פקחים בינ"ל נחטפו במזרח אוקראינה; המערב ירחיב את הסנקציות

הבדלנים הפרו-רוסים בסלוביאנסק טענו כי בקבוצת הפקחים היה "מרגל אוקראיני". ארה"ב: מטוסים רוסיים חדרו למרחב האווירי האוקראיני ביממה האחרונה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מנהיגי מדינות G7 הסכימו הבוקר (שבת) להרחיב במהירות את הסנקציות על אישים ברוסיה בגלל חלקם במשבר באוקראינה. ברקע הדברים עומדת חטיפתם של פקחים בינלאומיים בידי בדלנים פרו-רוסים בעיר סלוביאנסק שבמזרח אוקראינה בטענה כי מצאו מרגל אוקראיני בקרבם. רשתות החדשות ברוסיה דיווחו כי מוסקבה תנקוט בכל הצעדים האפשריים לשחרור הפקחים החטופים.

במקביל, כלי תקשורת אמריקאיים דיווחו בהסתמך על הפנטגון כי מטוסי קרב רוסיים חדרו ביממה האחרונה למרחב האווירי של אוקראינה כמה פעמים. בדיווחים נאמר כי המעקב אחר הטיסות נעשה בסמוך לגבול עם רוסיה. מטרת הגיחות הללו אינה ברורה, וההערכות הן שמדובר בהפגנת עוצמה מצד מוסקבה או בחינה של מערך המכ"ם האוקראיני.

ארצות הברית צפויה להציג את צעדי העונשין החדשים ביום שני הקרוב לכל המוקדם. בכיר אמריקאי אמר כי כל אחת משבע המדינות המתועשות תחליט אילו עיצומים ממוקדים לאמץ, ובעוד שחברות הארגון יתאמו את הצעדים ביניהן, הם לא יהיו זהים בהכרח.

שוטר אוקראיני, ומאחוריו חיילים אוקראינים על משוריין ליד סלוביאנסקצילום: אי-אף-פי

הסנקציות החדשות נועדו להעניש את מוסקבה על כך שלא עמדה בחלקה בהסכם שהושג בז'נבה, שמטרתו היתה להוריד את מפלס המתיחות במשבר במזרח אוקראינה, כך נאמר בהודעת ארגון G7 שפרסם הבית הלבן. "בגלל הדחיפות להבטיח את האפשרות להצבעה דמוקרטית, מוצלחת ושקטה בבחירות לנשיאות אוקראינה בחודש הבא, התחייבנו לפעול באופן בהול להרחיב את העיצומים הממוקדים ואת הצעדים להגדיל את המחיר הנגבה על פעולותיה של רוסיה", נכתב הודעה.

כמו בסבבים הקודמים של הסנקציות, צעדי העונשין יתמקדו ב"אישים או גופים רוסיים". מקור המעורה בנושא אמר כי הרשימה האמריקאית צפויה לכלול את "עושי דברו" של הנשיא ולדימיר פוטין. בפעמים הקודמות הוטלו עיצומים על מקורביו של פוטין, בהם האדם שכונה "הבנקאי האישי" שלו, וראש הסגל הנשיאותי בקרמלין.

בינתיים, במזרח אוקראינה הפקחים הבינלומיים עדיין בידי הבדלנים הפרו-רוסים. "הם איתנו בסלוביאנסק", אמר אמש ראש העיר בפועל של העיר ויאצ'סלב פונומריוב לרויטרס מול בניין המשטרה, שם לטענת הממשלה בקייב מוחזקים הפקחים. הכוחות הפרו-רוסיים מחזיקים גם בכמה עיתונאים, אף שאתמול שחררו עיתונאי אמריקאי-ישראלי, שהיה בידיהם.

"איני יודע מה היה המצב, אבל נאמר לי שבתוך קבוצת הפקחים היה עובד של המטה הכללי החשאי של קייב. אנשים באים לכאן כפקחים ומביאים עמם מרגל אמיתי: אין זה ראוי", הוסיף פונומריוב. סלוביאנסק (או סלביאנסק בהגייה הרוסית) היא עיר שבה מתגוררים 130 אלף איש, ובשבועיים האחרונים היתה בשליטת הבדלנים הפרו-רוסים, המתנגדים לשלטון המרכזי מקייב מאז הדחת הנשיא ויקטור ינוקוביץ'.

חמוש פרו רוסי בסלוביאנסק, ליד הבניין שבו מוחזקים הפקחים שנחטפוצילום: רויטרס

כמו כן, במקביל להתפתחויות הללו ניסו אתמול חיילים אוקראינים להמשיך במאמצים לסלק את החמושים הפרו-רוסים מסלוביאנסק. לדבריהם, הם מנהלים מצור מלא על העיר. משרד ההגנה האוקראיני טען כי אחד ממסוקיו נפגע מאש רקטות והתפוצץ בעודו בשדה תעופה ליד העיר. סרטונים של פיצוצים הועלו לרשתות החברתיות, ואחד הדיווחים היה כי מדובר במסוק תובלה מדגם Mi-8.

הפקחים עובדים עבור הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה (OSCE), שמקום מושבו בווינה, וחשש הוא שחטיפתם תגביר את דאגת המערב מהיעדר שלטון החוק במזרח אוקראינה ומהשלטון השרירותי של הבדלנים באזור. ייתכן גם שהדבר יביא להגברת הלחץ הכלכלי של המערב על מוסקבה, שאותה הם מאשימים בתמיכה במיליציות.

הקרמלין הכחיש עד כה כי התערב בנעשה באזור דובר הרוסית. שר החוץ השוודי קרל בילדט כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מודאג מאוד מכך שנחטפו פקחים של הארגון במזרח אוקראינה, בהם שוודי אחד. יש לשחררם באופן מיידי".

מוקדם יותר הודיע משרד החוץ של גרמניה כי לא הצליח ליצור קשר עם קבוצת הפקחים שבסלוביאנסק, שאותה מובילים שלושה חיילים גרמנים. במשלחת גם מתורגמן גרמני ומשקיפים צבאיים מצ'כיה, מפולין, משוודיה ומדנמרק.

משרד הפנים האוקראיני מסר כי יחד עמם נעצרו גם חמישה חיילים אוקראינים שליוו אותם. "מתנהלות שיחות עם נציגי הכוחות הפרו-רוסיים. הם סירבו לשחרר את בני הערובה בנימוק שהם רוצים לדבר עם 'הגופים המוסמכים' של הפדרציה הרוסית", נאמר בהודעה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ