הבנות חדשות יכירו בזכות העובדים בצרפת לא לענות למיילים מחוץ למשרד

על-פי ההבנות אליהן הגיעו איגודי עובדים ונציגי חברות היי-טק וייעוץ, בקרוב עשרות אלפי עובדים במדינה לא יאולצו יותר לעבוד סביב השעון ללא הפסקה

לוסי מנגן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוסי מנגן, גרדיאן

במקרה שאתם עדיין לא מקנאים בצרפתים עם סגנון החיים הרגוע שלהם, המבטא המקסים והיכולת הקולקטיבית לשמור על המשקל - ייתכן שתקנאו מעכשיו: הבנות חדשות בין חברות טכנולוגיה לארגוני עובדים עשויות לאפשר בקרוב לעשרות אלפי עובדים במדינה להתנתק ממטלותיהם השוחקות בתום שעות העבודה הרשמיות במשרדים.

בהתאם להבנות שהושגו ביום שלישי האחרון בין נציגי ההנהלות של קבוצות מתחומי הייעוץ, ההנדסה והמחקר הטכנולוגי לבין איגודי עובדים בצרפת (כולל סניפים צרפתיים של גוגל, פייסבוק ודומיהם), המעסיקים הביעו נכונות להכיר בזכותם של כ-250 אלף עובדים במדינה לא לעבוד מהבית מעבר להיקף הרשמי של ימי ושעות העבודה. 

משמעות ההבנות היא, בין היתר, כי עובדים אלה לא יחוייבו לענות בכל עת ובאופן מיידי לאימיילים או מסרים אחרים מהבוסים שלהם - אפילו אם הם מקבלים אותם ישירות לסמארטפונים שלהם.

הדיונים הקדחתניים במדינה על זכות העובדים להתנתק מהעבודה, נוגעים בעיקר לעובדים עצמאיים, עמם סוכם, כנהוג במגזרים מקצועיים אלה ברחבי העולם, על מספר ימי עבודה בשנה שלא הוגדרו מראש לפי שעות.

משא ומתן בסוגיה בין איגודי העובדים לנציגי הקבוצות המסחריות החל כבר בספטמבר, האחרון, בהוראת בית המשפט שפסל לפני שנה הסכם אחר מפני שלא התייחס לעומס העבודה ולהשפעתו על שכירים אלה. היוזמה תצטרך כעת לקבל את אישורו הרשמי של משרד העבודה הצרפתי לפני שתוחל בפועל.

באתר "סלייט" הצרפתי הדגישו השבוע כי ההסכם המתגבש "רחוק מלהיות ניצחון של איגודי העובדים על המנהלים הבכירים, כפי שמקובל בקלישאות על צרפת".

בינתיים, מי שאינו כלול בהסכם ימשיך כנראה להתרוצץ מבוהל ותשוש אל מול צעדי הממשלות והתאגידים המעניקים זכויות יתר לבוסים ולבעלי מניות על חשבון זכויותיהם של העובדים השחוקים.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ