שר ההגנה הרוסי שוחח עם מקבילו האמריקאי על המצב באוקראינה

סרגיי שויגו אמר כי רוסיה מוכנה למגעים שיביאו להפחתת המתיחות. ארה"ב ואירופה הרחיבו את הסנקציות על רוסיה, וראש העיר היהודי של חרקוב נורה

אי-פי, "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, "הארץ"

שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו שוחח הערב (שני) עם מקבילו האמריקאי צ'אק הייגל, ואמר לו כי רוסיה מוכנה להיות בקשר עם כל הצדדים במטרה להפחית את המתיחות באוקראינה, כך דיווחו סוכנויות הידיעות הרוסיות. שויגו אמר כי ישנה עליה חסרת תקדים בפעילות צבאית של כוחות נאט"ו וארצות הברית סמוך לגבולות רוסיה, וקרא להייגל "לסייע למתן את הרטוריקה". לדבריו הכוחות הרוסיים שביצעו תרגילים סמוך לגבול אוקראינה בשבוע שעבר, צעד שמשך ביקורת מהמערב, שבו לעמדותיהם הרגילות. 

הדברים באים לאחר יממה מתוחה, במהלכה הרחיבו ארה"ב והאיחוד האירופי את הסנקציות המוטלות על בכירים רוסים, וחמושים פרו-רוסים השתלטו על בניין העירייה ותחנת המשטרה בעיר נוספת במזרח אוקראינה. בשעות הבוקר אושפז ראש העיר היהודי של חרקוב, במזרח אוקראינה, לאחר ניסיון התנקשות בחייו. גנדיי קרנס נורה בגבו בזמן שרכב על אופניים בפארק בעיר ומיד הובהל למיון.

"קרנס נורה בסביבות השעה 12:00 ונמצא בטיפול נמרץ, הרופאים נאבקים על חייו", מסרה דוברת העירייה, טטיאנה גרוזינסקיה, לסוכנות אינטרפקס אוקראינה. לאחר הניתוח שעבר, נמסר כי מצבו יציב, אך הסכנה לחייו טרם חלפה.

גנדיי קרנס עונד את הסמל הפרו-רוסיצילום: אי–פי

פרו-רוסים טוענים כי פרו-אוקראינים הם שירו בו, והפרו-אוקראינים טוענים את ההיפך. קרנס היה מקורב לנשיא האוקראיני המודח ויקטור ינוקוביץ', ואולם לאחר ההדחה הביע תמיכה בממשלה החדשה, אבל נאמנותו אליה נותרה בספק. בחודש שעבר, קרנס נחקר על ידי משרד הפנים האוקראיני בעקבות מספר התבטאויות פרו-רוסיות.

בעימותים קודמים בחרקוב ניסה קרנס לפשר בין שני הצדדים, אבל הוא גם נוהג לענוד את הסמל הפרו-רוסי על מקטורנו. ב-17 במארס הוא אמר במהלך ישיבה של מועצת העיר כי קיבל עשרות איומים על חייו ועל חיי משפחתו. הוא האשים את שר הפנים האוקראיני, ארסן אבאקוב - שהיה בעבר מושל מחוז חרקוב - כמי שעומד מאחורי האיומים. לפני שנבחר לראשות העיר ב-2010, היה קרנס אחד מראשי הפשע המאורגן באזור חרקוב, טענה שהוא עצמו מכחיש. הוא גם נכלא בעבר בעקבות הרשעה בגניבה והונאה, אישומים שלדבריו "הומצאו באופן חלקי" על ידי אויביו.

במקביל נפצעו היום כמה בני אדם כשרימוני הלם התפוצצו במצעד תמיכה באחדות אוקראינה בעיר המזרחית דונייצק, המוחזקת על ידי בדלנים. כתב של סוכנות רויטרס דיווח כי לפחות חמישה בני אדם סבלו מפגיעות, לאחר שבדלנים פרו-רוסים ניסו להפריע לצעדה של כ-2,000 איש המתנגדים להתקוממות החמושה במזרח.

בעקבות האירועים באוקראינה, נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע היום כי ארצו תטיל סנקציות נוספות נגד רוסיה, במטרה להדק את הלחץ נגד נשיאה ולדימיר פוטין. הסנקציות החדשות הוטלו על 7 בכירים בממשל ועל 17 חברות רוסיות, כולם קשורים לפוטין באופן מסוים, זאת בתגובה לפרובוקציות-לכאורה של מוסקבה במזרח אוקראינה. בין האישים עליהם יוטלו העיצומים נמצאים איגור סצ'ין, נשיא ענקית הנפט רוזפנט, ובכיר הפרלמנט הרוסי אלכסיי פושקוב.

אובמה, היום בפיליפיניםצילום: אי–פי

אובמה אמר כי הסנקציות נועדו לפגוע בייצוא הטכנולוגי לתעשייה הביטחונית ברוסיה. "המטרה היא לא לפגוע בפוטין אישית", אמר אובמה. "המטרה היא לשנות את מאזן השיקולים שלו, בהתייחס לאיך הפעולות הנוכחיות בהן הוא מעורב עשויות ליצור השפעה שלילית על הכלכלה הרוסית בטווח הארוך". אובמה הודיע על הסנקציות במסיבת עיתונאים בפיליפינים, היעד האחרון במסעו באסיה. עם זאת, אובמה הודה כי "אנחנו לא יודעים עדיין אם זה (הסנקציות) הולך לעבוד".

סגן שר החוץ של רוסיה, סרגיי ריבקוב, הביע היום את שאט נפשו מהכרזתה של ארה"ב על הסנקציות הנוספות ואמר כי רוסיה תגיב באופן "שיהיו לו השלכות מכאיבות על וושינגטון". לדבריו "כל מילה בהצהרת הבית הלבן מאשרת שארצות הברית איבדה לחלוטין קשר עם המציאות ומובילה לקראת הידרדרות של המשבר". במקביל קבוצת וולגה הרוסית, הנכללת בסנקציות החדשות, אמרה כי צעדיה של וושינגטון "נובעים ממניעים פוליטיים".

גורמים רשמיים בבית הלבן אמרו כי החליטו בשבוע שעבר על סבב נוסף של סנקציות לאחר שהגיעו למסקנה כי רוסיה לא עמדה בהתחייבויותיה לפי ההסכם עליו חתמו המעצמות בז'נבה להרגעת הרוחות באוקראינה. ארה"ב המתינה ביישום הסנקציות במטרה לתאם את צעדיה עם האיחוד האירופי, שהכריז גם הוא על סנקציות נוספות נגד רוסיה. לפי החלטת הממשלות האירופיות, הקפאת נכסים ואיסור נסיעה יוטלו על 15 אישים נוספים. שמות הנכללים ברשימה החדשה יתפרסמו מחר. 

ההסכם הכושל בז'נבה קרא למוסקבה להשתמש בהשפעתה כדי להביא לנסיגת החמושים הפרו-רוסים ממבני ממשל במזרח אוקראינה. מאז ההסכם, לא רק שהחמושים לא עזבו את המבנים, אלא שהם גם הגבירו את הפרובוקציות, ובימים האחרונים אף חטפו משקיפים צבאיים אירופים.

במקביל, הבוקר השתלטו חמושים פרו-רוסים על בניין העירייה ותחנת המשטרה בעיר נוספת במזרח אוקראינה - העיר התעשייתית קוסטיאנטיניבקה, צפונית לדונייצק, בה גרים 100 אלף תושבים. בתקשורת הרוסית והאוקראינית דווח כי חמושים פרצו לתחנת המשטרה ומנעו מהעובדים להיכנס. מאוחר יותר השתלטו החמושים גם על בניין העירייה הסמוך. עוד נודע כי משטרת חרקוב עצרה 13 בדלנים פרו-רוסים בעקבות אימות אלים שפרץ אתמול בערב בין מפגינים בעד אחדות אוקראינה לבין חמושים פרו-רוסים.

בשבוע שעבר, נמצאה בעיר סלביאנסק גופתו של חבר מועצת העיר ולדימיר ריבקוב, שהתנגד לפעילותם של בדלנים פרו-רוסים שהשתלטו על העיר. לצד גופתו של חבר המועצה נמצאה גם גופתו של סטודנט מקומי, והיום הרשויות משו מהנהר העובר בעיר גופה של גבר נוסף, שעל פי המשטרה האוקראינית נחטף ונרצח על ידי הבדלנים הפרו-רוסים יחד עם חבר המועצה.

אינטרפקס אוקראינה מדווחת גם כי הבדלנים הפרו-רוסים שהשתלטו על בניין העירייה בסלביאנסק מחזיקים 40 שבויים. "בידינו נתונים כי בסלביאנסק נמצאים כיום 40 חטופים", אמרה דוברת שירות הביטחון האוקראיני, מרינה אוסטפנקו, בתדרוך בקייב. הדוברת הוסיפה כי בין השבויים נמצאים שבעת הפקחים הבינלאומיים ושלושת החיילים האוקראינים שנחטפו השבוע, וכי עד כה החוטפים לא הציגו דרישות.

בנוסף, נשיא אוקראינה אלכסנדר טורצ'ינוב חתם הבוקר על חוק שעבר לפני כשבוע בפרלמנט האוקראיני, המגדיר את חצי האי קרים והעיר סבסטופול כ"שטח כבוש זמנית". כחלק מהחוק, אזרחי אוקראינה הגרים בחצי האי קרים יכולים להיכנס לשטח אוקראינה באופן חופשי עם הצגת האזרחות, והם זכאים לפנסיה, ביטוח לאומי ודמי אבטלה על פי החוק האוקראיני.

חברי הפרלמנט אף הצביעו כי האחריות על נזק כלכלי והפרות זכויות האדם באזור כתוצאה מכיבוש האזור חלה על רוסיה וכי ממשלת אוקראינה אינה מכירה במעמד החוקי של אזרחות רוסית שנכפתה על תושבי האזור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ