לחימה במזרח אוקראינה |

יותר מ-30 הרוגים בקרבות בין הממשלה לבדלנים

חילופי אש בכמה מוקדים בסלוביאנסק; המורדים הפילו מסוק אוקראיני; רוסיה מוכנה לסבב שיחות בינלאומי נוסף, בתנאי שיכללו את הבדלנים הפרו-רוסים

ד-פ-א ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א ואי-פי

שר החוץ הרוסי סרגי לברוב אמר היום (שלישי) שהוא מוכן לסבב שיחות בינלאומיות נוסף כדי להפיג את המתיחות באוקראינה, רק אם השיחות יכללו את המורדים הפרו-רוסים ממזרח ודרום אוקריאנה. האוקראינים מצידם הגיבו כי אין מקום לבדלנים סביב שולחן הדיונים. לברוב דרש גם כי צבא אוקראינה וכוחות הביטחון יפסיקו לאלתר את ההתקפה האלימה כלפי מעוזים של הבדלנים.

הדברים פורסמו בעקבות האלימות הגואה באוקראינה. משרד הפנים האוקראיני מסר אתמול כי ארבעה שוטרים נהרגו ועוד 30 נפצעו בחילופי אש עם פעילים פרו-רוסים בעיר סלוביאנסק, שבמזרח המדינה. כמו כן, מסר שר הפנים האוקראיני ארסן אבקוב כי יותר מ-30 פעילים פרו-רוסים נהרגו. מנגד, דווח כי פעילים פרו-רוסים הפילו אתמול מסוק אוקראיני ליד סלובינאסק.

זהו חלק מניסיון תקיף יותר של קייב להחזיר לעצמה את השליטה באזורים הבדלניים במזרח המדינה ובדרומה. סלוביאנסק, שבה מתגוררים כ-12 אלף איש, היא לב ההתקוממות נגד הממשלה המרכזית בקייב, שהחלה לאחר הדחת הנשיא ויקטור ינוקוביץ'.

בהודעה באתר משרד הפנים לא נמסרו פרטים מדויקים על הקרבות. אולם, בהודעה נפרדת נאמר כי כוחות הביטחון האוקראיניים החלו ב"מבצע מלחמה בטרור" היום נגד הכוחות הבדלניים, שמספרם כ-800. כתבים בשטח דיווחו כי נשמעו באזור קולות ירי וכמה פיצוצים. שר הפנים של אוקראינה ארסן אבקוב מסר כי הבדלנים פרסו כלי נשק בקוטר גדול ומרגמות וכי יש נפגשים בשני הצדדים.

מהצד הפרו-רוסי אמרו כי יש נפגעים, אך מספרם אינו ברור לחלוטין לפי שעה, אך אחת מהן היא צעירה בת 20 שנהרגה מכדור תועה. הבדלנים העריכו כי מספרם עולה על 20. שני הצדדים הודיעו כי הלחימה מתרחשת בכמה מוקדים ברחבי העיר. כתב זר מסר כי ראה ארבעה אמבולנסים לפחות מבהילים פצועים לבית החולים בעיר. למרות מספר הנפגעים הגבוה טען נציג של כוחות המורדים בפני כתב של סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס כי הבדלנים הצליחו למנוע "לאחר לחימה קשה" מכוחות הממשלה להיכנס לעיר.

במקביל להתפתחויות בסלוביאנסק, נמסר כי ממשלת אוקראינה גם שלחה כוחות עילית להשליט את מרותה בעיר אודסה, שבדרום המדינה. אודסה נותרה בשבועות האחרונים שלווה באופן יחסי עד ש-46 בני אדם נהרגו בה במהומות שפרצו בין פעילים פרו-רוסים ופרו-אוקראינים. בין היתר, הוצת מבנה ממשל בעיר. אתמול שחררו פעילים פרו-רוסים 67 עצורים, כנראה בשיתוף פעולה של המשטרה המקומית.

משרד הפנים בקייב הודיע כי לעיר נשלחו כוחות של המשמר הלאומי, כוח עילית שהורכב לאחרונה, כדי לשמור על סמכות הממשלה בעיר. כמו כן, שר הפנים אבקוב אמר כי בכוונתו להגיע לאודסה, השוכנת על חוף הים השחור. בהודעה נאמר כי 42 מהעצורים במהומות הועברו למחוז סמוך לחקירה.

אתמול התכנסו פעילים פרו-רוסים להלווייתו של ויאצ'סלב מארקין, חבר פרלמנט אזורי שנהרג, שהיה ידוע בדבריו הפומביים נגד הממשלה בקייב. הם כינו אותו גיבור ונשבעו לנקום את מותו. "קייב לא שולטת במצב המדינה. קייב שולטת רק במחצית מאוקראינה", טען דמיטרי שייקו, גבר בן 32, שענד את הסרט השחור-כתום של ג'ורג' הקדוש, סמל בולט של המחאה הפרו-רוסית, "אפילו באודסה הם לא מצליחים לשמור על הסדר, מה שאומר שאנחנו נחזיר את הסדר בעצמנו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ