קרי: אם רוסיה תערער את היציבות באוקראינה היא תשלם על כך מחיר

הבית הלבן האשים כי המפגינים שהכריזו על עצמאות במחוז במזרח אוקראינה קיבלו תשלום. שר החוץ הרוסי הזהיר את קייב משימוש בכוח נגד הפעילים

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ו"הארץ"

שבועות לאחר סיפוח חצי האי קרים לרוסיה, השתלטו היום (שני) פעילים פרו־רוסים על הפרלמנט המחוזי של העיר דונייצק והכריזו על המחוז במזרח אוקראינה כ"רפובליקה העממית של דונייצק". המפגינים הודיעו כי יערכו משאל עם על הצטרפות לרוסיה ב–11 במאי וקראו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לשלוח "כוח שלום" להגן על האוכלוסייה דוברת הרוסית באזור. בתגובה להידרדרות במזרח אוקראינה, יישלחו בכירים בממשלת אוקראינה לדונייצק וכן ללוהנסק וחרקוב, שגם בהן השתלטו קבוצות פרו־רוסיות על בנייני ממשלה.

נשיא אוקראינה הזמני האשים את רוסיה כי היא מנסה לערער את היציבות בארצו, להפיל את ההנהגה "ולפרק את ארצנו". הנשיא, אולכסנדר טורצ'ינוב, הוסיף כי הכוחות האוקראיניים לאורך הגבול עם רוסיה תוגברו, וכי רוסיה מנסה לשחזר את "תסריט קרים". "לא נאפשר זאת", הוא אמר. טורצ'ינוב איים עוד על הפעילים הפרו־רוסים שהשתלטו על מבני הממשל כי "צעדים למאבק בטרור יופעלו נגד מי שירים את נשקו". בהצהרת המפגינים נאמר כי "לתושבי הרפובליקה העממית של דונייצק יש הזכות הבלעדית על הקרקע, המרחב האווירי, המים ומשאבי הטבע האחרים שבשטחה". לדבריהם, ההצהרה היא "הבסיס לאישור החוקה של הרפובליקה העממית של דונייצק".

בשיחת טלפון, הזהיר היום שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, את עמיתו הרוסי סרגיי לברוב, כי וושינגטון צופה בדאגה באירועים באוקראינה, וכי לכל צעד נוסף של מוסקבה שיערער את היציבות באזור "יהיה מחיר נוסף עבור רוסיה". קרי קרא לרוסיה להתנער פומבית מפעילותם של בדלנים ופרובוקטורים באוקראינה. השניים דנו באפשרות לכנס פגישה ישירה בימים הקרובים בין אוקראינה, רוסיה, ארה"ב והאיחוד האירופי כדי להפיג את המתחים.

המפגינים הפרו־רוסים בבניין הפרלמנט בדונייצקצילום: אי־אף־פי

לברוב השיב לקרי כי רפורמות חוקתיות באוקראינה הכרחיות על מנת לפתור את המשבר. רוסיה מעוניינת ברפורמות שיעניקו לאזורים באוקראינה סמכויות רבות יותר, וטוענת כי זכויותיהם של רוסים אתנים באוקראינה מופרות. במאמר באתר הגרדיאן, הכחיש לברוב שרוסיה מערערת את המצב באוקראינה והאשים את המערב ב"הצתה חסרת בסיס" של המתחים". באופן נפרד, הוא הזהיר את הרשויות בקייב מפני כל שימוש בכוח נגד המפגינים הפרו־רוסים.

במקביל, הזהיר הבית הלבן את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מפני תנועה גלויה או חשאית אל תוך מזרח אוקראינה. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר כי יש ראיות חזקות לכך שהמפגינים הפרו־רוסים שהשתלטו על בנייני הממשלה במזרח קיבלו תשלום, ואינם תושבים מקומיים. לדבריו, ההסלמה באוקראינה היא תוצאה של הלחץ הרוסי הגובר. הוא קרא לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין להפסיק את הניסיונות לערער את היציבות באזור ואמר כי רוסיה חייבת להסיג את כוחותיה מהגבול.

המפגינים פרצו אל בנייני הממשל אתמול בערב, תוך שהם קוראים להחרים את הבחירות העתידות להתקיים באוקראינה ב–25 במאי. כ–200 מפגינים פרצו למשרדו של המושל בעיר דונייצק, שממנה מגיע הנשיא המודח ויקטור ינוקוביץ' שנמלט מהמדינה לרוסיה. המשטרה באוקראינה מסרה כי פינתה את המפגינים ממבנה משרדים בחרקוב, אך בלוהנסק התפרצו מפגינים למבנה ביטחוני והצליחו להשתלט על כלי נשק. המשטרה חסמה את הדרכים אל תוך העיר, ומסרה כי שמונה בני אדם נפצעו במהומות.

פוטין הכריז ב–1 במארס, שבוע לאחר הדחת ינוקוביץ', כי למוסקבה שמורה הזכות לפעול צבאית באוקראינה כדי להגן על דוברי הרוסית. ארה"ב והאיחוד האירופי הטילו סנקציות חלשות על כמה בכירים רוסים בשל הסיפוח של חצי האי קרים, וכעת הם מאיימים בצעדים חריפים הרבה יותר אם החיילים הרוסים, שעשרות אלפים מהם נאספו בגבול אוקראינה, ייכנסו לחלקים נוספים במדינה.

במקביל הודיעה היום נאט"ו כי תגביל את גישתם של דיפלומטים רוסים למטה הברית בבריסל כחלק מהשהיית שיתוף הפעולה עם מוסקבה בשל סיפוח חצי האי קרים, שעליה הוכרז בשבוע שעבר. "הגישה אל מטה האו"ם תימנע מכל נציגי המשימה הרוסית בנאט"ו, מלבד השגריר הרוסי, סגנו ושני חברים מסייעים בצוות", נמסר בהצהרת נאט"ו. "אם חבר אחר בצוות הרוסי יזדקק לגישה למקום, יחולו עליו כללי מבקר רגיל - הוא יצטרך להודיע על ביקורו, להירשם ויהיה נתון לליווי במהלכו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ