הוותיקאן: 848 כמרים הודחו בעשור האחרון בגלל שהתעללו מינית

זו הפעם ראשונה שהוותיקאן מפרסם את פירוט העונשים שהטיל על עברייני מין בכנסייה ועל האופן שבו טיפל ביותר מ־3,400 מקרים של ניצול מיני

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הוותיקאן חשף אתמול (שלישי) כי ביטל את הסמכתם של 848 כמרים שהואשמו באונס או התעללות מינית בילדים, והטיל על 2,572 נוספים עונשים קלים יותר. זו הפעם ראשונה שהוותיקאן מפרסם את פירוט העונשים שהטיל על עברייני מין בכנסייה ועל האופן שבו טיפל ביותר מ־3,400 מקרים של ניצול מיני שהובאו לפני הכס הקדוש מאז 2004.

שגריר הוותיקאן בז'נבה, הארכיבישוף סילוואנו טומאזי, חשף את הנתונים ביום השני לדיונים של ועדת האו"ם העוקבת אחר יישום אמנת הארגון נגד עינויים. טומאזי הדגיש שהכס הקדוש אינו מחויב ליישם את האמנה נגד העינויים במדינת הותיקאן שאוכלוסייתה מונה כמה מאות נפש בלבד. עם זאת, הוא לא חלק על קביעת הוועדה שאלימות מינית נגד ילדים יכולה להיחשב עינוי. להערכת משפטנים, הקביעה שניצול מיני מהווה עינוי עלול לסבך את הכנסייה הקתולית בגל חדש של תביעות משפטיות נגדה. 

שגריר הוותיקאן בז'נבה, הארכיבישוף סילוואנו טומאזי (מימין), שלושםצילום: אי-אף-פי

טומאזי הציג נתונים על אופן טיפולו של הכס הקדוש במקרים של ניצול מיני בעשר השנים האחרונות. ב־2001 דרש הותיקאן מכל הבישופים ואישי דת חשובים להעביר לרומא כל מקרה מבוסס של ניצול מיני לבדיקה, לאחר שקבע שחלקם מעבירים כמרים פדופיליים מקהילה לקהילה, במקום להעמידם למשפט הכנסייה. רק ב־2010 הורה הותיקאן במפורש לכמרים ולאישי הדת לדווח גם למשטרה על המקרים המבוססים.

הנתונים מלמדים עוד שלא חלה ירידה במספר מקרי ההתעללות שדווחו בשנים האחרונות לותיקאן, ושהוא נשאר סביב 400 מקרים מאז 2010, השנה האחרונה שבה היה לשערורייה תהודה ציבורית ברחבי העולם. ואולם, מקרים אלה מתייחסים ברובם לאירועים שהתרחשו לפני עשרות שנים.

סוכנות אי-פי דיווחה בחודש ינואר שהאפיפיור לשעבר בנדיקטוס ה־16 ביטל את הסמכתם של 384 כמרים בשנתיים האחרונות של כהונתו. טומאזי אמר אתמול שנתוני חודש ינואר "לא היו מלאים", ושהנתונים שהציגה אתמול ועדת האו"ם הם הנתונים המפורטים ביותר שהפורסמו עד כה על מקרי התעלולות בכנסייה ועל האופן שבו טופלו. עם זאת, הדו"ח מתייחס רק למקרים שנדונו ישירות בידי הכס הקדוש, לא לאלה שטופלו במסגרת בתי דין מקומיים של הכנסייה. פירוש הדבר, שמספר הכמרים שנענשו הוא ככל הנראה גבוה בהרבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ