לראשונה: זוגות חד-מיניים יכולים להינשא בבריטניה

כמה זוגות מיהרו להיות הראשונים להתחתן עם כניסת החוק לתוקפו. דיוויד קמרון: "כשהחוק מבדיל בין אהבה של אנשים - החוק צריך להשתנות"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

בריטניה החלה לאפשר נישואים חד-מיניים הלילה (שבת), וכבר כמה זוגות ניצלו את האפשרות להיות הראשונים להגשים את הזכות. ראש הממשלה דייוויד קמרון שיבח את שינוי החוק באנגליה ובוויילס ואמר כי מדובר ב"מסר ברור" לגבי שוויון בבריטניה: "כשהחוק מבדיל בין אהבה של אנשים, החוק הוא זה שצריך להשתנות". לציון השינוי ההיסטורי בחוק נתלו דגלי הגאווה במקומות רבים ברחבי אנגליה, אחד מהם מעל קריית הממשלה בווסטמינסטר, בלונדון.

החוק הבריטי השתנה בחצות, ושניות אחר כך כבר נערכו טקסי החתונה החד-מיניים הראשונים בממלכה. קמרון, שכתב באתר "פינק ניוז" הוסיף כי סוף השבוע הוא "רגע חשוב". לדברי קמרון השמרן, שהתייצב מול התנגדות פנימית למהלך מתוך מפלגתו, "מדובר בדבר שהוא חשוב מאוד עבורי - אני הייתי בר מזל למצוא את סם, בת זוג לכל החיים, והנישואים שלנו היו חלק חשוב מהמחויבות שלנו זה כלפי זה".

"ברור שכל קשר נישואים דורש עבודה, סבלנות והבנה, תן וקח, אבל מה שהוא מעניק בתמורה במונחי אהבה, תמיכה, יציבות ושמחה אי אפשר למדוד. אישור נישואים אזרחיים לבני אותו המין אומר משהו לגבי המדינה שלנו. הוא אומר שהמדינה שלנו תמשיך לכבד סובלנות ושוויון בערך העצמי. זה מסר ברור למי שלא בטוח במיניות שלו. הוא אומר לו 'אתה שווה' בין אם אתה סטרייט או גיי".

זוג שהחליט להינשא היום בברייטוןצילום: אי-אף-פי

חוק הנישואים (נישואי זוגות בני אותו המין) נכנס לתוקף ביולי 2013, אך לא התאפשר לזוגות חד-מיניים להצהיר על כוונתם להתחתן עד 13 במארס השנה. בתאריך הזה גם אפשר החוק להכיר בטקסי נישואים כאלה שנערכו במדינות אחרות.

אחד הזוגות שביקשו לנצל את החקיקה היו פיטר מקגריית ודייוויד קאברזה. הם הצהירו כי ברצונם להתחתן בשנייה שהדבר יתאפשר. לפני טקס החתונה שלהם בעיירה איזלינגטון אמר מקגריית: "אנחנו נרגשים. זה סימן להתפתחות חברתית משמעותית בבריטניה,

שההבדל החוקי בין מערכות היחסים הוסר. מעט מאוד מדינות מאפשרות לזוגות הומואים ולסביות זכויות נישואים שוות, ואנחנו סבורים שהשינוי בחוק יביא תקווה וכוח להומואים ולסביות בניגריה, אוגנדה, רוסיה, הודו ובכל מקום אחר, שבו אין להם שוויון בסיסי, והם נחשבים פושעים בשל נטייתם המינית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ