ארדואן חוגג ניצחון: האויבים שלי ישלמו את המחיר

ראש ממשלת טורקיה אמר את הדברים בנאום הניצחון של מפלגתו בבחירות המקומיות בטורקיה. המפלגה ניצחה באיסטנבול, אך הפסידה באיזמיר

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

הבחירות המקומיות בטורקיה הסתיימו בניצחון למפלגתו של ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טייפ ארדואן - מפלגת הצדק והפיתוח (AKP) - שזכתה ב-45% מהרשויות במדינה. בכך אף עלתה על ההצלחה שלה בבחירות המקומיות האחרונות ב-2009, אז זכתה ב-39% מהרשויות. הדבר מעניק אישור לשלטון ארדואן, שהמערב רואה כשנוי במחלוקת. גם בערים המרכזיות, איסטנבול ואנקרה, ניצחה מפלגת השלטון את יריבתה מהאופוזיציה, מפלגת העם הרפובליקאית (CHP).

באיסנטבול הניצחון של המועמד של ארדואן מובטח, עם 47% מהקולות מול 405 למפלגת העם הרפובליקאית. גם באנקרה, היכן שהקרב היה צמוד יותר, לאחר ספירת יותר מ-99% מהקולות התברר כי מועמד מפלגת הצדק והפיתוח קיבל לבסוף מעט יותר קולות. האופוזיציה הודיעה שתערער על התוצאות באנקרה. באיזמיר, לעומת זאת, קיבלה CHP למעלה מ-50% מהקולות, מה שמבטיח לה את הניצחון שם.

בחירות מקומיות בטורקיה לא היו אף פעם חשובות ומכריעות כל כך כמו אלה, שהתקיימו ב-81 מחוזות וב-957 אזורי בחירה, בהן מתמודדים נציגי 26 מפלגות על תפקידי ראשי עיריות, חברי מועצות, ומוכתרים. בפעם הזו, בניגוד לפעמים קודמות, על הכף מונח עתידו הפוליטי של ארדואן וכוחה של מפלגתו.

ארדואן נואם את נאום הניצחון לאחר הבחירות המקומיות באנקרהצילום: אי-אף-פי

"אני מודה לאלוהים שהעניק לי ניצחון כזה", קרא ארדואן בעצרת ניצחון באנקרה. נאום ארדואן היה מלא באזכורים לאופוזיציה ולאויביו הפוליטיים. "זוהי סטירת לחי עותומאנית לאופוזיציה", אמר והוסיף כי האויבים שלו, האחראים לפרסום הקלטות בו הוא, בני משפחתו ואנשי מפלגתו נשמעים כלוקחים חלק בשחיתות "ישלמו את המחיר". הוא סיים את הנאום במשפט "הדמוקרטיה ניצחה, החופש ניצח. המערב משתוקק לדמוקרטיה כמו שלנו". הקהל, שניצב מול המרפסת מעליה נאם, ענה לו בקריאות "טורקיה גאה בך".

אחוזי ההצבעה בבחירות אתמול (ראשון) היו גבוהים, כשתורים רבים השתרכו מחוץ לקלפיות. התוצאות מחזקות את ראש הממשלה, חיזוק לו הוא זקוק לאחר שמפלגתו היתה מעורבת בפרשת שחיתות גדולה; ולאחר שבשבועות האחרונים נקט במדיניות שהעלתה עליו את זעמם של רבים כאשר חסם את האתר טוויטר ואחר כך את יוטיוב.

המתיחות בטורקיה גוברת בצל המחאה שהתקיימה במדינה החל מהקיץ האחרון - ומגיעה לשפיכות דמים. העימות החמור ביותר סביב הבחירות התרחש אתמול בצהריים במחוז סנליפורה, שבדרום טורקיה, הקרוב לגבול עם סוריה. קרבות פרצו בין תומכי שני מועמדים יריבים בכפר - וארבעה אנשים נהרגו ולפחות 17 נוספים נפצעו. בעימות אחר במחוז הטאי הסמוך נהרגו עוד ארבעה בני אדם. סערה נוספת התרחשה כאשר שתי פעילות של ארגון המחאה הפמיניסטי פמן (FEMEN) התפרצו לתוך קלפי במחוז אוסקודר, מקום מגוריו של ארדואן. הפעילות הסירו את בגדיהן ועל גופן היה כתוב "להחרים את ארדואן".

משטרה מאבטחת את מטה הבחירות הכללי באנקרה, היוםצילום: רויטרס

התוצאות מחזקות את האפשרות שארדואן ירוץ כמועמד לנשיאות בבחירות הישירות לנשיאות העתידות להתקיים באוגוסט, לאחר ששיטת הבחירות בטורקיה שונתה. לפני הבחירות המקומיות היה נראה שארדואן יוותר על האפשרות הזו בגלל סיכון ההפסד שהיא טומנת בחובה - בהצבעה ישירה, עליו לזכות בלמעלה מ-50% מהקולות, דבר קשה במדינה מפולגת כטורקיה.

ארדואן ואנשיו שולטים בפוליטיקה הטורקית למעלה מעשור. הוא הביא את טורקיה לשגשוג כלכלי, אבל כמה מהמהלכים שלו שנויים במחלוקת. מפלגתו עלתה לשלטון בתמיכת מוסלמים רבים, שמחפשים לחזק את הדת במדינה שהפכה יותר ויותר חילונית. מפלגתו של ארדואן, שהסמל שלה הוא נורה מאירה, אימצה גישה פרגמטית לצד חיזוק הדת. אבל תדמית המפלגה התנפצה כאשר התברר עד כמה נרחבת השחיתות שאנשי המפלגה מעורבים בה. קלטות שהודלפו גרמו להתפטרותם של ארבעה שרים, שופטים ובכירים רבים אחרים, שלקחו שוחד וטייחו זאת. אחת הקלטות אף מערבת את ארדואן ומשפחתו, אבל הוא הכחיש את ההאשמות שהיא מעלה וטען שהיא זויפה על ידי תומכים של יריבו המר ביותר, פתהוללה גולן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ