מעצרו של ג'רי אדמס ושחרורו מאיימים להבעיר את צפון אירלנד

המנהיג הקתולי נעצר בחשד לרצח מ-72', ואז שוחרר. הצעד הראשון הכעיס את הקתולים, השני את הפרוטסטנטים, והתושבים בטוחים שאחד הצדדים יגיב

קונור האמפריז, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קונור האמפריז, רויטרס

מעצרו של המנהיג הקתולי ג'רי אדמס בחשד שהיה מעורב ברצח משנת 1972, ואחר כך שחרורו, התסיסו את הקתולים ואת הפרוטסטנטים בצפון אירלנד בהתאמה, בדיוק כש"עונת המצעדים" בפתח. עד כה מטחי הדברים הזועמים של תומכי מפלגת "שין "פיין", שבעבר היתה הזרוע הפוליטית של איי-אר-אי, ושל היוניוניסטים תומכי בריטניה לא היתרגמו למעשי אלימות בשכונות השונות של בלפסט, שעדיין מחולקות לפי קווים עדתיים.

אולם, חברי שתי הקהילות, המשתתוקקים לחיים נורמליים כמו ביתר בריטניה ובאירלנד, מפחדים מהתוצאות של ארבעת ימי מעצרו של אדמס ושחרורו ביום ראשון האחרון. "עומדות להיות השלכות ברחובות משני הצדדים. ככה הדברים פה", אמרה אתמול (שני) דון ג'ונסון, צעירה פרוטסטנטית בת 26, "צד אחד יפעל, ואז השני. ככה עובדים הדברים כאן".

התחושה המבשרת רעות היא מנת חלקם של היושבים גם בשכונה הקתולית "פולס רואד". "אף אחד לא יודע מה יקרה, ואל תאמינו לאף אחד שאומר שהוא יודע", טען רורי, גמלאי בן 70, "בכל דרך שמסתכלים עליו, הנושא הזה לא נסגר". הפעילים המעורבים פוליטית כועסים מסיבות שונות – המחנה הלאומני (קתולי) זועם על כך שאדמס הוחזק ונעצר לזמן ממושך בזמן מסע בחירות, והיוניוניסטים (פרוטסטנטים) זועם על כך שהוא שוחרר בלי החלטה להעמידו לדין.

לאחר הלילה השני במעצר של אדמס, מאדריכלי הסכם יום שישי הטוב ב-1998, הזהיר חברו להנהגת שין פיין, סגן ראש הממשלה המקומית של צפון אירלנד מרטין מקגינס, שיהיה קשה לשלוט בכעס הלאומני לאחר המעצר. אולם, לאחר שחרורו של אדמס שלשום, ולאחר שהמשטרה העבירה את התיק לידי התובע להחלטה אם להמשיך בהליך נגדו, היו אלה המפגינים היוניוניסטים שחסמו כבישים והשליכו בקבוקי תבערה, כדי להביע את כעסם על מה שבעיניהם נראה יחס מקל למנהיג הקתולי.

שלושה עשורים של אלימות הגיעו לסוף כמעט מוחלט בהסכם השלום מ-1998, ועם הסכמת המחתרת הקתולית, האיי-אר-אי, להפסיק את המלחמה בכוחות הביטחון הבריטיים. עם זאת, טרם כבתה אש העימות העדתי בין הקתולים הלאומנים, הרוצים שצפון אירלנד תתאחד עם יתר אירלנד, לבין הפרוטסטנטים, התומכים בהמשך האיחוד (יוניון) עם בריטניה.

בפאבים הלויאליסטים (יוניוניסטים קיצונים) השיחות ביום הראשון האחרון עסקו רק בשאלה איך אדמס השתחרר, סיפר גרהאם, גבר בן 40 שהיה אסיר לשעבר בכלא "מייז" ושוחרר לאחר הסכם השלום, שם נאסרו לוחמים משני הצדדים בעבר. "אנשים כועסים על המשטרה. אילו היו עוצרים אותנו, לא היינו משתחררים לאחר ארבעה ימים", טען והראה את הקעקוע של הכלא על הרגל שלו, "הפרשה הזו תתניע מחדש את הבעיות מחדש, והדבר יקרה בקרוב מאוד".

ילד בעצרת תמיכה באדמס. על התמונה של המנהיג כתוב "הפשע היחיד שלו הוא היותו אירי"צילום: אי-אף-פי

אין ספק שהסכם יום שישי הטוב שינה באופן מהותי את צפון אירלנד, אך עדיין מקרי אלימות נקודתיים התגברו בשנים האחרונות. מה שהגביר אותם הן סברות בשתי הקהילות היריבות, שהן אלה שהפסידו יותר בעסקה. המתיחות גוברת בדרך כלל בחודשי הקיץ, כשארגונים פרוטסטנטיים מקיימים מצעדים מסורתיים כדי לציין ניצחונות צבאיים – המוקדמים שבהם מהמאה ה-16. הקתולים טוענים כי המצעדים הללו הם צעדי התגרות, ועתה עונת המצעדים בפתח.

אדמס, הידוע בשל פועלו בצפון אירלנד הוא כיום חבר פרלמנט ברפובליקה האירית בדרום. לאורך כל הקריירה שלו האשימו אותו לוחמים לשעבר במחתרת הקתולית כי הוא היה חלק מהנהגת האיי-אר-אי, והיה מעורב במסע ההרג של הארגון. מנהיג שין פיין תמיד הכחיש את הטענות הללו. למשל, מרטין מקגינס, חברו להנהגת שין פיין, מודה בפה מלא כי היה מפקד במחתרת.

לטענת אדמס, המוביל את מפלגתו מאז תחילת שנות ה-80, הוא לא היה מעורב בשום צורה ברצח ג'ין מקונוויל, שנחטפה מול ילדיה לפני חג המולד ב-1972 – בשיא מסע הטרור של איי-אר-אי. מקונוויל נרצחה לאחר מכן, וגופתה נמצאה רק ב-2003 בחוף ים באירלנד. לאחר שהשתחרר מהמעצר בתחילת השבוע, הוא ניסה להרגיע את החששות כי האירוע עלול לערער את היציבות של חבל הארץ הבריטי, וחזר על תמיכתו בתהליך השלום ובכוח השיטור.

אולם, דבריו של מקגינס בזמן שאדס היה במעצר, שהאשים "כוחות אפלים" במשטרה בהטיה פוליטית נגד הקתולים, עלולים להדהד עוד זמן רב. "שין פיין הגזימו. איך הם יוכלו לעבוד עם המשטרה לאחר שדיברו על 'הכוחות האפלים'", תהה מייקל, יוניוניסט בן 49, תושב בלפסט. לדבריו, הדברים הללו יסייעו ללאומנים הקתולים שעדיין מתנגדים לשלום ואחראים למקרי האלימות הקשים ביותר מאז ההסכם ב-1998.

מפגינים לויאליסטים פרוטסטנטים מחוץ לבית המעצר שבו הוחזק אדמס, השבועצילום: רויטרס

המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית (DUP), הסמן הימני במחנה הפרוטסטנטי, המנהיגה את ממשלת האחדות בצפון אירלנד יחד עם שין פיין, האשימה את שותפתה הקתולית לממשלה "בניסיון ביריוני" לסחוט ויתורים, בכך שרמזה על הסגת תמיכתה בכוח השיטור – ההחלטה לתמוך במשטרה היתה צעד מרכזי של הקתולים לעבר פיוס בשנים האחרונות.

"מה שקרה היה בלתי מספק עבור שתי הקהילות", טען פיטר שירלו, מרצה ביישוב סכסוכים מאוניברסיטת קווינס בבלפסט, "זו רעידת אדמה, וזה אירוע שישמור על אש העימות". השנה שעברה היתה האלימה ביותר מאז 1998 – לויאליסטים הפגינו מדי יום נגד ההחלטה להפסיק להניף את דגל בריטניה מעל בניין העירייה של בלפסט. לפי הערכות, מה שהצית את המהומות היו צעדים להגיש כתבי אישום נגד לוחמי מיליציות פרו-בריטיות, שהן חלק מאותו מאמץ כולל לפתור פשעים מהעבר, שגם הוביל למעצרו של אדמס.

עדות למתיחות הזאת היתה ביום ראשון. כ-100 פעילים פרו-בריטים חסמו את הכביש מחוץ לתחנת המשטרה במחוז אנטרים, שם הוחזק המנהיג הקתולי. הם אילצו את המשטרה לשלוח כלי רכב משוריינים ושוטרים עם ציוד לפיזור הפגנות, שהוצבו בשער הראשי כדי להסיח את דעת המתפרעים, בשעה שמנהיג שין פיין חמק מאחור. הקהל הטיח בשוטרים האשמות כי הם מגנים על "רוצחים". לעומת זאת, בבלפסט עדיין מתנוסס בשכונה קתולית ציור קיר גדול של אדמס, שלידו כתוב: "משכין שלום, מנהיג, איש חזון".

הנרצחת ג'ין מקונוויל (משמאל), לצד שלושה מילדיהצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ