטונג" ובתחנת הטלוויזיה והרדיו הגרמנית NDR, בשנים 1982 עד 1993 הועברו 50 משלוחים מחברות גרמניות לממשל הסורי, שהכילו חומרים וכלים העשויים לשמש לייצור נשק כימי. המשלוחים כללו מערכות ניטור ובקרה, משאבות, מאווררים, גלאי גז וחומצה גופרתית, העשויים לשמש להכנת גז קטלני מסוג סארין. לצד זאת, קיבלו הסורים מחברות גרמניות גם סקיצות לבניית שני מתקנים, שאפשר לייצר בהם חומרים הדרושים להכנת הגז. לא ידוע אם הם נבנו לבסוף. 

לאחר שהארגון למניעת הפצת הנשק הכימי העביר לממשלת גרמניה את רשימת החברות, פנה משרד החוץ הגרמני לתובע הכללי הפדרלי של המדינה, כדי לבדוק אם לפתוח בחקירה נגד החברות, בחשד לעבירה על החוק להפצת כלי נשק. עם זאת, נראה כי בתקופה הנידונה נעשו רוב העסקאות האלה כחוק. לפי הדיווחים, לא רק חברות גרמניות סייעו לסוריה לבנות את תוכנית הנשק הכימי שלה. גם חברות מרוסיה, צרפת וסין השתתפו בכך.

המכון המרכזי לייצור נשק כימי בסוריה, אל-ספיר, ליד חאלבצילום: google map

בתגובה לשאלה של חבר פרלמנט גרמני ממפלגת השמאל "די לינקה", מסרה הממשלה כי "בשום שלב" לא הועברו מגרמניה לסוריה נשק כימי או חומרי לחימה כימיים. הממשלה הגרמנית סירבה עם זאת לפרסם את שמות החברות שהעבירו לסוריה את האמצעים לייצור הנשק הכימי.

בתוך כך, הבוקר הודיע הצוות הבינלאומי שמפקח על פירוק הנשק הכימי שבידי צבא אסד כי כמעט מחצית ממאגר הנשק כבר הוצא מחוץ למדינה לצורך פירוקו. בהודעה שפרסם הבוקר הצוות המשותף של האו"ם והארגון למניעת הפצת נשק כימי (OPCW) נאמר כי לאחר שבשבוע שעבר יצאו מנמל לטקיה שתי מכליות שנשאו מצבורי נשק כימי לקראת פירוק, יותר מ-45% מהמאגר הכימי של כוחות אסד כבר פורקו. 

בספטמבר דווח כי גרמניה ייצאה לסוריה 111 טונות חומרים כימיים העשויים לשמש לייצור גז סארין, בין 2002 ל-2006. ממסמך ממשלתי שהתפרסם עלה, כי היו אלה החומרים נתרן פלואורידי, חומצה הידרופלואורית ואמוניום מימן פלואורידי (אמוניום דו-פלואורידי), שיש להם בחוק האירופי "שימוש כפול" – אזרחי וצבאי. הממשלה בברלין דחתה טענה של חבר בונדסטאג מהאופוזיציה, שיש לגרמניה חלק עקיף במתקפת הנשק הכימי ב-21 באוגוסט בדמשק, שנהרגו בה מאות אזרחים סורים.

בספטמבר פרסם הניו יורק טיימס כי גם חברות מהולנד, מבריטניה ומארה"ב סייעו לסוריה לצבור, במשך עשרות שנים, אחד ממאגרי הנשק הכימי הגדולים בעולם. כך עלה ממברקים דיפלומטיים שהגיעו לידי העיתון ומסמכים מודיעיניים סודיים שהותרו לפרסום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ