אחרי כמעט 20 שנה |

ניצולי טבח סרברניצה תובעים את ממשלת הולנד

המשפחות מאשימות את כוח שמירת השלום בכישלון למנוע את הקטל. הולנד טוענת שלא יכלה לתת פקודות לכוחותיה מאחר שהיו במשימה מטעם האו"ם

אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי־פי

ממשלת הולנד דאגה בראש ובראשונה לביטחון כוחות הצבא שלה בבוסניה ולא לשלום המוסלמים בזמן , כך טענו פרקליטי קרוביהם של אלפי הקורבנות בטבח מ–1995 אתמול (שני) בבית משפט בהאג במסגרת תביעה אזרחית. הממשלה דחתה את הטענות והשיבה שלא היתה לה שליטה רשמית על כוחותיה מפני שהם השתתפו במשימה לשמירת השלום מטעם האו"ם בזמן המלחמה בבוסניה.

הדברים נאמרו במאבק המשפטי האחרון הנערך בהולנד על אודות אחריותה לטבח הגדול ביותר שידעה אירופה מאז מלחמת העולם השנייה. כ–6,000 קרובים של כ–8,000 גברים וילדים, שמצאו מקלט בסרברניצה ונטבחו על ידי הכוחות הסרביים בבוסניה ביולי 1995, מבקשים מבית המשפט להטיל על ממשלת הולנד אחריות מפני שהכוחות ההולנדיים לא הצליחו למנוע את הקטל.

המובלעת המוסלמית הקטנה היתה תחת הגנת האו"ם עד לכניסת הכוחות הבוסניים־סרביים תחת פיקודו של הגנרל . הם התגברו בקלות על כוח שמירת השלום ההולנדי, שבקשותיו לתגבורת והתקפות אוויריות לא נענו. בימים שלאחר מכן הוציאו הכוחות הבוסניים־סרביים להורג אלפי גברים וילדים לא חמושים.

אישה שאיבדה את שלושת ילדיה, בעלה ואביה בטבח, ליד קבריהם בכפר פוטוקריצילום: רויטרס

כמה מהקרובים האזינו לדיונים בבית המשפט המחוזי בהאג באמצעות תרגום סימולטני. הם ישבו מאופקים, רוב הזמן בשקט, אם כי לעתים הגיבו בכעס לדבריהם של עורכי הדין שייצגו את הממשלה. "זו הזדמנות עבור בני העם ההולנדי להכיר באחריות של הפוליטיקאים ושל החיילים שלהם ברצח העם בסרברניצה", אמרה מונירה סובאסיץ', מהארגון "אימהות סרברניצה", שהגיש את התביעה בשם האלמנות וקרובי ההרוגים. "זו גם הזדמנות למשרד ההגנה ההולנדי להשיב את הכבוד לצבא".

עורכי הדין של הקרובים דורשים פיצוי למשפחות הקורבנות, והתיק עשוי לשמש תקדים משפטי בנוגע למשימות לשמירת השלום האחרות. הפרקליט מטעם ממשלת הולנד, חרט־יאן האוצאחרס, חזר ואמר שהכוחות ההולנדים עשו ככל יכולתם ושלממשלה לא היתה כל אפשרות לתת להם פקודות. "הכוחות חבשו קסדות כחולות... הם היו תחת פיקוד ושליטה של האו"ם", אמר לשלושת השופטים. "הם עשו מה שיכלו לעשות בכוח האדם המצומצם שהיה להם. הם ניסו להגן על כמה שיותר פליטים שיכלו. זה לא הצליח, אבל לומר שהם הובילו את האנשים כצאן לטבח זה עיוות של המציאות", אמר.

משפחות הקורבנות בבית המשפט בהאגצילום: אי־אף־פי

אם יקבלו השופטים את הטענה הזאת בפסיקתם שצפויה להתקבל בהמשך השנה, לא תהיה לקרובים שום אפשרות לצעד משפטי נוסף. השופטים ההולנדים דחו בעבר ניסיון של הנשים לתבוע גם את האו"ם, על סמך הטענה כי למוסד זה יש חסינות משפטית. בשנה שעברה, בית המשפט האירופי לזכויות אדם בשטרסבורג הסכים עם פסיקה זו.

בספטמבר בשנה שעברה, בתי משפט בהולנד פסקו כי הממשלה נושאת באחריות למותם של שלושה גברים בוסנים מוסלמים שסולקו מהמתחם המוגן אל ידי הכוחות הסרביים. בשנת 2002 לאחר פרסום דו"ח שהאשים את היחידה ההולנדית ובכירים בצבא ובממשלה שלא מנעו את ההרג.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ