גרמניה חתמה על הסכם עם אספן יצירות האמנות הגנובות כדי להשיבן ליהודים

בתוך כשנה יסתיים הליך בדיקת מקורן של 1,280 היצירות שהוחרמו מדירתו של האספן הקשיש ב-2012, שיורשה "לבקר" אותן גם בעת בדיקתן בידי הרשויות

עופר אדרת
עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת
ברלין

ממשלת גרמניה ואספן האמנות קורנליוס גורליט, שמחזיק ביצירות החשודות כי נגנבו מיהודים בידי הנאצים, חתמו על הסכם שיסדיר את השבתן ליורשיהן. לפי ההסכם, שפורסם היום (שני) בידי ממשלת גרמניה, בתוך כשנה יסתיים הליך בדיקת מקורן של 1,280 היצירות שהוחרמו מדירת האספן במינכן ב-2012. היצירות שיימצא כי שייכות לגורליט ולא נגנבו מיהודים - יושבו לו לאלתר, והיצירות שיימצא כי נגנבו מיהודים - יישארו בידי הרשויות ויושבו ליורשיהן.

במסגרת ההסכם - שגובש בהתאם ל"אמנת וושינגטון", שקבעה את הכללים לטיפול בהשבת רכוש יהודי גנוב - גורליט יוכל למנות נציג מטעמו שיצטרף לצוות של 14 המומחים, אשר בודק בימים אלה את מקורן של היצירות החשודות. פעילות הצוות תמומן בידי ממשלות גרמניה ומדינת בוואריה, שיתחלקו ביניהן בהוצאות.

ההסכם, בן ששה עמודים, הוא פרי משא ומתן שנמשך שבועות רבים בין נציגי ממשלת גרמניה, משרד המשפטים של מדינת בוואריה ועורכי דינו של גורליט (81). במקביל, ניתנה לגורליט האפשרות לבחור אם ההסכם יהיה תקף גם לגבי 238 יצירות נוספות שנמצאות בביתו בעיר זלצבורג שבאוסטריה, אשר לא הוחרמו או נבדקו בידי הרשויות עד כה. עוד נקבע כי גורליט יהיה רשאי "לבקר" את היצירות שהוחרמו מביתו גם בתקופת בדיקתן בידי הרשויות, ולשהות מעט במחיצתן.

חלק מהיצירות שנמצאו במרתפו של גורליט. עבודתו של ליברמן מימין למעלה, עבודתו של מטיס משמאל-למטה
חלק מהיצירות שנמצאו במרתפו של גורליט. עבודתו של ליברמן מימין למעלה, עבודתו של מטיס משמאל-למטה צילום: אי-אף-פי

"כל העולם נושא עיניו ושואל אילו תשובות נספק לשאלות האלה. ההסכם הזה הוא תשובה טובה", אמר שר המשפטים של בוואריה, פרופ' וינפריד באוסבק. לדבריו, ההסכם יאפשר לכבד את זכויותיהם של קורבנות המשטר הנאצי, מהם נגנבו היצירות. "גורליט תומך בפתרון מוסרי", ציין באוסבק. שרת התרבות הגרמנית, פרופ' מוניקה גריטרס, הוסיפה כי ההסכם יביא לפתרון "צודק והוגן". לדבריה, ההסכם מהווה "מסר ברור לעולם, לפיו גם לאחר 70 שנה מתוקן אי־הצדק של הנאצים".

גורליט ירש את אוסף היצירות מאביו, אספן אמנות ששיתף פעולה עם הנאצים בביזת יצירות שהיו בבעלות יהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה. לאחר שהאוסף הוחרם מביתו, בפשיטה מקרית של רשויות המס, דווח כי הוא שווה כמיליארד אירו. האוסף כולל יצירות אמנות של גדולי הציירים, בהם פיקאסו, מונה, מקס ליברמן ועוד. לאחר פרסום ראשוני של זהות חלק מהיצירות שנמצאו, הוגשו כמה תביעות להשבתן ליורשיהן. תביעות אלה נבחנות בימים אלה.

שתי יצירות בלתי מוכרות של האמן הגרמני אוטו דיקס, שאותרו בדירה במינכןצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ