ממשלת גרמניה אישרה: פנסיה רטרואקטיבית לעובדי גטאות

בתום שנים של מאבק ביורוקרטי ומשפטי, נסללה הדרך לתשלום נוסף לעשרות אלפי ניצולי שואה. הם יוכלו לקבל את הפנסיה רטרואקטיבית מ-1997

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

הממשלה הגרמנית אישרה היום (שלישי) את הצעת החוק להסדרת תשלום הפנסיה לניצולי שואה שעבדו בגטאות במלחמת העולם השנייה. לאחר אישור החוק בפרלמנט הגרמני בחודשים הקרובים, ייהנו ממנו עשרות אלפי ניצולי שואה, שעד כה לא יכלו לממש את זכותם במלואה, עקב מחסום ביורוקרטי. בהודעה שפורסמה היום על ידי משרד הרווחה הגרמני, נכתב כי מעתה, יוכלו עובדי גטאות לקבל את הפנסיה שלהם רטרואקטיבית מ-1 ביולי 1997. 

עמנואל נחשון, ציר בשגרירות ישראל בברלין, העריך לפני שנה, כי הגרמנים חייבים כ-500 מיליון אירו ל-50 אלף ניצולי שואה שעבדו בגטאות. כלומר, כ-10,000 אירו לכל אחד מהם.

"היום אנחנו לא יכולים לדמיין מה היתה המשמעות של עבודה בגטאות של הנאצים. אבל עדיין יש עשרות אלפים שסבלו מהגורל הקשה הזה", אמרה שרת הרווחה הגרמנית, אנדראה נלאס. היא הבטיחה, כי התשלום יועבר "מהר ובלי ביורוקרטיה", וסיכמה: "זה חשוב שאחרי שנים ארוכות מצאנו פתרון טוב לכולם". עוד הוסיפה, כי החוק יאושר בפרלמנט הגרמני עוד לפני פגרת הקיץ.

תופרים בגדים בגטו לודז'צילום: Zermin / Bundesarchiv

סוגיית תשלום הפנסיה לעובדי גטאות היא נושא מורכב ומסובך שידע תמורות רבות בשנים האחרונות. עד 1997 נחשבו עובדי הגטאות לעובדי כפייה, שלא זכאים לקבל פנסיה על עבודתם. בשנה זו פסק בית משפט גרמני לטובת עובדי גטו לודג' בפולין שדרשו לקבל תשלום פנסיה. ב-2002 נחקק חוק קצבת הגטו (ZRBG) שהתבסס על פסיקה זו, והעניק קצבאות בגין עבודה "שנעשתה מבחירה ותמורת תמורה בגטאות בשטחים שנכבשו על ידי הנאצים או סופחו על ידיהם".

ואולם, במהרה צצו בעיות ביישומו. רוב הבקשות לקבלת הפנסיה נדחו בידי הרשויות בגרמניה בנימוקים אבסורדיים ומסיבות בירוקרטיות. בין היתר, בתי המשפט ביקשו מהניצולים להראות תלושי משכורת ודרשו הוכחות פורמליות לכך שהם אכן עבדו במקום.

ב-2009, בית המשפט הסוציאלי הפדרלי בגרמניה הגמיש את הפרשנות למונחים "תמורה" וקבע כי גם מזון או הטבה אחרת שקיבלו עובדים עבור עבודתם בגטו תיחשב תמורה. כמו כן, הוא החליט שגם תמורה שניתנה ליודנראט במקום לעובד תיחשב כתמורה. בית המשפט גם הרחיב את ההגדרה של עבודה "מבחירה".

במקביל, לטובת ניצולי השואה התגייס שופט גרמני יאן-רוברט פון רנסה, שמתח ביקורת קשה על הרשויות, ובא לישראל במיוחד כדי לגבות עדויות מניצולי שואה שעבדו בגטאות. בזכותו, אלפי ניצולים החלו לקבל את הפנסיה שהיו זכאים לה. ואולם, מערכת המשפט, שחששה מגל תביעות, התנכלה לו והצרה את צעדיו. לאחר אישור החוק החדש, נראה כי מאבקו של השופט יישא פרי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ