אנדרו היגינס, מייקל גורדן ואנדרו קריימר, ניו יורק טיימס

במשך שבועיים עברו יחידות צבא מקצועייות מסתוריות, חמושות לעילא, מעיר לעיר באוקראינה והשתלטו על מבני ממשל. ה"גברים הירוקים", כך כונו החמושים, התסיסו את הציבור ועוררו מחאה בדלנית שהתפשטה במהירות בכל מזרח המדינה. הקרמלין הכחיש בתוקף את מעורבותו בדבר בכל פעם שקייב והמערב האשימו שרוסיה מנסה לפלוש לאוקראינה באופן הדרגתי.

אך תצלומים ותיאורים של חיילי היחידות הללו, שפורסמו על ידי משרד החוץ האמריקאי, מצביעים על כך שרבים מאותם גברים אכן מגיעים משורות הצבא והמודיעין של רוסיה. הם נשאו ציוד זהה לזה שנשאו יחידות המבצעים המיוחדים של רוסיה שהיו מעורבות בסיפוח חצי האי קרים בפברואר. כמה מהגברים שצולמו באוקראינה זוהו בתמונות אחרות של יחידות צבא רוסיות, שצולמו במקומות אחרים.

משרד הביטחון של אוקראינה זיהה את אחד הגברים הירוקים כאיגור איבנוביץ' סטרלקוב, איש המודיעין הרוסי. סטרלקוב, כך נמסר, הוא בעל עבר כסוכן סמוי של אגף המודיעין הראשי של המטכ"ל הרוסי. בפברואר ובמארס השנה הוא נצפה פועל בקרים, ובאחרונה בעיר סלוביאנסק שבמזרח אוקראינה ובסביבותיה.

"יש הסכמה רחבה של הקהילה הבינלאומית בכל הנוגע לקשר בין רוסיה לכמה מהחמושים הקיצונים במזרח אוקראינה. התצלומים שהוצגו על ידי האוקראינים בשבוע שעבר מעניקים לכך משנה תוקף, ולכן חזרו נציגי ארה"ב ואישרו את הדברים", אמרה ביום ראשון ג'ן סאקי, דוברת משרד החוץ האמריקאי.

מעורבותה של רוסיה במתרחש במזרח אוקראינה היא חלק מרכזי בהסכם שנחתם ביום חמישי בז'נבה, בשיחות שהתקיימו בין נציגי רוסיה, אוקראינה, ארה"ב ואירופה. נציגי ארה"ב אמרו שרוסיה תיחשב אחראית לפינוי משרדי הממשלה במזרח אוקראינה, וכי עלולות להינקט נגדה סנקציות נוספות אם לא תעמוד בתנאי ההסכם.

מפקד כוחות ברית נאט״ו, הגנרל האמריקאי פיליפ ברידלאב, האשים בשבוע שעבר את רוסיה ב״תכנון, ארגון והנחיית הביצוע״ של המבצע במזרח אוקראינה. ברידלאב כתב במאמר שפרסם בבלוג הרשמי שלו באתר נאט"ו כי ״קשה להעלות על הדעת שקבוצות של חמושים במסכות צצו לפתע מתוך אוכלוסיית אוקראינה המזרחית והחלו בהשתלטות שיטתית על מתקנים ממשלתיים. קשה להעלות על הדעת, כי זה פשוט לא נכון. מה שקורה במזרח אוקראינה הוא מבצע צבאי מתוכנן ומאורגן היטב, המבוצע להערכתנו בהכוונת רוסיה״.

תושבים מקומיים מצטלמים עם אחד החמושים הפרו-רוסים מחוץ למשרד ראש העיר בסלוביאנסקצילום: רויטרס

עם זאת, הקרמלין עומד על כך שכוחות צבא רוסיה אינם מעורבים בהתרחשויות וכי סטרלקוב הוא דמות שאינה קיימת. "זו שטות גמורה", אמר הנשיא פוטין ביום חמישי בראיון בטלוויזיה הרוסית. "אין יחידות רוסיות, כוחות מיוחדים או מדריכים במזרח אוקראינה". פעילים פרו-רוסים שהשתלטו על משרדי ממשלה בלפחות עשר ערים במזרח אוקראינה מכחישים שקיבלו סיוע מחיילים ואנשי מודיעין רוסים.

ואולם רוסיה נוהגת להסוות את זהותם של כוחות הצבא שלה, כדי להמנע מגינוי בינלאומי. זו אסטרטגיה ידועה, אותה פיתחה בשנות הסכסוך במדינות ברית המועצות לשעבר, כך ציינו גורמים רשמיים בארה"ב ובאוקראינה. ג'ון שינדלר, קצין ריגול נגדי בסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב, מכנה זאת "לוחמה מיוחדת". "שילוב של ריגול, פעילות חתרנית ואפילו סוגים של טרור, שמטרתם להשיג יעדים פוליטיים מבלי לנהל מלחמה מהסוג המקובל", אמר.

שינדלר ציין במאמר שכתב בשנה שעברה, ובו טבע את המונח, שרוסיה מצטיינת בסוג זה של לוחמה מיוחדת. בשנת 1994, במלחמה הראשונה שניהלה אחרי קריסת ברית המועצות, כדי להשתלט מחדש על צ'צ'ניה המתמרדת, שלחה לשם שיירה של משוריינים עמוסים בחיילים רוסים שהתחזו לצ'צ'נים אוהדי רוסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ