המועמדים לנשיאות הנציבות האירופית בעימות טלוויזיוני ראשון

ארבעת המתמודדים המרכזיים להחלפת חוזה מנואל ברוסו הציגו פערים משמעותיים בעימות שהתמקד בכלכלה, ובניסיון לפנות למצביעים הצעירים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ארבעה המתמודדים המרכזיים לנשיאות הנציבות האירופית, הזרוע הביצועית של האיחוד האירופי, השתתפו הערב (שני) בעימות טלוויזיוני ראשון מסוגו, בעוד האיחוד מנסה לשמור על חשיבותו ולהגביר את שקיפותו הציבורית. אף על פי שאזרחי האיחוד לא בוחרים באופן ישיר את חברי הנציבות, העימות שנערך על ידי נציגי ארבע הקבוצות הגדולות ביותר בפרלמנט האירופי הציג בפני המצביעים את העמדות הפוליטיות המרכזיות לקראת הבחירות לפרלמנט האירופי שייערכו במאי. למפלגה שתנצח בבחירות יהיו הסיכויים הגבוהים ביותר למנות מועמד מטעמה לתפקיד.

הפוליטיקאים הציגו הבדלי מדיניות משמעותיים בעימות, שהתמקד בכלכלת היבשת המאוששת ממשבר, וכן בסוגיות של חינוך ותעסוקה, נושאים המשמעותיים עבור המצביעים הצעירים. "אני מתמודד למען אירופה שתיצור עבודות וצמיחה מבלי לבזבז כספים שאין לנו", אמר ז'אן־קלוד יונקר, ראש ממשלת לוקסמבורג לשעבר, המייצג את מפלגת העם האירופית המרכז־ימנית, שלפי הסקרים מובילה על הסוציאל דמוקרטים מהמרכז־שמאל. "אין לי תוכנית צנע. אני בעד הוצאות ציבוריות מתונות משום שאין צמיחה ללא מימון ציבורי", אמר יונקר, בן 59, שעמד בראש קבוצת שרי האוצר של האיחוד האירופי במהלך שנות המשבר.

נשיא הפרלמנט האירופי מרטין שולץ מהמרכז־שמאל, בן 58, מבקר בוטה של צעדי הצנע, טען כי יש להוציא סכומים רבים יותר על סיוע לצעירים למצוא עבודה - מסר שהידהד בקרב הקהל הצעיר באוניברסיטת מאסטריכט בהולנד, בה נערך העימות. לדבריו כתוצאה מקיצוצים תקציביים רחבים, "דור שלם של האיחוד האירופי נמצא בסכנה בעקבות משבר שאנשים לא אחראיים גרמו. אני רוצה לשנות את אירופה לכיוון אחר", אמר.

המועמדים לנשיאות הנציבות - מימין: ז'אן־קלוד יונקר, סקה קלר, מרטין שולץ וגאי ורהופסטדט צילום: רויטרס

בעימות השתתפו גם גאי ורהופסטדט, ראש ממשלת בלגיה לשעבר בן ה–61 המייצג את הליברלים, וסקה קלר, בת 32, המתמודדת האישה היחידה המייצגת את הירוקים. אלכסיס ציפראס, פוליטיקאי יווני ומועמד השמאל הקיצוני, סירב להשתתף בעימות. היורש לנשיא הנציבות, חוזה מנואל ברוסו הפורטוגזי מהמרכז־ימין, ימונה על ידי האיחוד האירופי ויאושר על ידי הפרלמנט האירופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ