פרו-רוסים השתלטו על מבני ממשל במזרח אוקראינה: מפקד משטרת דונייצק התפטר

אחיזת קייב במזרח המדינה נחלשת. בערים דונייצק, לוהאנסק וסלאביאנסק לא מנעו איומי השלטון מפעילים להשתלט על מבני משטרה וממשל

רויטרס וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וניו יורק טיימס

מפקד המשטרה של העיר דונייצק שבמזרח אוקראינה הודיע היום שהוא נכנע ללחץ הפרו-רוסים ומתפטר מתפקידו. "בהתאם לדרישותיכם, אני עוזב את התפקיד", אמר קונסטנטין פוזידייב למפגינים. עד ראייה דווח לסוכנות הידיעות רויטרס שדגל אוקראינה שהתנוסס מעל מפקדת המשטרה האזורית הוסר, והוחלף בדגל הבדלנים שחור-כחול-אדום, שריד מהתקופה הסובייטית.

שר הפנים האוקראיני, ארסן אבאקוב, אמר כי התקפות הפעילים הפרו-רוסים במזרח המדינה הם ביטוי לתוקפנותה של רוסיה נגדם. השר הוסיף בהודעה שפרסם בדף הפייסבוק כי משרד ההגנה והפנים מגיבים במבצע נגד התוקפים. אבאקוב דיווח כי מוקדם יותר תקפו חמושים תחנות משטרה בערים קרמטורסק וקרסני-לימן שבמזרח המדינה.

בשעות הערב דווח שפרו-רוסים חמושים בנשק אוטומטי הקימו מחסומים על כבישים המובילים מדונייצק ומלוהאנסק לעיר סלאביאנסק, גם היא במזרח אוקראינה. עדי ראייה דיווחו לרויטרס על גברים רעולי פנים לבושים בעירוב של בגדים אזרחיים וצבאיים, שבחנו את הנוסעים במכוניות לפני שאפשרו להם לעבור את החסימות, שנבנו מצמיגים ומשקי חול. דגל רוסיה הונף מעל אחד המחסומים, ומעל אחר התנוסס דגל הבדלנים.

מפגינה פרו-רוסית בדונייצק, אתמול צילום: רויטרס

אתמול פג האולטימטום שהציבה הממשלה בקייב למתפרעים שהשתלטו על בנייני הממשל בדונייצק ובלוהאנסק להתפנות מרצון, בהבטחה כי לא יועמדו לדין. ראש ממשלת אוקראינה ארסני יצניוק נסוג בו מהאיומים לפנות בכוח את הפעילים הפרו-רוסים. בנוסף, הבטיח יצניוק לבכירים בפוליטיקה המקומית במזרח המדינה, כמו גם לבכירים בעולם העסקים, כי יקבלו סמכויות רבות יותר לניהול ענייניהם.

אולם, למרות הנסיגה של יצניוק מהאולטימטום שהוצב למתפרעים שהשתלטו על בנייני הממשלה המקומית בדונייצק, שם הכריזו על רפובליקה עצמאית, ובעיר לוהאנסק, הפעילים עצמם דחו בביטול את הצעתו. כנראה, מאחר שתאריך היעד שהוצב להם להתפנות חלף בלי סימן לכך שכוחות הממשלה מקייב מתכוונים לפנותם.

יקטרינה גובארבה, "שרת החוץ" של הרפובליקה שהוכרזה בדונייצק, אמרה לקהל הקטן, והזקן ברובו, שהתאסף מחוץ לבניין הממשל כי ממשלתו של יצניוק היא "חונטה" וחזרה על הדרישה לקיים משאל עם, שבו תינתן לתושבים אפשרות להחליט אם הם רוצים לפרוש מאוקראינה ולהצטרף לרוסיה.

בבוקר יום שבת השתלטו חמושים על מפקדת שירותי הביטחון ועל תחנת משטרה בעיר סלאביאנסק שבמזרח אוקראינה, כך אמר שר הפנים האוקראיני ארסן אבאקוב. "חמושים במדי הסוואה השתלטו על תחנת המשטרה בעיר. התגובה תהיה חריפה מאוד, מאחר שיש הבדל בין מפגינים לבין מחבלים", טען שר הפנים.

דובר מקומי של המשטרה אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי האלמונים לא הציבו דרישות, וגם לא מסר פרטים על זהותם. סלאביאנסק נמצאת במחוז דונייצק, כ-150 קילומטר מהגבול עם רוסיה. בעקבות האירועים קרא שר החוץ של אוקראינה, אנדריי דשצ'יטסיה, לרוסיה לשים קץ ל"פעולות הפרובוקטיביות" של סוכנים מטעם רוסיה, לדבריו, במזרח המדינה. דשצ'יטסיה הוסיף כי הוא שוחח בטלפון עם מקבילו הרוסי, סרגיי לברוב. רוסיה הכחישה כי היא עומדת מאחורי אירועים האחרונים.

בזמן שהמתיחות במזרח אוקראינה נמשכת, בוושינגטון החליט הממשל להטיל עוד סנקציות על רוסיה, והפעם התמקד בשישה מנהיגים בדלניים בקרים, בכיר לשעבר בממשלת אוקראינה ובחברת גז שבסיסה בקרים. הסיבה להתמקדות בהם היא חלקם בסיפוח חצי-האי לרוסיה.

"נמשיך לגבות מחיר על אלה המעורבים בהפרות הנמשכות של ריבונות אוקראינה ושל שלמותה הטריטוריאלית", מסר תת-שר האוצר האמריקאי לענייני טרור ומודיעין כלכלי, דייוויד כהן. פירוש הצעד הוא הקפאת נכסיהם של האישים הללו והטלת איסור עליהם לקיים קשרים עסקיים בארצות הברית או עם גופים ואזרחים אמריקאיים. הבוקר אמר שר האוצר עצמו, ג'ק לו, אמר כי בכוונת קבוצת המדינות המתועשות G7 לתמוך בהרחבת העיצומים על מוסקבה, אם זו תמשיך להסלים את המצב.

נראה כי הצעד האמריקאי לא הרתיע את ההנהגה המקומית בקרים, ובית הנבחרים של חצי-האי אישר חוקה חדשה אתמול, שקשרה את האזור בצורה הדוקה יותר לרוסיה לאחר הסיפוח בחודש שעבר. בחוקה נאמר כי קרים היא "חלק אינטגרלי" מהפדרציה הרוסית. המיעוט הטטרי מחה בתקיפות על אישור החוקה, מאחר שלדבריו היא מתעלמת מההבטחות שניתנו להם כי זכויות המיעוטים באזור יקבלו הגנה תחת שלטון רוסיה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ