הונגריה: ניצחון למפלגת השלטון בבחירות, המפלגה האנטישמית התחזקה

מפלגתו של ראש הממשלה שמרה על הרוב בפרלמנט. מנהיג "יוביק" האנטישמית, שזכתה בכ-20% מהקולות: "אנחנו המפלגה הלאומנית הגדולה ביותר באיחוד"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

מפלגת השלטון "פידס" זכתה אתמול (ראשון) בניצחון גדול , ונראה כי שמרה על רוב של שני שלישים מהמושבים בבית הנבחרים בבודפשט - כך עולה מספירת רוב קולות המצביעים במדינה. ראש הממשלה ויקטור אורבן הצהיר הלילה כי "כל הספקות והדאגות התפוגגו - ניצחנו". לדבריו, "זהו ניצחון גורף, שעדיין איננו תופסים את משמעותו במלואה. המצביעים אמרו לא לשנאה ולהתנתקות מהאיחוד האירופי".

"אחדות", הברית האלקטורלית של מפלגות האופוזיציה של המרכז-שמאל בראשות המפלגה הסוציאליסטית, זכתה בכ-24% מהקולות; המפלגה הירוקה-ליברלית LMP, עברה כנראה את אחוז החסימה, העומד על 5%. ההונגרים הצביעו לראשונה בשיטת הבחירות החדשה, שהקטינה את מספר המחוקקים מ-386 ל-199, והנהיגה שיטת הצבעה מעורבת, שעל פיה 106 חברי פרלמנט נבחרים בשיטה אזורית ו-93 נבחרים ברשימות ארציות.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן. זכה בניצחון גדול נוסףצילום: רויטרס

ניצחונה של מפלגת "פידס" היה צפוי, וסקרי דעת קהל חזו שתזכה ברוב גדול. לקראת הבחירות קיצץ אורבן האהוד בהוצאות משקי הבית במדינה, הוריד מסים ויצר מקומות עבודה. בנוסף, הוא נהנה מתקשורת אוהדת - הטלוויזיה הלאומית נמצאת תחת . הרוב המיוחד שבו זכתה המפלגה ב-2010 אפשר לאורבן לשנות את החוקה ואת חוקי הבחירות למרות מחאת האופוזיציה, מהלך שעורר מבית ומחוץ. לאחרונה דאג אורבן שבאחת מתחנות התחתית החדשות בבודפשט ייחרט שמו.

מפלגת הימין הקיצוני "" התחזקה וגרפה כ-21% מקולות המצביעים במדינה, לעומת 16% בבחירות הקודמות. מנהיג המפלגה גאבור וונה אמר הלילה כי "יוביק" היא המפלגה הלאומנית הרדיקלית החזקה באירופה, אך הביע אכזבה מהתוצאות. נשיא הקונגרס היהודי האירופי, משה קנטור, אמר כי "ההישג של יוביק, מפלגה אנטישמית במוצהר, צריך לשמש קריאת אזהרה לכל אירופה".

"יוביק" ידועה בעמדותיה האנטישמיות ובמסריה הזגעניים, בעיקר כלפי צוענים. לפני שנתיים הצהיר סגן ראש המפלגה, מרטון ג'ונג'ושי, כי כל אזרח ממוצא יהודי עלול להוות "סיכון לאומי" להונגריה בשל קשריו האפשריים עם ישראל. מאוחר יותר, הבהיר מנהיג המפלגה גאבור וונה כי מפלגתו אינה רוצה להתגרות באיש, כולל בקהילה היהודית.

גבור וונה, מנהיג מפלגת יוביק הימנית, מצביע עם בנוצילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ