אוקראינה גירשה משטחה את הנספח הצבאי הרוסי

לטענת קייב, הנספח עסק בפעילות מודיעינית. בסלוביאנסק החלו מגעים לשחרור הפקחים הבינלאומיים השבויים ושני חיילים אוקראינים שהוחזקו שם שוחררו

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
רויטרס ו"הארץ"

אוקראינה הודיעה היום (חמישי) כי עצרה את הנספח הצבאי של רוסיה בקייב בחשד שהוא מרגל עבור מוסקבה, ודרשה ממנו לעזוב את המדינה. הבדלנים הפרו-רוסים ממשיכים בביצור שליטתם במזרח אוקראינה ואמש השתלטו על בניין מועצה בעיר נוספת במזרח, אחרי פעולה דומה בעיירה אחרת בבוקר. הפעילים בסלוביאנסק נושאים ונותנים עם קייב על שחרור בני הערובה שבידיהם.

בהצהרה שפרסם משרד החוץ האוקראיני אמש, נאמר כי גורם דיפלומטי נעצר לאחר שעסק "בפעולות מודיעין": "הכרזנו על הנספח כאישיות לא רצויה בשל מעשיו, שאינם מתאימים למעמדו הדיפלומטי".

שלשום פורסם כי שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי טען בפגישה סגורה, שהתקיימה ביום שישי האחרון ובמהלכה הוקלט (בין היתר אמר שם שישראל עלולה להיהפך למדינת אפרטהייד), כי קהילת המודיעין האמריקאית מחזיקה בהקלטות של בדלנים פרו-רוסים עם מפעיליהם הממשלתיים ברוסיה. בכך סיפק קרי עוד הוכחה לכאורה על הקשר בין רוסיה לבין פעילות הבדלנים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה.

עצרת 1 במאי בלוהאנסק, היוםצילום: רויטרס

האתר "דיילי ביסט" דיווח כי בידי ארה"ב הוכחות שהקרמלין מפעיל רשת מרגלים במזרח אוקראינה. בהקלטה של קרי הוא אמר: "המודיעין מפיק שיחות מוקלטות של אנשי ביון, שמקבלים פקודות ממוסקבה, וכולם יכולים להבדיל בין המבטאים, הביטויים והשפה. כולנו יודעים מי נותן את ההוראות, וכולנו יודעים מאיפה הן באות".

הבדלנים הרוסים שהשתלטו על העיר סלוביאנסק הודיעו הבוקר כי החלו במגעים עם קייב לשחרור הפקחים הבינלאומיים שנחטפו בשבוע שעבר. מנהיג המליציה הפרו-רוסית בעיר, ויצ'אסלאב פונומריוב, המכנה את עצמו "ראש העיר של העם", אמר לסוכנות הידיעות אינטרפקס כי הפקחים "כמובן, רוצים לחזור הביתה, ואנחנו מנהלים מגעים בנושא עם השלטונות בקייב".

אחד הפקחים, אזרח שוודי, כבר שוחרר כי סבל מסוכרת, אך לדברי פונומריוב, ששת הפקחים האחרים נמצאים עדיין בשבי הבדלנים. פונומריוב הוסיף כי בינתיים, הכוחות הפרו-רוסיים בלוהאנסק נערכים להשתתף בהפגנת 1 במאי בעיר.

נשיא אוקראינה, אלכסנדר טורצ'ינובצילום: אי–פי

מאוחר יותר דווח בסוכנות אינטרפקס כי הבדלנים החמושים בסלוביאנסק שיחררו שניים משלושת החיילים האוקראינים שנחטפו יחד עם הפקחים הבינלאומיים. נציג הבדלנים אמר לסוכנות כי החיילים שוחררו בעסקה לחילופי שבויים בתמורה לחמושים פרו-רוסים שנעצרו על ידי משטרת אוקראינה. המספר המדויק של השבויים המוחזקים בבניין כוחות הביטחון האוקראיני הכבוש בעיר אינו ידוע, וחלק מההערכות מדברות על כמה עשרות שבויים.

אתמול בערב חמושים פרו-רוסים השתלטו על בניין המועצה בעיר אלצ'בסק במזרח המדינה, לאחר השתלטות על בניין המועצה בעיר הורליבקה בשעות הבוקר. אלצ'בסק, בה מתגוררים 100 אלף תושבים, נמצאת מערבית לעיר לוהאנסק, וידועה במפעל לעיבוד מתכות בעיר. כ-30 פרו-רוסים השתלטו על בניין המועצה בעיר והחליפו את דגל אוקראינה בדגל העיר אלצ'בסק, כך דווח ברדיו אירופה החופשית. ראש ועדת הפיקוח על הבחירות המקומיות, אלכסיי סבטיקוב, אמר לסוכנות כי ההשתלטות עברה ללא אלימות, וכי הפרו-רוסים לא היו חמושים.

אתמול הודה נשיא אוקראינה הזמני אלכסנדר טורצ'ינוב כוחות הביטחון האוקראינים איבדו שליטה על שני מחוזות במזרח המדינה, מחוז דונייצק ומחוז לוהאנסק, וכי אוקראינה נערכת לפלישה רוסית.

"אני רוצה להגיד את האמת, נכון להיום כוחות הביטחון אינם יכולים להשתלט על המצב בשני המחוזות. הכוחות המקומיים חסרי ישע, וכמה מהיחידות האלה מסייעות ואף עובדות עם הטרוריסטים", אמר הנשיא בישיבה עם כוחות הביטחון ונציגי המחוזות, כפי שדווח באתר פראבדה האוקראיני. עוד אמר הנשיא כי "אחוז גדול מהאוכלוסיה, שנפלו בפח של התעמולה הרוסית, תומכים בטרוריסטים", מה שמקשה על פעילות החיילים האוקראינים באזור".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ