עופר אדרת
עופר אדרת

אספן האמנות הגרמני קורנליוס גורליט, שהחזיק ביצירות אמנות שהנאצים בזזו מיהודים בשואה, מת היום (שלישי) במינכן בגיל 81. גורליט מת חודש אחרי שחתם עם ממשלת גרמניה על הסכם שיסיים את הפרשה שהסעירה בשנתיים האחרונות את עולם האמנות והציפה את סוגיית השבת הרכוש היהודי. גורליט נולד ב-1933 בגרמניה. אביו היה "סוחר האמנות הרשמי של היטלר". בחודשים האחרונים הפך לאחת הדמויות החשובות ביותר בעולם האמנות.

בתחילת 2012 פשטו הרשויות על דירתו במינכן, והחרימו ממנה כ-1,300 יצירות אמנות של גדולי הציירים, בהם פיקאסו, מונה, שאגאל, מאטיס ומקס ליברמן, בשווי של כמיליארד אירו. צוות בדיקה מיוחד, שכולל מומחים לאמנות, נציגי ממשלת גרמניה ונציגים מטעם "ועידת התביעות", מונה לבדוק את מקורן של היצירות, לאחר שהתעורר חשד כי כמה מאות מהן הוחרמו מיהודים בידי הנאצים במלחמת העולם השנייה.

בתום חודשים ארוכים של בדיקות, דיונים והתייעצויות, נחתם בחודש שעבר הסכם בין גורליט וממשלת גרמניה, בו נקבע כי בתוך כשנה תושלם הבדיקה, ולאחריה יושבו ליורשיהן היצירות שיימצאו ככאלה שנבזזו. אלה ששייכות כחוק לגורליט - יוחזרו לידיו לאלתר. ואולם, אוסף נוסף בו החזיק גורליט, המכיל כ-240 יצירות, לא נכלל בהסכם זה. האוסף מוחזק בביתו בעיר זלצבורג באוסטריה ולא ידוע מה מצבו ומי מטפל בו.

חלק מהיצירות שנמצאו במרתפו של גורליט. עבודתו של ליברמן מימין למעלה, עבודתו של מטיס משמאל-למטה צילום: אי-אף-פי

גורליט היה מתבודד ומעולם לא הקים משפחה. בראיונות לתקשורת הגרמנית סיפר כי היצירות היו כל חייו. "אין דבר שאהבתי בחיי יותר מהתמונות שלי... הפרידה מהתמונות שלי היתה הקשה מכולן", אמר. "יש אנשים שעדיין מטפסים על הרים בגיל 97, אבל אני לא רוצה להגיע לגיל הזה. לפחות הם היו מחכים עד שהייתי מת, בטרם לקחו את התמונות", אמר. "מה הם רוצים ממני?... אני לא רוצח, למה הם רודפים אחרי?... אני רק אדם שקט. כל מה שרציתי היה לחיות עם התמונות שלי", הוסיף.

ביתו של גורליט בזלצבורג, בו נמצאו 240 התמונותצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ