האפיפיור נגד ההתעללות בילדים: "מחויב אישית להיאבק ברוע"

פרנסיסקוס, שספג ביקורת על כך שלא נקט עמדה אמיצה בנושא, התנצל בפני נפגעי הכמרים הפדופילים, ואמר כי יש להעניש בישופים שהסתירו את המעשים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
רויטרס

יצא הערב (שישי) בהתנצלות הפומבית הראשונה שלו על "הרוע" במעשיהם של . פרשנים אומרים כי דבריו נגד התופעה היו מהקשים ביותר שהשמיע בנושא. בחודש שעבר האפיפיור הארגנטינאי צוות בכיר בכנסייה הקתולית, הכולל אדם שהיה קורבן לתקיפה מיני, כדי לנקוט עמדה תקיפה יותר נגד המעשים שביצעו כמרים במשך יותר משני עשורים.

"אני מרגיש מחויב אישית להיאבק בכל הרוע שכמה כמרים – לא מעט במספרם, אך כמובן לא ביחס לכל הכמרים שיש – מחויב לבקש אישית סליחה על הנזק שהם גרמו בהתעללותם המינית בילדים", אמר פרנסיסקוס בפני חברי הלשכה הקתולית הבינלאומית לילדים. "הכנסייה מודעת לכך, לנזק האישי, המוסרי, שביצעו כמה מחברי הכנסייה, ולא ניסוג צעד אחד לאחור ביחס לדרך ההתמודדות שלנו עם הבעיה, וביחס לעונשים שיש להטיל", הוסיף.

פרנסיסקוס שנשא דברים מאולתרים, בלי לקרוא מהכתב אמר "בדיוק להיפך, אפילו היינו תקיפים יותר. מאחר שאי אפשר להתעלל בילדים".  את דבריו, שנאמרו במקור בספרדית, תרגם שירות החדשות של רדיו הוותיקאן. מנהיג הכנסייה לא פירט אילו עונשים תטיל הכנסייה או אם יהיו מעורבות בכך גם רשויות המשפט האזרחיות. לפני חודשיים ועדת האו"ם לזכויות הילד את הוותיקאן בהתעלמות שיטתית מעשורים של התעללות ובניסיון לטייח פשעי מין.

האפיפיור פרנסיסקוס בקבלת קהל הוותיקאן, אתמולצילום: רויטרס

הביקורת שהוטחה באפיפיור על כך שלא נקט עמדה אמיצה מספיק בנושא, ולא נפגש עם קורבנות פשעי המין באיטליה ובביקור בברזיל, נחשבת לנקודה שחורה בודדת בדעת הקהל כלפיו. ב-13 החודשים מאז שנבחר להנהיג את הכנסייה, האהדה לאפיפיור זינקה באופן חד.

בתגובה לדברים מסר ארגון של קורבנות עבירות מין לשעבר, הקורא להגביר את ההגנה על ילדים ואת השקיפות בפעולות הכנסייה, כי יש להתייחס לדבריו של האפיפיור בזהירות. "אנחנו מתחננים בפני המאמינים הקתולים ברחבי העולם: אנא התרשמו ממעשים, ולא ממלים. עד שהאפיפיור יפעל בנחרצות להגנה על ילדים, היו ספקנים ועמדו על המשמר", נאמר, "אולי זו הפעם הראשונה שאפיפיור דיבר על ענישה נגד בישופים ששיתפו פעולה, אבל בזה העניין מסתכם: בדיבורים".

הכנסייה הקתולית הואשמה בהסכמה שבשתיקה להחלטותיהם של בישופים, שידעו על כמרים פדופילים והעבירו אותם מקהילה לקהילה, וכך אפשרו למעשיהם להימשך. עד כה שילמה הכנסייה כ-3 מיליארד דולר בהסדרים מחוץ לבית המשפט בארצות הברית לבדה עם קורבנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ