הקתולים בצפון אירלנד: "קושרים" במשטרה אחראים למעצר ג'רי אדמס

מעצרו של מנהיג "שין פיין", בעבר הזרוע הפוליטית של האיי-אר-אי, הוארך ב-48 שעות. תומכיו מתעקשים כי המנהיג החשוד ברצח מ-72' נעצר ממניעים פוליטיים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

מעצרו של ג'רי אדמס, מנהיג מפלגת שין פיין, הוארך אתמול (שישי) ב-48 שעות נוספות. הוא חשוד במעורבות ברצח מ–1972. מפלגתו של אדמס טוענת שהמשטרה בצפון אירלנד מנסה להשפיע על הבחירות המקומיות והבחירות לפרלמנט האירופי שייערכו החודש.

אדמס, בן 65, עצור באגף לפשעים חמורים בכלא אנטרים, כ-30 ק"מ מצפון־מזרח לבלפסט. הוא מכחיש טענות שהעלו חברים לדרך שכבר אינם בחיים, שהיה לו חלק במעשה הרצח של ג'ין מקונוויל, אלמנה ואם לעשרה ילדים, ובקבורתה החשאית.

בניגוד לסגן מנהיג המפלגה, מרטין מקגינס, תמיד הכחיש אדמס חברות בצבא האירי הרפובליקאי (איי־אר־אי), אם כי עמיתים לשעבר אומרים שהיה מפקד במחתרת הקתולית במערב בלפסט. אדמס תרם רבות לחתימת הסכם "יום שישי הטוב" מ–1998, ששם קץ למלחמה של המחתרת בבריטניה והביא להקמת ממשלה משותפת עם המפלגות הפרוטסטנטיות.

סגן ראש ממשלת צפון אירלנד מרטין מקגינס מ"שין פיין", על רקע דיוקנו של ג'רי אדמסצילום: אי-אף-פי

כיום אדמס חבר בפרלמנט האירי, והמפלגה זוכה לאהדה רבה ברפובליקה האירית, ומנסה לטפח תדמית חדשה ושמאלנית, רחוקה משורשיה כשופר הזרוע הצבאית. לפי הסקרים האחרונים לפני המעצר, שלושה שבועות לפני הבחירות, שין פיין היתה אמורה לראשונה לזכות במושב בפרלמנט האירופי ממחוזות הבחירה של אירלנד. בזירה המקומית, המפלגה נמצאת במקום השני בפער קטן ממפלגת פינֶה גייל, המפלגה הגדולה במדינה.

מקגינס האשים קבוצה בתוך משטרת צפון אירלנד שהיא מתערבת בפוליטיקה. "במשטרה יש קבוצת קושרים בעלי סדר יום שלילי והרסני הן לתהליך השלום והן לשין פיין", אמר מקגינס.

"אמרתי שלתזמון של מעצרו של ג'רי אדמס יש מניע פוליטי, בקשת המשטרה להאריך את מעצרו רק מאשרתזאת", הוסיף.

אמנם התגובה למעצרו של אדמס היתה מתונה עד כה, אך מקגינס מתריע ששין פיין עלולה לבטל את תמיכתה בשיטור באזור, אם יוגש כתב אישום נגד אדמס. בד בבד קרא מקגינס לתומכים באיחוד צפון אירלנד עם הרפובליקה בדרום לשמור על קור רוחם.

בעלי תפקידים בבריטניה, באירלנד ובצפון אירלנד, ובהם ראש ממשלת אירלנד, אנדה קני, מכחישים שפעולת המשטרה קשורה קשר כלשהו לפוליטיקה. שר המשפטים של צפון אירלנד, דיוויד פורד, ציין שבארבע השנים שהוא מכהן בתפקידו לא ראה כל ראיה ל"פעילות משטרתי על בסיס פוליטי", אך לעומת זאת ראה "הרבה הוכחות שפוליטיקאים מרקעים שונים מבקשים להתערב בפעילות המשטרה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ