אוהב ביסקוויטים, שונא זרים: עוגיפלצת בשירות הניאו-נאצים בגרמניה

אחרי שערוריות עוגת הפין וכוכבת הפורנו, הימין הקיצוני ספג מהלומה נוספת. אדם מחופש לדמות מ"רחוב סומסום" חילק לילדים חומר תעמולה ניאו-נאצי

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

127 ניאו-נאצים בגרמניה סומנו בידי הרשויות כ"מסוכנים במיוחד", 13 בלבד מתוכם הם "עושי צרות"- כך עולה מנתונים שפרסמה לאחרונה ממשלת גרמניה. דווקא שני אנשי ימין-קיצוני שלא מוזכרים ברשימה זו, נעצרו בסוף החודש שעבר. זה קרה בחצר בית ספר בעיר זנפטנברג במדינת ברנדנבורג במזרח גרמניה.

המשטרה המקומית דיווחה כי השניים, בני 31 ו-32, חילקו לתלמידים חומרי תעמולה של הימין הקיצוני. אחד מהם, שטפן לנגה, היה מחופש לעוגיפלצת ( Krümelmonster, בגרמנית) - גיבור תוכנית הטלוויזיה הפופולרית "רחוב סומסום".

אחד המורים הזמין את המשטרה, שעצרה את השניים. בחיפוש בביתם נמצאו חומרים הקושרים אותם לניאו-נאצים בגרמניה, בהם עוד חומרי תעמולה שעושים שימוש בדמות מתוכנית הילדים.

עוגיפלצת המקוריצילום: אי-פי

ואולם, מה שהעסיק יותר את התקשורת המקומית היתה השאלה: למה גייס הימין הקיצוני לשורותיו את המפלצת החביבה בעלת הפרווה הכחולה, שאוהבת לאכול עוגיות?

בירור העלה, כי אין זו הפעם הראשונה בה פעילי ימין במדינה משתמשים בדמותו של עוגיפלצת בניסיון להתחבב על ילדים. מומחים בגרמניה העריכו, כי הגיוס של עוגיפלצת למטרות תעמולה הוא נסיון נואש של הימין הקיצוני לשוות לעצמו תדמית חביבה ולא מאיימת.

דובר מטעם המשטרה המקומית אמר: "אין שום דבר מצחיק באידאולוגיה של הימין הקיצוני, מלבד העובדה שהם מנסים להפוך עצמם לטריוויאלים תוך שימוש בדמות מ'רחוב סומסום'...זה ניסיון לשוות לעצמם מראה לא מזיק ויומיומי ואולי גם משהו קצת כייפי ומרדני".

הדיווח על השימוש בעוגיפלצת בשירות הימין הקיצוני בגרמניה מצטרף לדיווחים מביכים אחרים שמעידים אולי על מצבה הנואש של הסצינה. השבוע התפטר מתפקידו מזכ"ל המפלגה הניאו-נאצית בגרמניה, פטר מרקס, בעקבות פרשה שכונתה בתקשורת הגרמנית "שערוריית עוגת הפין". במרכז הפרשה תמונה מביכה של עוגה בצורת אבר מין זכרי, אשר הוגשה למבלים במסיבה פרועה בה נכח גם מרקס.

מרקס, בן 58, הוא מספר שתיים במפלגת הימין הקיצוני הגזענית, NPD, אשר בין היתר מטיפה בגלוי לשנאת זרים ומהגרים, במיוחד מוסלמים. המפלגה לא מיוצגת בפרלמנט הגרמני (הבונדסטאג), אך יש לה כמה נציגים בפרלמנטים מקומיים ברחבי גרמניה.

בסוף פברואר השתתף מרקס במסיבה במועדון בעיר זארבריקן במדינת המחוז חבל הסאר לצד חשפניות וכוכבת הפורנו אינה גרול, שהפכה למושא שנאתם של תומכי המפלגה, לאחר שגילו כי שכבה עם שחקן שחור באחר הסרטים שלה.

תמונות מביכות של מרקס, שבדרך כלל מצולם בחליפה ועניבה, הופצו ברשת, והפכו לשיחת היום באתרים, בפורומים ובקבוצות פייסבוק ניאו-נאציות בגרמניה.תומכי המפלגה זעמו על כך שהוא פוגע בתדמית שלה, ודרשו את התפטרותו. יו"ר המפלגה, אודו פסטירס, כינה את התמונות של מרקס "דוחות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ