אוקראינה: המשקיפים המוחזקים על ידי פרו-רוסים דיברו במסיבת עיתונאים

המשקיפים, מלווים בבדלנים חמושים: "מתייחסים אלינו כאורחים", הערב שוחרר אחד מהם בשל מצבו הבריאותי. 3 קצינים אוקראינים נשבו היום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שמונת המשקיפים הבינלאומיים המוחזקים על ידי פרו-רוסים במזרח אוקראינה הופיעו היום (ראשון) במסיבת עיתונאים שערכו הבדלנים. הפקחים הצהירו שמצבם טוב, אך עדיין לא ידוע מתי ישוחררו.

קולונל אקסל שניידר מגרמניה, שדיבר במסיבת העיתונאים מטעם המשקיפים השבויים, הדגיש שהם היו במשימה דיפלומטית, תחת חסותו של הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה (OSCE) כשנעצרו ביום שישי, ואינם מרגלים של נאט"ו, כפי שטענו חוטפיהם.  

המשקיפים, שנראו לחוצים, נכנסו להיכל העירייה בסלוביאנסק שם נערכה מסיבת העיתונאים, כשהם מלווים בחמושים לבושים בבגדי הסוואה, שליוו אותם גם החוצה בסיומה. עם זאת, שניידר אמר כי מתייחסים אליהם יפה ככל הניתן, בהתחשב בנסיבות.

"ראש העיר נתן לנו את הגנתו, והוא מתייחס אלינו כאל אורחיו", אמר שניידר לעיתונאים בסלוביאנסק, "אני יכול לומר שמילתו היא מילה של כבוד. לא נגעו בנו", הוסיף. שניידר אמר כי אין לו מידע בנוגע למתי ישוחררו, וכי זה עניין דיפלומטי. בנוסף לשלושת הקצינים והמתורגמן הגרמני, בקבוצה קצינים גם מפולין, שבדיה, דנמרק וצ'כיה.

במסיבת העיתונאים אמר הקולונל הגרמני אמר כי הוא מבין שראש העיר שמינו הפרו-רוסים, ויאצ'סלב פונומריוב, יכול להשתמש בפקחים הבינלאומיים כקלף מיקוח. "הנוכחות שלנו כאן בסלוביאנסק היא ללא ספק כלי פוליטי עבור מקבלי ההחלטות באזור", אמר שניידר, "הגיוני בעיניו של פונומריוב שהוא יכול להשתמש בנו כדי להציג את עמדותיו".

כתבת של סוכנות הידיעות רויטרס שנמצת מחוץ לבניין העירייה בסולביאנסק דיווחה כי הערב יצא אחד המשקיפים מהבניין, כשהוא מלווה בשלושה שומרים לא חמושים, נכנס לג'יפ של OSCE  ועזב את המקום. סטלה קורושבה, דוברת של ראש העיר בפועל, אמרה שהמשקיף הוא בעל אזרחות שבדית. "יש לו סוכרת, ולכן החלטנו לשחרר אותו", אמרה לכתבים. כשנשאלה אם הוא המשקיף היחיד שישתחרר היום, ענתה: "כן".

ראש העיר בפועל של סלוביאנסק (מימין), ושניים מהמשקיפים במסיבת העיתונאים היוםצילום: אי-אף-פי

פונומריוב אמר אתמול כי ייתכן שהמשקיפים האירופים ישוחררו בעסקה לחילופי שבויים, תמורת הפעילים הפרו-רוסים בעצורים בקייב. ראש העיר סירב לפרט כמה עיתונאים ופעילים אוקראינים כוחותיו מחזיקים בנוסף, אך רמז שמדובר בכמה עשרות.

היום שבו המורדים בסלוביאנסק שלושה קצינים של שירות הביטחון האוקראיני. איגור סטרלקוב, שהזדהה כמפקד כוחות המורדים החמושים, אמר כי השלושה היו במהלך משימה שמטרתה ללכוד את מנהיגי הפרו-רוסים, כנשבו בעצמם.

בהודעה רשמית אישר השירות החשאי האוקראיני כי הקצינים נעצרו על-ידי חמושים, ומסר כי השלושה נשלחו לעצור אזרח רוסי החשוד במעורבות ברצח חבר פרלמנט אוקראיני.

הממשלה בקייב ומדינות המערב מאשימות את רוסיה בשימוש בכוחות מוסווים לעידוד המתח במזרח אוקראינה, שם כוחות פרו-רוסים השתלטו על תחנות משטרה ומבני ממשל בעשר ערים לפחות.

מנהיגי מדינות הג'י-7 הסכימו אתמול להרחיב במהירות את הסנקציות על אישים ברוסיה בגלל חלקם במשבר באוקראינה. ארצות הברית צפויה להציג את צעדי העונשין החדשים מחר. בכיר אמריקאי אמר כי כל אחת משבע המדינות המתועשות תחליט אילו עיצומים ממוקדים לאמץ, ובעוד שחברות הארגון יתאמו את הצעדים ביניהן, הם לא יהיו זהים בהכרח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ