אחרי 101 שנים

אשה בגרמניה קיבלה מכתב בבקבוק ששלח סבה

דייגים משו מהים הבאלטי את המכתב, שנשלח על ידי הסב שמת עוד לפני שנכדתו, היום בת 62, נולדה. זהו המכתב הישן ביותר מסוג זה שהתגלה אי פעם

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

אנגלה ארדמן, תושבת ברלין בת 62, הופתעה לפני כחודש לקבל מכתב מסבה, אותו מעולם לא הכירה. "בכיתי", אמרה לסוכנות הידיעות הגרמנית, כשתיארה את "קפסולת הזמן" שהגיעה לפתע לביקור.

בתחילת החודש שעבר משה הדייג קונרד פישר בקבוק בירה מהים הבאלטי, בקרבת העיר קיל בצפון גרמניה. בתוכו הוא מצא גלויה ועליה התאריך 17 במאי 1913. 101 שנה נשמר הבקבוק הזה בים. השולח, ריצ'ארד פלאץ, ביקש מהמוצא לשלוח את הבקבוק והגלויה לכתובת בברלין: רחוב Cecilienstraße מספר 7 בשכונת טרפטו בדרום-מזרח ברלין. הוא אף הוסיף שני בולים גרמנים. תוכנו של המכתב בלתי קריא. 101 השנים בהן שהה בים מרחו את הדיו בו נכתב.

הבקבוק והמכתב הועברו לידיהם הנאמנות של אנשי המוזיאון הימי הבינלאומי בהמבורג, שהצליחו בעזרת גינאולוג לאתר קרובת משפחה של השולח: נכדתו של פלאץ. ב-13 במרץ דפק נציג מטעמם על דלת ביתה של ארדמן בברלין, ושאל אם היא קרובת משפחתו של פלאץ. משהתברר שכן, נסגר מעגל בן 101 שנים.

המכתב ולצדו הבקבוק בו התגלהצילום: המוזיאון הימי בהמבורג

"הופתעתי לגמרי", אמרה בראיון ל"שפיגל אונליין", אתר האינטרנט של המגזין הגרמני השבועי "דר שפיגל". "ידעתי עליו, אבל רק מעט. היו לנו שני אלבומי תמונות", הוסיפה. את השאר לקחה סבתה, שב-1962 עברה לגור בעיר קטנה במדינת ריינלנד-פאלץ במערב גרמניה.

פלאץ היה סבה מצד אמה. הוא נולד ב-1892 בברלין ומת ב-1946 כשהיה בן 54 בלבד. שש שנים לאחר מכן נולדה ארדמן. היא לא יודעת במה עסק למחייתו, אך סיפרה כי היה פעיל בתנועת הנוער "ואנדרפוגל", שדגלה בערכים רומנטיים כמו שיבה לטבע, אינטימיות בין החברים וסגידה למנהיג. בנוסף, מספרת ארדמן כי סבה דגל גם ב"סובלנות כלפי כל הדתות" וכי היה חבר במפלגה הסוציאל-דמוקרטית.

הדייג קונארד פישר מציג את הבקבוק שמצא, בחודש שעברצילום: אי-אף-פי

מעת לעת הוא חטא בכתיבה, ופירסם רשמים ממסעותיו תחת שם העט "רידל". בהקשר זה, פרט נוסף בביוגרפיה של הסב, פחות נעים לאוזן. בין המסמכים שלו נמצא כרטיס החבר ב"לשכת התרבות של הרייך", שבראשה עמד שר התעמולה הנאצי הידוע לשמצה, יוזף גבלס. תפקיד הלשכה היה לפקח על יצירות של אמנים ולכוון אותן. היא כללה מחלקות לפיקוח על קולנוע, תיאטרון, מוסיקה, אמנות חזותית, רדיו, עתונות, ספרות. הלשכה קבעה מי יורשה לעבוד ובאילו תנאים. אמנים שלא הורשו להצטרף ללשכה, במיוחד יהודים, היו צפויים לחרם על היצירות שלהם.

פלאץ הרבה בנסיעות ואף היתה בבעלותו סירה קטנה. "באמצע שנות ה-30 הוא נסע 1,100 ק"מ ב-15 ימים כדי לבקר ב'דויטש איילאוו', עיר הולדתה של אשתו, אלה", הוסיפה. היום נמצאת עיר זו בצפון פולין. השניים נישאו ב-1919. אולי, כך היא אומרת, השליך סבה את הבקבוק הזה באחת מנסיעותיו. ייתכן גם כי בקבוק הבירה הגיע מהעסק של אביה של אלה, שניהל מבשלת בירה.

בשבוע שעבר ביקרה ארדמן במוזיאון בהמבורג כדי לראות בעצמה את הבקבוק והמכתב. בזכות התגלית המפתיעה, היא אף חידשה את הקשר עם קרובי משפחה נשכחים, והחלה לחקור את העבר המשפחתי שלה. בת דודתה היתה בעיצומו של מחקר שורשים כשהתקבלה הבשורה על המכתב הישן. יחד הן עיינו במסמכים, מכתבים ותמונות של הסב הנשכח.

במוזיאון הימי בהמבורג אומרים כי מדובר במכתב-בבקבוק הישן ביותר שהתגלה אי פעם. "זו בטוח הפעם הראשונה שנמצא מסר כל כך ישן בבקבוק. ודאי כשהבקבוק שלם", אמר הולגר פון נויהוף מהמוזיאון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ