האפיפיור פרנסיסקוס ה-1 קיבל את התפטרות הבישוף הראוותני

הבישוף של לימבורג, פרנץ פטר פבארץ־ון אלסט, הוציא 31 מיליון אירו על שיפוץ מעונו האישי ובנייני הכנסייה

מליסה אדי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליסה אדי, ניו יורק טיימס

קיבל אתמול (רביעי) את התפטרותו של פרנץ פטר טבארץ־ון אלסט, הבישוף של לימבורג בגרמניה, שההוצאות הבזבזניות שהוציא על שיפוץ מעונו האישי נעשו בניגוד להוראות האפיפיור לשמור על צניעות וענווה והכעיסו את קהילתו. הכס הקדוש קיבל את הצעתו של הבישוף הגרמני להתפטר, "בהתחשב בעובדה שהמצב בבישופות של לימבורג החמיר עד כדי כך שהוא מונע מפרנץ פטר טבארץ־ון אלסט למלא כיאות את חובותיו", נאמר בהודעת .

לאחר שגברו הביקורות על העלויות שהלכו ותפחו, הבישופות אישרה באוקטובר שהבישוף טבארץ־ון אלסט, בן 54, הוציא לפחות 31 מיליון אירו על שיפוץ מעונו ובנייני הכנסייה. בהתאם להערכות המקוריות, העלויות היו צריכות להיות לא יותר מ–5.5 מיליון אירו.

בסתיו אשתקד הופיעו בתקשורת הגרמנית דיווחים על הבזבוזים, שכללו התקנת אמבטיה בסכום 15,000 אירו ופתיחת הגג מעל לקפלה הפרטית של הבישוף כדי לאפשר תליית צלב ענק.

התמרמרות חברי הקהילה גברה, והבישוף נסע באוקטובר לוותיקאן כדי להגיש את התפטרותו. האפיפיור פרנסיסקוס השעה אותו מתפקידו, עד לסיום חקירה שהיתה אמורה להתבצע על ידי מועצת הבישופים של גרמניה. בהודעת הוותיקאן מאתמול נאמר כי הבישוף יקבל תפקיד אחר בכנסייה, אם כי לא נמסרו פרטים נוספים.

פרנץ פטר טבארץ־ון אלסטצילום: אי-אף-פי

ועידת הבישופים של גרמניה הודיעה כי היא קיבלה בברכה את החלטת האפיפיור, והבטיחה ללמוד את הלקח ולהגדיל את השקיפות של תהליך קבלת ההחלטות בכנסייה.

"אנחנו חשים בבירור שיש צורך רב שמקבלי ההחלטות של הכנסיה הקתולית, שהתפתחו במשך שנים והוכיחו את עצמם במקרים רבים, יהיו שקופים יותר ויתנו דין וחשבון על מעשיהם", אמר קרדינל ריינהרד מרקס, יו"ר הוועידה.

ארגונים דתיים וחילוניים רבים שיבחו את פעולת הוותיקאן, שהיתה לדבריהם הכרה חשובה בהתמרמרות שחשים גרמנים רבים, הסבורים שהכנסיה הקתולית מנותקת מהמציאות של חייהם ודאגותיהם. בין הקתולים של גרמניה נכללים אחדים מהקולות היותר ליברליים מבין 1.2 מיליארד הקתולים בעולם, ורבים מהם לוחצים זה זמן רב לבצע 
בה רפורמות.

"ההחלטה שהתקבלה חייבת לשמש ותשמש כאות לכל הכנסייה", הודיע הארגון הקתולי הליברלי "אנחנו הכנסייה", שנהנה מהשפעה רבה במדינות דוברות גרמנית. "התנהגותו המונרכית של משרד הבישוף, שאיננה מבוססת על האמונה הנוצרית, מיושנת וחלפה מהעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ