"הארץ"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הקדיש את מרבית זמנו באירוע השנתי שבו הוא עונה לשאלות גולשים מרחבי המדינה לאירועים באוקראינה. פוטין טען כי לא היתה תוכנית רוסית מוכנה מראש להשתלטות על קרים או לערערו היציבות במזרח אוקראינה. הוא הוסיף כי הוא מקווה שלא יהיה צורך להשתמש בכוח צבאי באוקראינה, אך אם יהיה צורך, הסמכות לכך בידיו. נשיא רוסיה גם כינה את מזרח אוקראינה בשם "נובורוסיה" ("רוסיה החדשה"), השם בו משתמשים האינטלקטואלים הלאומנים המקורבים לקרמלין במסגרת תוכניות ההקמה מחדש של האימפריה הרוסית שלהם.

השנה לראשונה גם תושבי חצי האי קרים השתתפו באירוע, כמו גם תושבי "האוטונומיה היהודית" שבצפון מזרח רוסיה. בהופעת אורח מפתיעה, גם אדוארד סנודן, מי שאחראי לאחת מההדלפות הגדולות בהיסטוריה של הפוליטיקה האמריקאית שקיבל מקלט מדיני ברוסיה, עלה לשידור ופנה לפוטין בשאלה.

השאלה הראשונה באירוע היתה מה דעתו של פוטין על המצב כיום באוקראינה. על כך הוא ענה: "האירועים הביאו להפיכה לא חוקתית והשתלטות על השלטון. במזרח אוקראינה האנשים חוששים לעתידם ועתיד ילדיהם. הם רואים התפרצות לאומנית. המנהיגים החדשים שמו בכלא את כל המתנגדים".

קרדיט: rt

"האנשים במזרח החלו להתחמש, הרשויות בתגובה השמיעו איומים והשתמשו בטנקים וכוח אווירי נגד העם", המשיך פוטין, "זהו פשע חמור מצדם. כדאי לחשוב איך יוצאים מהמצב ומעניקים לאנשים הזדמנות לדיאלוג אמיתי, ולא הצגה של דיאלוג. הרשויות האוקראיניות נפגשות רק עם אנשים שהם עצמם הציבו שם, לא עם העם. חשוב לשבת ולמצוא פתרון דמוקרטי, שלא כולל טנקים".

פוטין התייחס רבות במהלך ארבע שעות האירוע להיסטוריה הרוסית. "חרקוב, לוהאנסק, דונייצק וחרסון לא היו חלק מאוקראינה בתקופת האימפריה הרוסית. זו אינה אוקראינה, זו נובורוסיה. כן, הם כיום תושבי אוקראינה, אבל הם צריכים להיות מוגנים. השאלה היא מה היא הערבות הביטחונית של האנשים האלה", אמר נשיא רוסיה והוסיף כי "לא ברור" מדוע המנהיגים הסובייטים העבירו את המחוז לאוקראינה.

"כבר מאות שנים רוצים לסכסך בינינו", המשיך פוטין, "גם כוחות הצבא הלבן לא חשבו על הפרדת רוסיה ואוקראינה. קרה שאנחנו חיים במדינות שונות. לצערי, הפוליטיקה של הפילוג ממשיכה. מי שאחראי לכך הם הכוחות שחוששים מהאיחוד שלנו. תראו מה הם עשו ביוגוסלביה. פירקו אותה לחלקים כדי לשלוט. אתם יכולים לענות לבד מי עושה את זה", המשיך פוטין באותו קו.

"אתם יודעים מהי ההיסטוריה של העם הזה (האוקראיני). חלק מהם היה בפולין, חלק באימפריה האוסטרו-הונגרית. הם מעולם לא היו תושבים עם זכויות מלאות. כעת, בגלל האיחוד האירופי, הם שכחו שהם היו אנשים סוג ב' (בהיותם תחת שליטה אירופית). נובורוסיה קשורה לרוסיה בשורשים. יש להם מנטליות אחרת. כמובן שקשה להם להבין אחד את השני. אבל חשוב לעזור להם לעשות את זה. מהו תפקידנו: של שכן טוב, של קרוב משפחה? יש חשש מהגודל של רוסיה ושל העוצמה שלה. האם בעלי הברית שלנו ישמעו אותנו?".

על השאלה האם רוסיה מארגנת ומממנת את האירועים במזרח אוקראינה, ענה פוטין "אלו שטויות" ואז פירט: "אין שם שום כוחות רוסיים, לא כוחות ביטחון ולא יועצים. האנשים הורידו את המסכות כדי להוכיח זאת. הם תושבי המקום ולא יזוזו משם. תושבי האי קרים חשו איום ממשי, ולכן פנו אלינו. לא תכננו שום סיפוח או פעילות צבאית בקרים. חשבנו שיהיה דיאלוג עם אוקראינה. אבל כיוונו לכך שדוברי הרוסית לא יסבלו מאיומים ואפליה. כאשר העם בקרים חש מאוים, רק אז התחלנו לחשוב על תמיכה בקרים".

בשלב זה תושבי סבסטופול בקרים הצטרפו לשידור, מאזור הנמל בעיר. לשאלה של תושבת מסבסטופול ואחיותיה באוקראינה על עתיד קשרי הידידות והאחווה עם אוקראינה, אמר פוטין "קל יותר לשמור על קשרי ידידות במסגרת משפחה אחת, אבל גם כמדינות אנו לא נזוז לשום מקום, ובסוף אוקראינה תבין שלא יכולנו לפעול אחרת בקרים".

"אנחנו צריכים להתייחס אחד לשני בכבוד ולקבל את זכות הבחירה אחד של השני. רוסיה תמיד היתה ליד אוקראינה, וכך יישאר. רוסיה עזרה לאוקראינה במאות מיליארדי דולרים. עם הזמן נבין שיש לפעול יחד, למרות הרגשות כעת". הקהל בנמל מחא כפיים לשמע התשובה הזו וצעק "תודה" לפוטין לאחר הצהרתו של אחד הדוברים כי פוטין החזיר אותם למולדת.

לשאלה האם חיילים רוסים היו מעורבים בחצי האי קרים, ענה פוטין: "לא הסתרתי בשיחות עם מנהיגים בינלאומיים שהיינו צריכים לנקוט במאמצים כדי שהמצב בקרים לא ייראה כמו המצב במזרח אוקראינה עכשיו. לכן, כמובן שחיילנו עמדו מאחורי תושבי קרים, ועשו זאת באופן מאורגן ומקצועי. אחרת, לא ניתן היה לקיים משאל עם פתוח" .

דמיטרי קיסלוב, שמונה באחרונה לעמוד בראש סוכנויות החדשות הממלכתיות, ישב גם הוא באולפן. הוא אמר כי הוא מרגיש שברית נאט"ו גדלה כגידול סרטני שפותח את פיו כדי לבלוע את אוקראינה. הוא סיפר כי הוא אישית חש חנק מהלחץ ושאל את פוטין מהו הגבול האדום להתרחבות נאט"ו, ומי יגדיר אותו. פוטין השיב לו: "תיארת את זה באופן ציורי, אך אין מה לחשוש. אחרי איחוד גרמניה אמרו לנו שלא תהיה התרחבות נאט"ו. אבל זה נמשך משם למדינות הבלטיות. אנו חוששים שהגבולות מתרחבים לכיוון שלנו, וזה מצריך צעדים גם מצדנו".

"גם ההחלטה בקרים היתה קשורה לנאט"ו, לא רק לתמיכה בתושבי קרים", המשיך פוטין, "חשנו כי אם לא נעשה דבר, הם יגררו גם את אוקראינה לנאט"ו, וכוחות נאט"ו יהיו בסבסטופול. רוסיה תידחק מהים השחור, מאזור חשוב מאוד, בו קבורים עצמות רוסים. לא מדובר במערכת הגנה, זאת התקפה. אנו נעשה הכול כדי לשמור על ביטחון העם הרוסי".

אחת משאלות הגולשים עסקה גם לרגשות הלאומנים שהתחזקו ברוסיה מאז החלו העימותים באוקראינה. "האם חשוב שהחינוך ברוסיה יהיה צבאי, ושיוקמו בתי ספר צבאיים במקום ממשלתיים, כדי שהילדים ילמדו לאהוב את המולדת?", נשאל פוטין. לכך ענה נשיא רוסיה כי נכון לעכשיו אין צורך בחקיקה בנושא, "אבל זוהי מגמה נכונה. אנחנו עוד נשקול את זה בעתיד, ונתמוך בצורה זו של למידה, במיוחד לילדים ממשפחות חד הוריות".

האירוע, בו פוטין עונה לשאלות, טלפונים, ומסרונים שנשלחים לקרמלין, נערך לראשונה בשנת 2001. השידורים התחילו ב-12 זמן מוסקבה (11 זמן ישראל). משך האירוע הוארך עם השנים - בעוד האירוע הראשון נמשך חצי שעה, האירוע אשתקד נמשך כמעט חמש שעות וזה הנוכחי התפרש על פני ארבע שעות. לא ניכרו סימני עייפות על פוטין, והוא ענה על כל השאלות בהרחבה תוך שהוא שוזר בדיחות בתשובותיו.

כך למשל, על השאלה מה דעתו על נשיאת אוקראינה לשעבר, יוליה טימושנקו, אמר פוטין כי הוא מוכן לעבוד איתה בעתיד. "אני מכיר את טימושנקו, ואפילו שהיא אמרה שיש להרוג רוסים בפצצת אטום, זה כנראה היה ברגע של התמוטטות עצבים". לשאלה אם רוסיה מתכוונת לבקש לצרף אליה את אלסקה, שארה"ב חכרה מרוסיה למאה שנה ב-1867, פוטין אמר כי הוא שמע שמכנים את אלסקה "אייס-קרים" (מלשון חצי האי קרים), אך למרות שאלסקה נמכרה בזול, הוא אינו מעוניין בה. כשתושבי כפר במחוז חאברובסק, שנותרו חסרי בית אחרי שיטפון, פנו לפוטין בבקשה לעזור בשליחת רכבים לשיקום הכפר, פוטין אמר: "מה אתם צריכים מכוניות, כשאין לכם כבישים?". צילום מסך מהרגע בו פוטין צוחק על תושבי הכפר בשידור חי:

סנודן, שעלה בשידור ישיר לקראת סוף האירוע, שאל את פוטין אם לרוסיה יש תוכניות מעקב אחרי אזרחים המקבילות לאלה האמריקאיות שנחשפו במסמכים אותם הדליף.

לאחר שפוטין ביקש שיתרגמו לו את השאלה, שכן הוא "לא מבין אנגלית אמריקאית", פוטין ענה לו: "אדון סנודן, אתה סוכן לשעבר ואני הייתי בעבר קשור למודיעין. היו לנו מעקבים אחרי האינטרנט והטלפון, זה מצריך קבלת אישור מהשופט, ולכן אין לנו מעקב המוני. אנו מאמינים שכוחות הביטחון צריכים להשתמש בשיטות עכשוויות, ואנו עושים זאת, אבל אנחנו לא מרשים לעצמנו מעקב כה המוני. גם אין לנו את הכסף של ארה"ב. תודה לאל, אצלנו כוחות הביטחון נמצאים במעקב חמור, ופעילותם מוגבלת בחוק".

האירוע, חלק מרכזי ממכונת התעמולה של הקרמלין, כלל כמה חלקים שעשויים להידמות משונים לצופים הזרים. בין השאר עבר השידור אל "מחוז האוטונומיה היהודית" שעל הגבול עם סין. קבוצת תושבים שאיבדה את כל רכושם בשיטפון שפקד את האזור לאחרונה אמרו בשידור כי הם חוששים לביטחונם וביקשו לבנות סכר במקום. פוטין ענה להם שהוא מבין את הצורך בסכר ברמה יותר גבוהה. "יש להקים את הישובים במקום גבוה ולא מסוכן", הוא ממשיך, "נחקור ונבנה מחדש". תושב הכפר סיפר כי תושבי האיזור, במיוחד הצעירים, עוזבים את הכפרים. פוטין הסביר כי בהתאם לתוכנית הקיימת באזור, התושבים יכולים לקבל מימון לבניית בית או לבחור אם לקבל במקום פיצוי כספי ולעבור למקום אחר במדינה, וכי לא ניתן למנוע מהצעירים לעזוב את האזור.

תושבי "מחוז האוטונומיה היהודית" פונים לפוטין צילום: צילום מסך מתוך השידור הישיר בערוץ RT

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ