מאה בני אדם נפצעו בהפגנה המונית נגד צעדי הצנע בספרד

עשרות אלפים הגיעו מרחבי המדינה לבירה מדריד, קראו לממשלה להפסיק את הקיצוצים שכפה האיחוד האירופי ודרשו להילחם באבטלה העומדת על 26%

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מהומות פרצו בהפגנה המונית במדריד הערב (שבת) כשעשרות צעירים החלו להשליך חפצים על המשטרה, שהגיבה בהסתערות עליהם. עשרות אלפי בני אדם צעדו בבירה הספרדית בהפגנה שקטה ברובה נגד מדיניות הצנע, אולם בסיומה החלו צעירים לנפץ חלונות ולהעלות מכלי אשפה באש. עובדים בשירותי החירום דיווחו כי יותר ממאה אנשים נפצעו, בהם 67 שוטרים. בסוף המהומות נעצרו 24 בני אדם.

המפגינים שהגיעו מכל קצות ספרד קראו לשים קץ לצעדי הצנע שכפה על המדינה האיחוד האירופי, שהעמיק את העוני בקרב אלה שמצבם היה רע ממילא. התהלוכות שכונו "צעידות הכבוד" הביאו עשרות אלפים למדריד בתמיכה ב–160 מטרות שונות, הכוללות בין השאר תעסוקה, דיור, בריאות, חינוך וסוף לעוני.

שלטים קראו לממשלה השמרנית לא לשלם את חובותיה הבינלאומיים, ולהילחם באבטלה העומדת על 26%. "אני כאן כדי להילחם על עתיד ילדיי", אמר מייקל נדיו, יזם בן 44 שהיה בין המפגינים. "עבור אלו שבשלטון אנחנו סתם מספרים. הם מעריכים כסף יותר משהם מעריכים בני אדם", צעק על רקע רעש רב של קריאות, שירה ותיפוף המפגינים.

שוטרים מתעמתים עם מפגינים במדרידצילום: אי-אף-פי

התפוצצות בועת הדיור לפני יותר מחמש שנים חייבה את הבנקים במדינה לקבל חבילת חילוץ בסך 41 מיליארד אירו, וגרמה לרבים לאבד את בתיהם או עבודתם. הממשלה הגיבה בצעדי צנע במגזר הציבורי בניסיון להקטין את הגירעון, ועוררה בכך זעם נרחב בקרב בני המעמד הנמוך והבינוני, שהתגבר בשל חשיפת מקרי שחיתות בשלטון.

כוחות משטרה רבים נכחו בהפגנה, בעוד קבוצות שנשאו דגלים רפובליקאים וקומוניסטים הניפו שלטים הקוראים לסיום הקיצוצים בשירותי הבריאות, החינוך ודיור בר השגה. "לחם, עבודות ודיור הם לכל אחד", נכתב באחד השלטים, "שחיתות ושוד - הסמלים הלאומיים של ספרד", נכתב באחר. כמה קבוצות הלכו מאות קילומטרים מאזורים כמו אסטוריאס בצפון ספרד ואנדלוסיה בדרום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ