ראש הסי-איי-אי ערך ביקור סודי באוקראינה להידוק שיתוף הפעולה הצבאי

התקשורת הרוסית מדווחת כי על הנגמ"שים שנכנסו לסלוביאנסק עם דגלי רוסיה יש חיילים אוקראינים שערקו, בקייב טוענים שרוסיה עומדת מאחורי זה

"הארץ" ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היום (רביעי) אושרו הדיווחים מתחילת השבוע כי ראש הסי-איי-אי האמריקאי, ג'ון ברנן, ביקר באוקראינה, בביקור סודי ואף נפגש עם בכירים בממשל אוקראינה הזמני, כך מוסר האתר האמריקאי "דיילי ביסט". על פי האתר, ייתכן שהביקור יגרום לשינוי משוואת הכוחות באוקראינה. עוד נכתב שם כי בבית הלבן שוקלים לאמץ מדיניות חדשה, במסגרתה ארה"ב תחלוק מודיעין בזמן אמת עם הממשלה הזמנית בקייב. זה יהיה שינוי משמעותי עבור אוקראינה, שנמצאת עתה בנחיתות מול הכוחות הרוסים השוהים על הגבול בין שתי המדינות ואל מול החמושים הפרו-רוסים בתוך אוקראינה.

גם ברית נאט"ו הודיעה היום שהיא תתגבר את הנוכחות הצבאית במדינות המזרחיות של הברית בתגובה להתפתחויות האחרונות באוקראינה, במסגרתן פרו-רוסים השתלטו על ערים במזרח המדינה ויש נוכחות של צבא רוסיה על הגבול. "תראו את נוכחותנו בים, באוויר וביבשה בתוך כמה ימים", אמר מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פוג ראסמוסן.

היום נכנסה שיירת נגמ"שים הנושאת את דגלי רוסיה לעיר האוקראינית סלוביאנסק. עדי ראיה סיפרו כי השיירה הגיעה מהעיר קרמוטורסק. על פי דיווחים בתקשורת הרוסית, מדובר בחיילים אוקראינים שערקו, ובתקשורת האוקראינית נאמר כי מדובר בנגמ"שים של צבא אוקראינה, שפרו-רוסים השתלטו עליהם. גם משרד הבטחון בקייב הכחיש את הדיווח הרוסי: "החיילים נשארים נאמנים", נכתב בהודעה שפירסם המשרד.

כמאה לוחמים עם מדי צבא לא מזוהים נושאים ציוד צבא מקצועי שומרים על הרכבים. חלק מהלוחמים נשאו מטולי רימונים על כתפיהם. אם הרכבים אכן נלקחו מהצבא האוקראיני, לא ברור האם הם נלקחו בכוח או בהסכמתם של חיילים אוקראינים שערקו. שתי האפשרות מעידות על עליית מדרגה בהתקפות של לוחמים המגובים על ידי רוסיה במזרח אוקראינה. כוחות חמושים פרו-רוסיים נכנסים לעיר סלוביאנסק:

אתר האינטרנט האוקראיני Tsenzor.net מסר שהלוחמים השתלטו על הרכבים בעיר השכנה קרמטורסק, היכן שהאוקראינים הנחיתו צנחנים אתמול כדי לאבטח את שדה התעופה בעיר. המפקד האוקראיני, שפיקד על המבצע, וסילי קרוטוב, הזהיר את החמושים שאם לא יוותרו על נשקם, הוא ירה בהם. 

כתבים זרים הנמצאים במזרח אוקראינה מדווחים כי מטוסי קרב ומסוקים של צבא אוקראינה חגים מעל דונייצק וערים אחרות. סוכנות הידיעות "אינטרפקס אוקראינה" דיווחה כי צבא אוקראינה חסם את הכניסות לעיר סלוביאנסק ונערך לפעילות נגד הכוחות הפרו רוסים הפועלים בעיר.

אחד מראשי המודיעין האוקראיני, ויטאלי נאיידה, הודיע היום כי בידי הסוכנות מסמכים המעידים שרוסיה תכננה ליצור שפיכות דמים באוקראינה כדי שתוכל להכניס כוחות צבאיים לשטחה, כך דווח בסוכנויות הידיעות האוקראיניות אינטרפקס אוקראינה והפראבדה האוקראינית.

"בידינו מסמכים המעידים על כוונת רוסיה להרוג 100-200 בני אדם, ולאחר שעה וחצי להכניס טנקים ונגמשים רוסיים לשטח אוקראינה", אמר נאיידה בפגישת תדרוך בקייב. נאיידה אף הוסיף כי הפעילים הפרו-רוסים הפועלים במזרח המדינה שייכים לפלוגה 45 של שירות הביטחון הרוסי, אותה פלוגה שלדבריו השתלטה על בנייני הממשלה בקרים.

נגמ"ש ועליו דגל רוסיה, היוםצילום: אי–פי

גם ראש ממשלת אוקראינה, ארסני יצניוק, האשים את רוסיה ב"ייצוא טרור", ובכך שהיא משתמשת בכוחות סמויים כדי לארגן מחאות מזויינות של בדלנים. "ממשלת רוסיה מוכרחה להפסיק מיד את פעילויות המודיעין לערעור המשטר, לגנות את הטרוריסטים, ולדרוש את שחרור הבניינים", אמר יציניוק בפגישת ממשלה בקייב הבוקר, וסייג: "כל זאת בתנאי, שהממשל במוסקבה מעוניין בייצוב המצב, דבר שאני בספק לגביו".

משרד הביטחון האוקראיני מדווח היום כי שני חיילים אוקראינים נחטפו אתמול ליד העיר לוהאנסק. בהודעה נכתב כי קצין וחייל אוקראיני שנסעו בכביש בין עירוני עצרו בצד הדרך כדי לתקן את הרכב, ונחטפו על ידי פרו רוסים. 

סוכנות הידיעות הרוסית מדווחת הבוקר כי חמושים פרו-רוסים השתלטו בלילה על בניין המנהל האזרחי בעיר נוספת, הורליבקה, הנמצאת צפונית לדונייצק. לפי דיווחים נוספים, פרו-רוסים השתלטו הבוקר על בניין הערייה בדונייצק. "חמושים במסכות נכנסו לבניין. הם נמצאים בקומה הראשונה, ואומרים לנוכחים להישאר במקומותיהם", סיפר אחד מעובדי העירייה לסוכנות הידיעות האוקראינית אוסטרו.

פרו-רוסים חוסמים נגמ"ש אוקראיני בעיר האוקראינית קרמטורסקצילום: אי-אף-פי

מפגינים פרו רוסים ממשיכים להקיף הבוקר גם את נמל התעופה בעיר קרמוטורסק, ולמנוע מהכוחות האוקראינים לעזוב. אמש השתלטו כוחות הביטחון האוקראינים על שדה תעופה קטן בעיר שנתפס על ידי אנשי מיליציה פרו-רוסית. קרמוטורסק נמצאת דרומית לעיר סלוביאנסק, 160 ק"מ מהגבול הרוסי.

שר ההגנה האוקראיני מיכאל קובל, יצא לקרמוטורסק, כך דווח בסוכנות הידועות האוקראינית. סגן ראש ממשלת אוקראינה, ויטלי ירמה, הודיע על נסיעתו של קובל: "הוא יצא לשטח, והוא ידווח משם", אמר במסיבת עיתונאים. עוד הוסיף ירמה כי נכון לעכשיו, אוקראינה לא תכריז על מצב חירום במדינה.

האיחוד האירופי נקט היום צעדים לקראת הטלת סנקציות כלכליות כבדות יותר על רוסיה, כשהודיע ל–28 המדינות החברות בו על ההשפעה הצפויה של הצעדים על כל אחת מהן. למדינות ניתן שבוע להגיב לפני שהנציבות האירופית תחל בניסוח תוכנית לסנקציות על רוסיה בתחומי אנרגיה, מימון ומסחר. המידע נמסר לכל אחד משגרירי המדינות במעטפה חתומה. עד כה, ארצות הברית והאיחוד האירופי הטילו רק סנקציות נקודתיות נגד אישים וחברות רוסיים ואוקראיניים, צעדים עליהם ליגלגה מוסקבה באופן גלוי.

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הזהיר כי אוקרינה "על סף מלחמת אזרחים". את הדברים אמר פוטין בשיחה עם קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לאחר שנשיא אוקראינה בפועל, אולכסנדר טורצ'ינוב, הכריז אתמול על תחילתו של "מבצע נגד הטרור" במזרח המדינה.

"המבצע החל הלילה בצפון אזור דונייצק. הוא יתבצע בשלבים, באופן אחראי ובדרך מתחשבת. אני מדגיש פעם נוספת: מטרת המבצעים הללו היא להגן על אזרחי אוקראינה", אמר אתמול טורצ'ינוב לפרלמנט בקייב. מחר עתידות להתחיל בז'נבה השיחות המרובעות למציאת פתרון למשבר בין קייב למוסקבה, בהשתתפות נציגי אוקראינה ורוסיה, ארה"ב והאיחוד האירופי.

הפרלמנט של מחוז טרנסניסטריה במולדובה ביקש היום להצטרף לרוסיה, כך דווח בסוכנות הרוסית אינטרפקס. המחוז לחם נגד מולדובה מלחמה קצרה ב–1992, ואף מדינה לא מכירה בו כמדינה עצמאית, אפילו לא רוסיה, אף שהיא תומכת בו מבחינה כספית וצבאית. חבר הפרלמנט וצ'יסלאב טובוך אמר היום כי "טרנסניסטריה אינה שונה מבחינה משפטית מקרים, ותהליך האיחוד מחדש עם רוסיה צריך להתרחש על פי תסריט קרים". שרת החוץ של המחוז, נינה שטנסקי, הוסיפה כי במחוז מתגוררים "מאות אלפי אזרחי רוסיה, וכמות זהה של אנשים הרואים בעצמם בני אותה מולדת". על פי דיווחי הסוכנות, נציגי הפרלמנט יצאו כבר מחר למוסקבה כדי להיפגש עם דובר הקרמלין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ