אוקראינה תפעיל את הצבא נגד הבדלנים במזרח המדינה; רוסיה: "פקודה נפשעת"

הנשיא הזמני על מבצע נרחב להשבת השליטה בערי האזור, לאחר שלראשונה נהרגו בני אדם בחילופי אש. נקבעה ישיבת חירום של מועצת הביטחון של האו"ם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא אוקראינה הזמני אולכסנדר טורצ'ינוב הודיע הערב (ראשון) כי הצבא האוקראיני מתכנן "מבצע נרחב נגד הטרור". הכוונה היא להשתמש ביחידות הצבא כדי להיאבק בפעילים הפרו-רוסים שהשתלטו על בנייני ממשל ומשטרה בשורת ערים במזרח אוקראינה. הנשיא הציב אולטימטום נוסף לפעילים, המתבצרים בין היתר במרכזי הממשל של דונייצק, לוהאנסק וסלביאנסק, והכריז כי הם יוכלו להתפנות עד מחר בלי שיועמדו לדין.

דבריו בנאום לאומה באו לאחר חילופי האש הראשונים בין כוחות הביטחון האוקראיניים לבדלנים הפרו-רוסים במזרח, שבהם נהרגו שני בני אדם בעיר סלביאנסק - שוטר ומפגין. "דם הגיבורים האוקראינים נשפך במלחמה שמנהלת הפדרציה הרוסית נגד אוקראינה", אמר טורצ'ינוב בנאומו, "התוקפן לא הפסיק, והוא ממשך לזרוע אי-סדר במזרח המדינה". בצו שעליו חתם נכתב כי למתבצרים שהות עד מחר ב-09:00 (שעון ישראל) להתפנות.

משרד החוץ במוסקבה הגיב בתקיפות לדבריו של טורצ'ינוב והגדיר את פקודתו להשתמש בכוחות הצבא "פקודה נפשעת". בהודעה נאמר כי על מדינות המערב להשתלט על בעלי בריתן באוקראינה: "זו אחריות המערב למנוע מלחמת אזרחים באוקראינה". בהתאם לבקשת רוסיה נקבעה ישיבת חירום של מועצת הביטחון ל-03:00 (שעון ישראל).

הבוקר הודיעה אוקראינה על תחילתו של מבצע של כוחות הביטחון נגד החמושים הפרו-רוסים שהשתלטו על מבנה ממשל בעיר במזרח המדינה. שר הפנים ארסן אבקוב כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "החל המבצע נגד המחבלים בסלאביאנסק. הוא מנוהל על ידי המרכז ללוחמה בטרור של כוחות הביטחון של אוקראינה. לוחמים מכל היחידות הובאו כדי להשתתף במבצע. שאלוהים יהיה איתנו". סוכנויות הידיעות מסרו כי תושבי העיר נקראו להישאר בביתם, הרחק מחלונות. 

בהמשך עדכן אבקוב, באחת התגובות לפוסט שהעלה, על הנפגעים במבצע: "הרוגים ופצועים משני הצדדים. מהצד שלנו שוטר הרוג, וחמישה פצועים. מצד הבדלנים לא ברור כמה". עוד כתב, כי החמושים הפרו-רוסים משתמשים באזרחים כמגן אנושי. 

סוכנות הידיעות הרוסית מדווחת כי במקביל להתרחשויות בסלאביאנסק, פרו-רוסים חמושים התשלטו על בנייני עירייה בשתי ערים נוספות: מריופול, שם כאלף אנשים נכנסו לבניין והורידו את דגל אוקראינה, וינקייברו, שם דורשים החומשים משאל עם והכרה ב"רפובליקה של דונייצק".

בשבוע שעבר הזהירה מוסקבה את קייב שתפסיק את "ההכנות הצבאיות" לקראת עימות עם המפגינים, כי אלה עלולות "להוביל למלחמת אזרחים". סוכנויות הידיעות במדינה מדווחות כי בעיר נשמעים כעת חילופי אש כבדים.

אתמול השתלטו חמושים על מפקדת שירותי הביטחון ועל תחנת משטרה בעיר סלאביאנסק שבמזרח אוקראינה. בשבוע שעבר, השתלטו מתפרעים פרו-רוסים על מבנים בעיר לוהאנסק, ועל בנייני הממשלה המקומית בעיר דונייצק, שם הכריזו על רפובליקה עצמאית.

בעמוד הפייסבוק שלו כתב אבקוב: "מיהם האידיוטים ששולחים אנשים לחרקוב, שרק עברה לחיי שלום במאמצים אדירים. מיהם מפעילי הבובות שעושים זאת, בזמן שעלינו להתרכז במחוז דונבאס. מי אתם, חלאות ופרובוקטורים? אתם רוצים שוב להבעיר את חרקוב עם בקבוקי תבערה? אתם רוצים שבערב גם חרקוב, לא רק דונייצק ולוהאנסק יבערו? בשביל מי אתם עובדים, מי משתמש בכם וברגשות שלכם, חברים? תפעילו כבר את המוח, משתמשים בכם".

מסוקי צבא אוקראינה בעיר, היוםצילום: רויטרס

"ואתם, הבחורים מהמיידאן בחרקוב, למה אתם מקבלים את זה בשקט? האם הפוזה והמלחמה חשובה יותר מהשקט בעיר שלכם? או שאינכם יודעים מהו המחיר של יציבות בחרקוב. אתם יכולים לקלל ולגדף את מי שאתם רוצים, גם אותי, אך אל תאבדו את ההגיון, איננו יכולים לאבד את מזרח המדינה", הוסיף אבקוב.

סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס מדווחת כי ראש סוכנות הביון האמריקאית, ג'ון ברנן, נמצא בקייב תחת שם בדוי, וכי החלטת ממשלת אוקראינה להתחיל במתקפה נגד כוחות פרו-רוסים בסלוביאנסק הבוקר התקבלה בהמלצתו. עם זאת, לר התקבל אימות לדיווח.

שלשום פג האולטימטום הקודם שהציבה הממשלה בקייב למתפרעים שהשתלטו על בנייני הממשל להתפנות מרצון, בהבטחה כי לא יועמדו לדין. אולם, נראה כי האולטימטום לא השיג את התוצאה הרצויה מצדה של אוקראינה, וכעת, על פי הדיווחים נפתח מבצע צבאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ