אי-פי

הכפר הספרדי הקטנטן קסטריו מטאחודיוס, שמשמעות שמו היא "להרוג יהודים", יערוך משאל בחודש הבא, במטרה להחליט אם לשנות את השם שפוגע באורחים ומביך את התושבים, כך אמר היום (שלישי) ראש העירייה, לורנסו רודריגז פרז.

56 תושבי הכפר שנמצאים ברשימת הבוחרים יישאלו ב-25 במאי אם הם רוצים להשאיר את השם, או לשנותו לגרסה דומה אך פחות פוגענית של השם, כפי שנקרא הכפר בעבר. מחקרים היסטוריים הצביעו על כך ששמו המקורי של הכפר הוא קסטריו מוטא דה חודיוס, שמשמעותו "יהודי הגבעה". השם מתוארך משנת 1035, אז נהרגו 66 יהודים בעיר סמוכה, ואלה שהצליחו לברוח, התיישבו על הגבעה.

התיעוד המוקדם ביותר שנמצא לשינוי השם ל"להרוג יהודים" הוא משנת 1627, יותר ממאה שנה אחרי שמשפחת המלוכה הספרדית ציוותה על יהודי ספרד לעזוב את המדינה או להמיר את דתם לקתולית, או שיועלו על המוקד בשנת 1492 - תקופת האינקוויזיציה הספרדית.

על אף שיהודים נהרגו באזור, חוקרים מאמינים ששם הכפר הנוכחי מקורו בתושבים יהודים שהמירו את דתם, ורצו לשכנע את הספרדים שהם נגד יהודים, סיפר ראש העירייה רודריגז. אחרים מאמינים שמוצא השם הפוגעני הוא בסך הכל פליטת קולמוס.

"ישנם הרבה סיפורים על אנשים מכאן שנסעו לישראל עם דרכון שכתוב בו 'מטאחודיוס', והיו נבוכים להראות אותו", אמר רודריגז, "אחרים, כשנשאלים מהיכן הם, מסתפקים בלומר 'קסטריו'".

כיום לא חיים יהודים בכפר, אבל ראש העירייה אומר כי לרבים מהתושבים שורשים יהודיים. הסמל הרשמי של הכפר כולל מגן-דוד.

סמל הכפר קסטריו מטאחודיוס

מוקדם יותר השנה התנצלה ספרד על גירוש היהודים משטחה, והציעה לצאצאיהם אזרחות ספרדית.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ