קייב מושיטה יד: מציעה שינויים חוקתיים לטובת דוברי הרוסית

ממשלת אוקראינה הזמנית הציעה למחוזות המזרח מעמד ייחודי לשפה הרוסית ויתר סמכויות לממשל המקומי. הבדלנים דחו את ההסכם שגיבשו המערב ורוסיה

ד-פ-א ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א ורויטרס

ההנהגה הזמנית של אוקראינה מציעה הערב (שישי) שינויים חוקתיים, שנועדו לתת מענה לדרישות הבדלנים הפרו-רוסים במזרח המדינה. בין היתר, מדובר בהענקת מעמד מיוחד לשפה הרוסית, לצד השפה האוקראינית, כמו גם מתן משקל רב יותר לממשל המקומי בנושאי התקציב והמיסוי.

"ממשלת אוקראינה מוכנה לרפורמה חוקתית מקיפה מבחינה חברתית, שתחזק את כוחם של המחוזות השונים", אמרו ראש הממשלה ארסני יצניוק והנשיא אולכסנדר טורצ'ינוב בהצהרה. מדובר בהצעה הנדיבה ביותר מצדה של קייב בניסיון לפתור את המשבר מול רוסיה ומול הפעילים הפרו-רוסים, שהשתלטו על שורת ערים במזרח אוקראינה, שברובו דובר רוסית.

שני המנהיגים הופיעו זה לצד זה בהודעה טלוויזיונית וקראו לאחדות לאומית. הם דחקו בצדדים השונים, הפרו-רוסי והאנטי-רוסי, להימנע ממעשי אלימות. טורצ'ינוב הזכיר את כניסת חג הפסחא ביום ראשון כדבר מאחד את אזרחי אוקראינה: "אנו קוראים לכל האזרחים להושיט יד זה לזה ולהימנע מפעולות קיצוניות ומדברי שנאה".

מפגין פרו-רוסי, היום בדונייצקצילום: רויטרס

הדברים הללו כוונו, כנראה, לבדלנים החמושים במזרח המדינה שהודיעו מוקדם יותר היום כי ההסכם הבינלאומי שגובש בין המערב לרוסיה אינו מחייב אותם, וכי אין הם מתכוונים להתפנות ממבני הממשל והמשטרה שהם תפסו עד שהממשלה בקייב תתפטר. ההסכם, ששותפות לו אוקראינה, רוסיה, האיחוד האירופי וארצות הברית ונחתם בז'נבה אתמול, נראה כסיכוי הטוב ביותר להוריד את מפלס המתיחות. לפי ההסכם, על הארגונים החמושים להניח את נשקם ולפנות את המבנים, את הרחובות ואת הכיכרות שעליהם השתלטו, ובתמורה התחייבו מדינות המערב להשהות את סבבי הסנקציות הבאים על רוסיה.

כיום מיליוני אוקראינים, שרבים מהם לא רואים את עצמים רוסים מבחינה אתנית, מדברים בכל זאת רוסית כשפה ראשונה, ונהנים מהזכות להשתמש בה למטרות רשמיות באזורים במדינה שבהם דוברי הרוסית הם הרוב. החוקה הנוכחית מעניקה הגנות מסוימות לרוסית ולשפות אחרות, אך רואה באוקראינית השפה היחידה של המדינה. דוברי רוסית רבים חששו כי עם הדחת ויקטור ינוקוביץ', הנשיא לשעבר הפרו-רוסי, ייפגעו האינטרסים שלהם, בייחוד לאחר שהלאומנים האוקראינים ניסו לבטל את הזכויות הקיימות.

ראש הממשלה האוקראיני ארסניי יצניוקצילום: רויטרס

הנשיא טורצ'ינוב הביע אכזבה מכך שהפרלמנט לא הצליח היום לאשר פה אחד את טיוטת ההצעה לרפורמות. דובר "מפלגת האזורים", מפלגת השלטון הקודמת שבסיס כוחה במזרח, אמר כי ההצעות לא עומדות בדרישות דובר הרוסית. המפלגה רוצה שלרוסית יהיה מעמד שווה לאוקראינית. בדבריו של טורצ'ינוב הוא השתמש בביטוי "אוקראינה שלמה" – ביטוי המשקף את ההבטחה לביזור סמכויות למחוזות, אך תוך כדי דחייה של הדרישה לעבור למבנה ממשל פדרלי, כפי שדורשים במזרח המדינה ובמוסקבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ