ג'רי אדמס, מנהיג שין פיין, נעצר בחשד למעורבות ברצח בצפון אירלנד ב-72'

אדמס עומד בראש הזרוע הפוליטית לשעבר של איי-אר-אי, והוביל את הקתולים לפיוס ההיסטורי. זהו חלק מפרשה ידועה, שבה נחטפה ונרצחה אם לעשרה

גרדיאן ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן ו"הארץ"

ג'רי אדמס, מנהיג המפלגה הקתולית האירית והצפון אירית "שין פיין", שהיה מחותמי "הסכם יום שישי הטוב" ב-1998, נעצר אמש בחשד שהיה מעורב ברצח ידוע לשמצה בשנות ה-70. כך התפרסם הלילה (רביעי) בבריטניה.

בהודעה של המשטרה בצפון אירלנד נאמר רק כי גבר בן 65 נעצר ונחקר בחשד למעורבות בחטיפתה של ג'ין מקונוויל וברציחתה ב-1972. הרצח הוא אחד המקרים הידועים של "הצרות" (The Troubles), התקופה של האלימות ההדדית בצפון אירלנד בין הקתולים והפרוטסטנטים.

מרטין מקגינס, איש מפלגתו, המנהיג את הצלע הקתולית בממשל המשותף בבלפסט, טען כי מדובר במעצר פוליטי שחשף "צד אפל" בכוח השיטור בצפון אירלנד. מקגינס, שהיה חבר בהנהגת האיי־אר־אי, טען שזהו ניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות המקומיות שייערכו בעוד שלושה שבועות.

ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון הכחיש את הטענות שנשמעו מהמחנה הקתולי בבלפסט והדגיש כי "לא היתה כל התערבות פוליטית" בחקירת המשטרה. פיטר רובינסון, ראש הממשלה המקומית של צפון אירלנד, המנהיג את הצלע הפרוטסטנטית בממשל המשותף, השיב לעמיתו לממשלה: "היתה זו הטיה פוליטית בכוח השיטור אילו ג'רי אדמס לא היה נעצר".

ג'רי אדמס, מנהיג מפלגת שין פייןצילום: רויטרס

אדמס, שהסגיר את עצמו לרשויות לבקשתן, נעצר לפי חוק הטרור הבריטי שעבר בשנת 2000, המאפשר לרשויות לעצור אדם ל–28 יום לפני תחילת הליך האישום נגדו בבית המשפט. אפשר להחזיקו 48 שעות במעצר לפני הבאתו להארכת מעצר בפני שופט.

מחתרת הקתולית איי-אר-אי הודו ב-2007 כי אנשיה חטפו ורצחו את מקונוויל, אלמנה ואם ל-10 ילדים, מאחר שלטענתם היא מסרה מידע על המחתרת לרשויות הבריטיות. מקונוויל נחטפה באיומי אקדח מול ילדיה ממש לפני חג המולד ב-1972, ומאוחר יותר "הועלמה". גופתה נמצאה בחוף ים בשטח אירלנד ב-2003. 

אדמס מנהיג זה שנים רבות את "שין פיין", שהיתה ידועה כזרוע הפוליטית של איי-אר-אי, ומאז נהפכה למפלגה פוליטית לגיטימית. יש הטוענים כי הוא היה חלק ממועצת הצללים שהנהיגה את המחתרת. הוא היה מחותמי "הסכם יום השישי הטוב" ב-1998 שהביא לסיום האלימות בצפון אירלנד ומחותמי הסכם סנט אנדרוז מ-2006, שבזכותו הוחזר הפרלמנט המקומי בבלפסט והוקמה ממשלה משותפת לקתולים ולפרוטסטנטים.

כיום "שין פיין", הנחשבת לסמן הימני במחנה הרפובליקאי הקורא לאיחוד צפון אירלנד עם אירלנד, היא המפלגה השנייה בגודלה בצפון. היא שותפה בממשלה בהנהגת המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית (DUP) - הסמן הימני במחנה הפרוטסנטנטי והמפלגה הגדולה ביותר בחבל הארץ הבריטי. באירלנד עצמה המפלגה נחשבת מפלגת שמאל, ובסקרים כיום זוכה לאהדה רבה ונמצאת במרוץ משולש מול שתי המפלגות הגדולות המסורתיות - שלושתן זוכות ליותר מ-20% בסקרים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ